Islámský útočník v Paříži zabil turistu a další dva zranil

Francouzská policie, ilustrační foto
Francouzská policie, ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 3. prosince 2023 11:41
Sdílej:

V sobotu došlo v centru Paříže k útoku, při němž islámský útočník zabil turistu a další dva zranil. Uvedl to francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, podle agentury AFP byl muž úřadům známý jako radikální islamista.

Vyšetřování teroristického útoku v centru Paříže spadá do kompetence protiteroristické prokuratury, uvedla agentura. Podezřelý Francouz údajně uvedl, že ho rozrušila situace v Pásmu Gazy. Prezident Emmanuel Macron vyjádřil soustrast rodině obětí.

Muž podle Darmanina zaútočil kolem 21:00 u nábřeží nedaleko Eiffelovy věže na pár německých turistů. Německého občana narozeného v roce 1999 nožem zabil, jeho žena vyvázla bez zranění, pravděpodobně díky řidiči taxislužby.

Policie se snažila zadržet útočníka, který byl označen jako Armand R., ten ale tvrdil, že má u sebe bomby. Poté napadl další dvě oběti, postaršího Francouze a anglického turistu, kterého zasáhl kladivem do oka.

Při útoku volal "Alláhu akbar" a byl dříve známý jako radikální islamista s psychickými problémy. V roce 2016 byl odsouzen za přípravu jiného útoku a strávil ve vězení čtyři roky. Nyní je vyšetřován pro vraždu a pokus o vraždu.

Muž policistům řekl, že byl naštvaný kvůli úmrtím muslimů v Afghánistánu a Palestině. V Pásmu Gazy probíhá od 7. října válka mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás. Vyjádřil také přesvědčení, že Francie nese odpovědnost za konflikt v Gaze a vyjádřil touhu zemřít jako mučedník.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Iva Pazderková

Iva Pazderková se kvůli jedné větě stala terčem tvrdé kritiky

Herečka Iva Pazderková, která se v posledních týdnech stala výraznou tváří volební kampaně premiéra Petra Fialy, rozvířila další vlnu debat. V rozhovoru s novinářem Čestmírem Strakatým otevřeně řekla, že nechce mít děti – a že se s tímto rozhodnutím cítí dobře. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Světové celebrity
Katy Perry

Katy Perry má problémy: Obtěžuje ji bezdomovec, žádá soud o pomoc

Zpěvačka Katy Perry se obrátila na soud se žádostí o vydání předběžného opatření proti 43letému bezdomovci Rossu Elliottu Hedrickovi, kterého obviňuje z opakovaného narušování jejího soukromí. Podle soudních dokumentů, které získal web TMZ, se muž bez pozvání dostavil na její pozemek v Santa Barbaře minimálně dvakrát během května – a podle bezpečnostní služby zpěvačky hrozí, že v tom bude pokračovat. 

Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne se posledním vystoupením s fanoušky!

Villa Park v Birminghamu se v sobotu večer proměnil v epicentrum emocí, nostalgie a nezkrotné energie, když Ozzy Osbourne, legenda heavy metalu, vystoupil na pódium ke svému poslednímu živému koncertu. Před zraky desítek tisíc fanoušků, kteří už odpoledne zaplnili stadion v rámci akce Black Sabbath: Back to the Beginning, se Osbourne rozloučil stylově – na černém trůnu s křídly, ze kterého vyjel zpod pódia za ohlušujícího jásotu.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Princ Harry a Meghan povyhazovali svůj tým!

Princ Harry a Meghan Markle podle zdrojů serveru Page Six znovu výrazně osekali svůj tým, především v oblasti komunikace. Dvojice, která se od roku 2020 drží mimo oficiální královské povinnosti, se údajně snaží ušetřit – a to i kvůli nejisté budoucnosti svého kontraktu s Netflixem.