ISW: Rusové zaznamenali zisky na severu Bachmutu

Ruské jednotky si připsaly "taktické zisky" na severní straně ukrajinského města Bachmut, o který se v posledních týdnech svádí tvrdé boje, uvádí v nejnovější zprávě o vývoji konfliktu americký Institut pro studium války (ISW). Rusové podle něj v oblasti pokračují v pozemních útocích. Útočí i u obcí Kreminna a Svatove, kde pravděpodobně dosáhli "omezeného postupu".

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Postup ruských sil u Bachmutu ve svém večerním hlášení bez bližších podrobností připustil také generální štáb ukrajinské armády.

Další podrobnosti k ruským útokům američtí analytici v úterním hodnocení neuvádí. Informace navazují na úterní vyjádření ukrajinské armády, podle kterého je situace u Bachmutu "mimořádně napjatá". Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj hovořil o ruské ofenzívě, v níž byly nasazeny nejlépe vycvičené jednotky žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny. "Nepřítel neustále ničí vše, co může sloužit k ochraně našich pozic," uvedl už v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Rusko se podle všeho snaží město obklíčit a odříznout ukrajinské obránce od zásobovacích tras. Případné dobytí Bachmutu by pro Moskvu znamenalo první větší vítězství za více než půl roku, byť za cenu vysokých ztrát. Ovládnutí města by Rusům otevřelo cestu k útoku na poslední zbývajících městská centra v Doněcké oblasti.

V posledních dnech z míst nejtěžších bojů přichází informace o postupných ruských ziscích. O postupu ruských okupantů na severu Bachmutu v úterý psal i reportér německého listu Bild Julian Röpcke, který konflikt na východě Ukrajiny dlouhodobě mapuje. Poznamenal přitom, že tvrzení wagnerovců jsou "bohužel" v posledních týdnech spolehlivější než vyjádření ukrajinského generálního štábu.

Na zarputilost ukrajinské obrany Bachmutu poukázal ruský miliardář Jevgenij Prigožin, který stojí v čele wagnerovců. Ukrajinská armáda podle něj přisunula na místo další posily a snaží se město uhájit vší silou. "Desítky tisíc ukrajinských vojáků kladou zuřivý odpor. Boje jsou každým dnem krvavější," prohlásil. Současně popřel, že by kupoval satelitní snímky bojiště od Číny; skupina má podle něj 20 vlastních družic.

Večerní hlášení velení ukrajinských sil na rozdíl od toho z dnešního rána hovoří o "pokračujícím postupu" ruských sil v oblasti Bachmutu. Generální štáb ovšem konkrétní místo ruského postupu nezmiňuje a naopak uvádí, že v několika obcích kolem Bachmutu i ve městě samotném byly útoky odraženy.

Britská rozvědka v pravidelném přehledu upozornila, že ruské síly nejspíše začaly vypouštět íránské drony Šáhed z Brjanské oblasti, odkud mohou snadněji ohrozit Kyjev, než když jako dříve tyto bezpilotní letouny startovaly z Krasnodarského kraje na jihu Ruska a stroje přelétaly Azovské moře. Nová startovací platforma poskytuje Rusům jiný směr útoku a je blíže ke Kyjevu.

Ruská armáda v noci na 27. února zaútočila ze severu proti cílům na Ukrajině 14 íránskými drony typu Šáhed, uvedl ukrajinský generální štáb a vojenská správa Kyjevské oblasti. Protivzdušná obrana 11 těchto bezpilotních letounů zničila, tvrdí Kyjev. Nový nálet za pomoci íránských dronů Rusové podnikli v noci na dnešek, a to opět ze severu. Všechny čtyři drony se protivzdušné obraně podařilo sestřelit, napsala agentura Unian s odvoláním na velení ukrajinského letectva. Drony Šáhed jsou zkonstruovány tak, aby přímo útočily na cíl.

Papež František byl propuštěn z nemocnice, pozdravil se s věřícími

01.04.2023 11:07 Papež František dnes dopoledne opustil římskou nemocnici Gemelli, ve které se od středy léčil se…

Čeští vyjednavači budou opět jednat v USA o možném nákupu letadel F-35

01.04.2023 09:26 Zástupci ministerstva obrany budou příští týden opět jednat ve Spojených státech o možném nákupu…

Americký generál neočekává vítězství Ukrajiny v tomto roce

01.04.2023 08:26 Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf…

Čtyři lidé včetně zahraničního turisty zahynuli ve dvou lavinách v Norsku

31.03.2023 21:40 Čtyři lidé, z toho nejméně jeden zahraniční turista, zahynuli ve dvou lavinách na vzdáleném severu…

Itálie nařídila provozovateli ChatGPT znemožnit lidem v zemi přístup

31.03.2023 20:20 Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty…

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů, útočilo i raketami

31.03.2023 15:50 Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů…

Zelenskyj: Ukrajina vyhraje a ruské zlo padne

31.03.2023 13:49 Ukrajina porazí ruské zlo, řekl dnes v severoukrajinské Buči ukrajinský prezident Volodymyr…

Finsko může podle Stoltenberga vstoupit do NATO v řádu dní

31.03.2023 12:28 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem Severoatlantické aliance během několika dní, uvedl na…

Válka na Ukrajině: Lukašenko vyzval k příměří a varoval před protiofenzivou

31.03.2023 12:25 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes vyzval k okamžitému příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a…

V Polsku začal summit ministrů zahraničí východního křídla NATO

31.03.2023 10:40 V polské Lodži dnes začal summit ministrů zahraničí východního křídla Severoatlantické aliance.…

Související:

Nejnovější