Itálie po více než dvou letech ukončí nouzový stav kvůli covidu-19

V Itálii dnes po více než dvou letech končí nouzový stav zavedený kvůli pandemii covidu-19. Od pátku pak začne plánované rušení pandemických opatření, uvedla agentura ANSA. Zátěž nemocnic podle úřadů zůstává v posledních dnech stabilní, odborníci ale předpokládají větší šíření nákazy v příštích týdnech.

Itálie, ilustrační fotografie.

Kabinet tehdejšího premiéra Giuseppa Conteho zavedl nouzový stav 31. ledna 2020 poté, co se na italském území potvrdily první dva případy koronavirové nákazy. Jednalo se o dva čínské turisty. Den před tím navíc před koronavirem varovala státy Světová zdravotnická organizace (WHO). Nouzový stav měl původně platit šest měsíců, následně jej vláda a parlament opakovaně prodloužily.

S koncem nouzového stavu například zanikne funkce vládního komisaře pro pandemii, kterou zastával generál Francesco Figliuolo. Ten měl na starost hlavně očkovací kampaň. Činnost ukončí i výbor expertů, který vládě radil, jaká pandemická opatření zavést.

"Nákaza nezmizela, ale situace v nemocnicích je právě díky očkování pod kontrolou a to nám dává naději do budoucnosti," uvedla dnes na stanici Canale 5 ministryně pro regionální rozvoj Mariastella Gelminiová. Odborníci ale varují, že v příštích týdnech by počet nakažených mohl dále stoupat. Virolog Fabrizio Pregliasco pro deník La Repubblica uvedl, že velkou zkouškou budou velikonoční svátky, kdy lidé budou více cestovat a setkávat se. Pregliasco očekává výraznější pokles případů v květnu, s příchodem teplejšího počasí.

V pátek startuje rozvolňování opatření, které již dříve schválila italská vláda. Lidi, kteří byli v těsném styku s nakaženým, nebudou muset do karantény. Bude omezen i systém covidových certifikátů, který už nebude nutný pro vstup do obchodů, kanceláří, bank a městské hromadné dopravy. Do vnitřních prostorů barů a restaurací bude stačit i negativní test, před tím bylo nutné mít očkování či potvrzení o uzdravení z nemoci covid-19. Používání certifikátů zanikne téměř úplně od 1. května, kdy přestane platit také povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech a v hromadné dopravě.

Ve středu Itálie, kde žije 59 milionů lidí, zaznamenala za předchozích 24 hodin bezmála 78.000 případů nákazy, den před tím to bylo téměř 100.000 nakažených. Počty jsou v posledních dnech zhruba dvojnásobné ve srovnání se začátkem března. Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 se za poslední týden pohybuje kolem 130 denně a je nižší než na začátku měsíce.

Bulharsko volí parlament počtvrté za necelé dva roky

02.10.2022 10:13 Bulharsko dnes volí nový parlament, již počtvrté za 18 měsíců. Přibližně 6,6 milionu oprávněných…

Tragédie v Indonésii. Násilnosti po fotbalovém utkání mají 174 obětí

02.10.2022 09:22 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Hurikán Ian má na Floridě nejméně 47 obětí. Někde uvádí až 72 mrtvých

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Pro Putina je podle analytiků aktuálně důležitější udržet jih Ukrajiny

02.10.2022 08:53 Aktualizováno Ruská porážka a následné stažení vojsk ze strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na…

Ukrajinci si přišli pro Lyman: V ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se…

02.10.2022 05:08 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Zelenskyj: Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky

02.10.2022 04:51 V Lymanu na východě Ukrajiny, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam…

Volby v Lotyšsku: Podle prvních odhadů zvítězila strana premiéra Kariňše

02.10.2022 04:46 Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:45 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Na Krymu došlo k výbuchu na letišti, údajně vzplálo letadlo

01.10.2022 21:48 Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se dnes večer ozval výbuch, uvedla agentura…

Podle prvních odhadů volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše

01.10.2022 19:54 Dnešní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Související:

Nejnovější