Itálie zpřísní pravidla pro neočkované, zavede dvě úrovně covid pasů

Italská vláda se dnes chystá schválit další zpřísnění pravidel pro neočkované. V zemi vytvoří dvě úrovně covid pasů a ta vyšší bude dostupná jen pro lidi, kteří dostali očkování nebo prodělali nemoc covid-19, informovala agentura ANSA.

Benátky, ilustrační fotografie.

Certifikát získaný na základě negativního testu nebude platit pro vstup do restaurací a řady dalších zařízení. Kabinet navíc chce zkrátit platnost covidových pasů očkovaných osob, aby podpořil přeočkování. Podle ministrů je účelem nových pravidel předejít dalším plošným uzávěrám.

Díky novým pravidlům se vytvoří dvě kategorie covidových certifikátů. Stávající úroveň, která uznává i negativní testy, poslouží lidem pro vstup na pracoviště či dopravních prostředků dálkových spojů. Pro vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení a dalších provozoven bude nezbytné se prokázat covidovým certifikátem vyšší kategorie, který obdrží jen ti lidé, kteří mají dokončené očkování proti covidu-19 či tuto nemoc prodělali.

Italská vláda se v jisté míře inspirovala obdobnými opatřeními, která přijaly další evropské země. Cílem je vyhnout se dalším plošným uzávěrám v případě, že se epidemická situace zhorší. "Kdo se nechce nechat naočkovat, tak bude smět chodit jen do práce a domů, aby neohrozil další lidi," uvedl ministr veřejné správy Renato Brunetta. Současně kraje po vládě žádají, aby pozměnila stávající čtyřstupňový systém opatření. Ani ve vyšších stupních nebezpečí by neměly platit plošné uzávěry, žádají kraje.

Podle italského tisku je nad opatřeními v koalici rozsáhlá shoda, k novým omezením mají ale rezervovaný přístup ministři z pravicové strany Liga.

Italská vláda se také chystá zkrátit platnost očkování z jednoho roku na devět měsíců. Aby byl covidový certifikát nadále platný, lidé se budou muset nechat do devíti měsíců od druhé dávky přeočkovat. Kabinet tím chce podnítit zájem o třetí dávku. V Itálii je třetí dávka doporučená lidem starším 40 let a některým profesním kategoriím, vláda ale míní přeočkování rozšířit i na zbytek naočkovaných. Ukončené očkování proti covidu-19 mají v Itálii tři obyvatelé ze čtyř.

Částečná uzávěra začala dnes platit ve 20 městech a obcí v regionu Jižního Tyrolska, kde je jedna z nejhorších epidemiologických situací v Itálii. Současně proočkovanost v oblasti je nižší než průměr v Itálii. V obcích platí zákaz nočního vycházení po 20:00, restaurace a bary mohou mít otevřeno maximálně do 18:00 a rozšířila se povinnost nosit respirátory. Částečná uzávěra bude platit minimálně do 7. prosince a platí v obcích, kde je za sedm dní nejméně 800 nových případů na 100.000 obyvatel a proočkovanost nedosahuje 70 procent. Úřady zdůvodnily opatření tím, že chtějí v této alpské oblasti zachránit zimní lyžařskou sezonu.

Itálie podle aktuálních údajů Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) vykazuje čtvrtý nejnižší výskyt koronavirové nákazy. V týdnu od 8. do 14. listopadu počet nových případů na 100.000 obyvatel činil 63, což je pouze jedenáctina ve srovnání s Českou republikou. V úterý ale úřady oznámily poprvé od června přes 10.000 nových případů nákazy. Podle odborníků se epidemická situace začíná výrazně zhoršovat v několika regionech na severu země.

Témata: Itálie | covid pasy

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Aktualizováno Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

V Evropě stále přibývá nakažených. Další země zavádí či zvažují povinné…

07.12.2021 21:58 V Evropě stále přibývá nakažených koronavirem, některé země proto dál zpřísňují protiepidemická…

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem…

07.12.2021 21:49 Americký prezident Joe Biden ujistil v dnešním rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina, že…

WHO: Transfuze krevní plazmy uzdravených nezabrání těžkému průběhu covidu

07.12.2021 20:58 Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní…

Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

07.12.2021 20:42 Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která…

Minsk zakáže dovoz potravin ze zemí, které uvalily na Bělorusko sankce

07.12.2021 18:23 Běloruská vláda se rozhodla zavést od 1. ledna embargo na dovoz potravin ze zemí, které uvalily na…

Von der Leyenová: EU uvalí na Rusko další sankce, pokud napadne Ukrajinu

07.12.2021 17:35 Pokud by Rusko opět napadlo Ukrajinu, je Evropská unie připravena uvalit na něj další sankce.…

Putin a Biden zahájili videokonferenci, řešit se má hlavně Ukrajina

07.12.2021 16:46 Americký prezident Joe Biden dnes prostřednictvím videokonference zahájil jednání s ruským…

Část slovenských škol zavede distanční formu výuky, obchody otevřou pro…

07.12.2021 16:11 Aktualizováno Slovensko prodlouží stávající zákaz vycházení s výjimkami, nyní uzavřené prodejny ale budou moci od…

V EU je shoda na reformě daní. Zlevnit mohou léky nebo ekoprodukty

07.12.2021 16:00 Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než…

Související:

Nejnovější

reklama