Kvůli vysokému počtu lidí v karanténě a izolaci začíná Itálie pociťovat problémy v zajištění některých veřejných služeb. Nedostatek zaměstnanců se nejvíce projevuje v hromadné dopravě, svozu odpadů a částečně ve zdravotnictví, informoval dnes deník La Repubblica. Minulý týden šedesátimilionová Itálie zaznamenala třikrát za sebou přes 100.000 nových případů koronavirové nákazy denně. Od té doby šla čísla výrazně dolů.
Dnes jihoevropská země ohlásila 68.052 nových případů, což je nárůst o zhruba 7000 oproti neděli, kdy jich bylo 61.046. Do statistiky dnes také přibylo 140 mrtvých v souvislosti s covidem-19. V neděli jich bylo o sedm méně.
Podle zdravotnických statistik je v Itálii v současnosti přes milion nakažených, což způsobuje výpadky ve službách napříč zemí. Například vlakový dopravce Trenord, který působí především v Lombardii a dalších regionech na severu země, musel kvůli nedostatku personálu zrušit zhruba 150 spojů denně. Pět procent spojů zrušil i celostátní železniční dopravce Trenitalia, byť se tak v některých případech stalo i kvůli poklesu poptávky. Ve Florencii je na nemocenské zhruba třetina zaměstnanců dopravního podniku.
Vysoký počet zaměstnanců na nemocenské, který podle vedení firem souvisí s koronavirovou nákazou, zpozdil také svoz odpadků v některých velkých italských městech, například v Římě a Neapoli. Několik tisíc nakažených je i mezi zdravotními sestrami a lékaři, což v nemocnicích vede podle profesní organizace zdravotníků Fnopi k výraznému zvýšení přesčasů a mimořádných směn. Mezi policisty je nakaženo 1600 příslušníků z 94.000. Výpadek zatím vedení bezpečnostního sboru řešilo například rušením dovolených. Relativně nízké číslo vysvětlují odbory povinným očkováním, které platí v Itálii i pro zdravotníky.
V soukromém sektoru jsou výpadky zatím omezené. Panují však obavy, že v příštích týdnech budou chybět zaměstnanci v zásobování, maloobchodě či přepravě zboží.
Itálie v minulém týdnu zaznamenala několikrát za sebou nejvyšší denní přírůstky od začátku epidemie. Za prudký nárůst případů může podle odborníků nová varianta omikron. Kvůli nepříznivému vývoji byly přeřazeny čtyři regiony, kde žije zhruba 40 procent obyvatel Itálie, do střední žluté zóny epidemického rizika. V ní se ode dneška nachází většina země, zbytek je v nejnižším bílém stupni. Kvůli nové variantě vláda změnila i pravidla pro karanténu. Lidé se třemi dávkami očkování nebo ti, kteří dostali dvě dávky či se uzdravili před méně než 120 dny, už nemusí odejít do karantény po kontaktu s nakaženým.
Kdo letos sleduje Zrádce, mohl držet palce i Daniele Brzobohaté, která se ve hře udržela poměrně dlouho. A z jejích slov vyplývá, že rozhodně nelituje toho, že kývla na nabídku televize Prima.
Je to tady. I v roce 2025 jsme se dočkali dne, kdy se předají ceny popularity hudebních interpretů Český slavík. Favorité jsou dva a jsou jasní, jde o Marka Ztraceného a Ewu Farnou. Jedna z legend tuzemské popmusic bude zároveň uvedena do síně slávy.
Bobříka mlčení o rozvodu se slavným manželem neudržela. Andrea Kašpárková poprvé promluvila o tom, co se v médiích beztak probíralo. Potvrdila, že s kuchařem Radkem Kašpárkem už netvoří manželskou dvojici ani na papíře.
Veterináře v Česku momentálně zaměstnává zejména ptačí chřipka, která se za poslední dny potvrdila hned na několika místech. Špatné zprávy ale přicházejí i z Kroměřížska, kde se u uhynulého zvířete potvrdila nemoc, která je potenciálně přenosná na člověka. Informoval o tom Český rozhlas.
Martin Dejdar letos oslavil kulaté 60. narozeniny, z čehož už je tak nějak patrné, že v životě prožil leccos. V aktuálním rozhovoru si známý herec postěžoval na nedostatek respektu ze strany mladší generace. Co přesně mu vadí?
Meteorologická zima sice začne až prvního prosincového dne, ale v Česku se řádně ochladilo už v těchto dnech. Výraznější oteplení se navíc do konce probíhajícího týdne neočekává, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nevyřízené účty mezi Jaromírem Soukupem a jednou z jeho bývalých partnerek opět vyplouvají na povrch. Eva Feuereislová nadále požaduje po podnikateli částku ve výši, která se blíží cifře 200 tisíc korun.
Pražský hrad se až jako druhý vyjádřil ke čtvrtečnímu jednání prezidenta Petra Pavla se šéfem Motoristů Petrem Macinkou. Podle prezidentské kanceláře byly hlavním tématem nominace strany vedené Macinkou na ministry v rodící se vládě Andreje Babiše (ANO).
Exprezident Miloš Zeman od tohoto týdne opět úřaduje ve své kanceláři. Bývalá hlava státu se v posledních týdnech potýkala se zdravím, musela dokonce na operaci. Už o uplynulém víkendu se však Zeman zúčastnil posledního rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou.
Karel Šíp je se Všechnopárty na obrazovkách už dvacet let, ale podle dostupných informací ještě není rozhodnuto o jeho pokračování po Novém roce. Mohou mu snad zavařit zdánlivě nevhodné vtipy v televizní talk show?
Kriminalisté i drážní inspektoři od rána vyšetřují čtvrteční srážku dvou vlaků na jihu Čech, která si vyžádala desítky zraněných. Policie již zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání obecného ohrožení. Podle předběžných informací projel rychlík návěstidlo v poloze stůj.
Během svátečního pondělí 17. listopadu se možná dopsala poslední kapitola historie populární tuzemské kapely J.A.R. Hudebníci totiž odehráli tradiční pražský koncert, na kterém nechyběl ani Dan Bárta. Už dříve ale formace naznačila, že její budoucnost je nejistá.