Italská vláda připravila plán rozvolnění opatření, zruší i covid pasy

Italská vláda připravila plán rozvolnění opatření, která zavedla, aby zamezila šíření koronavirové nákazy. První vlna rušení nařízení začne prvního dubna a prvního května přestane platit povinnost se prokazovat covidovými certifikáty. Od poloviny června se pak zruší povinné očkování, informoval deník Corriere della Sera s odkazem na výsledky jednání zdravotního výboru vlády.

Benátky, ilustrační fotografie.

Od prvního dubna vláda hodlá omezit používání covidových pasů, které je v současnosti nutné předložit při vstupu do barů, restaurací, do celé řady obchodů, provozoven a kanceláří či při cestě hromadnou dopravou. Od prvního dubna covidový certifikát nebude nutný v hotelech, obchodech, bankách či na poštách. Úplně by povinnost předkládat certifikát měla podle vládních plánů odpadnout prvního května.

Na rozsáhlé využití covidových certifikátů vsadila italská vláda v druhé polovině loňského roku, aby země zvládla další vlny pandemie covidu-19 bez zavedení plošných uzávěr. Od května covidové pasy tak budou zřejmě sloužit pouze pro účely, pro které byly původně zavedeny - pro cesty do zahraničí.

Od prvního června Italové budou smět odložit roušky a respirátory prakticky ve všech uzavřených prostorech, a to včetně hromadné dopravy. V polovině června pak přestane platit povinnost očkování pro zaměstnance ve zdravotnictví, některých odvětvích veřejné správy či lidi starší 50 let.

Zdravotní statistiky ukazují, že v posledním týdnu počet nakažených vzrostl v Itálii ve srovnání s předchozími sedmi dny o více než třetinu. Ve středu země zaznamenala zhruba 73.000 nových případů nákazy. Denní průměr úmrtí činí zhruba 140 mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19. V zemi, kde žije 59 milionů lidí, se nákaza prokázala u 13,5 milionu osob a 157.000 nakažených zemřelo.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Přístav v Mariupolu je podle okupantů opět v provozu

07.10.2022 21:20 Mariupolský přístav je po plné opravě ode dneška opět v provozu a připravený přijmout nákladní lodě…

Dva pozorovatele MAAE v Záporožské jaderné elektrárně vystřídal čtyřčlenný…

07.10.2022 20:21 Aktualizováno Do Záporožské jaderné elektrárny dnes dorazil čtyřčlenný tým Mezinárodní agentury pro atomovou…

Bílý dům ani po slovech o jaderném armagedonu neupravuje strategický postoj

07.10.2022 19:25 Spojené státy nevidí důvod, proč upravovat svůj jaderný postoj, a neviděly náznaky toho, že by se…

Macron: V EU je 27 metod řešení energetické krize, ale shodneme se na…

07.10.2022 18:50 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie mají 27 různých způsobů, jak bojovat s drahými energiemi,…

EU na pražském summitu vyjádřila Ukrajině podporu všemi prostředky, řekl…

07.10.2022 18:30 Aktualizováno Země Evropské unie na dnešním neformálním summitu v Praze podle předsedy Evropské rady Charlese…

Putin podle Scholze neuspěje se snahou rozdělit Evropu

07.10.2022 18:21 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin se snaží rozdělit Evropu, ale to se mu nepodaří. Čtvrteční summit…

Biden podepsal nařízení o předávání osobních údajů s EU

07.10.2022 18:13 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal exekutivní příkaz, který má posunout vpřed nový rámec…

Slovensko by se podle Hegera mohlo podílet na ostraze maďarských hranic

07.10.2022 18:02 Aktualizováno Slovenský premiér Eduard Heger jednal dnes na okraji summitu lídrů EU v Praze s maďarským premiérem…

Nobelovu cenu za mír získali bojovníci za lidská práva z Běloruska, Ruska,…

07.10.2022 17:53 Aktualizováno Letošní Nobelovu cenu za mír získali vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki,…

Slovenský premiér Heger chce jednotnou cenu plynu pro příští sezonu

07.10.2022 17:44 Od chvíle, kdy se začnou plnit zásobníky po letošní topné sezoně, je třeba plyn nakupovat společně,…

Související:

Nejnovější