Italská vláda zrušila povinné očkování proti covidu pro zdravotníky

Nová italská vláda na svém druhém zasedání předčasně ukončila povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky. Opatření mělo původně platit do konce roku. Nová premiérka Giorgia Meloniová dnes uvedla, že v minulosti vláda zavedla ideologická opatření, která neměla vědecké základy, napsala agentura ANSA. Podle odhadů profesních organizací by se do práce ve zdravotnických zařízeních mohlo vrátit na 4000 suspendovaných lékařů.

Očkování, ilustrační foto

Itálie zavedla povinné očkování pro zdravotníky v loňském roce a povinnost na začátku roku rozšířila i na lidi starší 50 let. Tato povinnost ale skončila v červnu a vláda ji neprodloužila. Naopak povinné očkování pro zaměstnance zdravotnických zařízení mělo platit do konce roku. Zdravotníky, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19, vedení nemocnic a dalších struktur po vyčerpání dovolené poslalo na neplacené volno. Lidem starším 50 let, kteří se nenechali naočkovat, hrozila jednorázová pokuta 100 eur (2500 korun).

Italská vláda dnes rozhodla, že povinné očkování skončí pro zdravotníky, kteří byli poslední skupinou, která se jím musela prokazovat, už v úterý. "Epidemická situace se změnila, dopad (covidu-19) na nemocnice je omezený," řekla Meloniová. Podle ní v minulosti italské vlády zaváděly opatření proti šíření covidu-19 podle ideologie, a nikoliv na základě vědeckých poznatků. Premiérka také oznámila, že ministerstvo zdravotnictví už nebude vydávat denní přehled nových případů nákazy a úmrtí. "Data jsou shromažďována každý den, ale týdenní odhad poskytne odlišnou perspektivu," řekla Meloniová.

Meloniová dodala, že předčasný konec povinného očkování souvisí i s nedostatkem personálu. "Tím, že umožníme návrat neočkovaných doktorů, omezujeme nedostatek (personálu) a hájíme právo na zdravotní péči," dodala Meloniová. Kolik zdravotníků je na nucené dovolené, ale neřekla. Na konci října šéf federace italských lékařských komor a řádů (Fnomceo) Filippo Anelli odhadl, že z nemocnic a dalších zařízení muselo odejít na 4000 doktorů.

Dnešní rozhodnutí vlády není úplným překvapením. Nejsilnější vládní strana, postfašističtí Bratři Itálie (FdI) premiérky Meloniové, povinné očkování v minulosti kritizovala. Na konci září zdravotnický expert FdI Marcello Gemmato řekl deníku La Repubblica, že povinné očkování by nemělo být prodloužené. Italské ministerstvo financí na konci října navíc navrhlo, aby se přestaly vybírat pokuty za porušení povinnosti očkování proti covidu-19.

Opoziční politici a část italských expertů dnešní vládní nařízení kritizovali. Podle nich se vláda snaží zalíbit odpůrcům očkování, napsala agentura AFP. Podle zdravotnické nadace GIMBE je opatření vlády "protivědeckou amnestií".

Podle univerzity Johnse Hopkinse se v Itálii prokázalo od začátku epidemie v zimě roku 2020 na 23,5 milionu případů nákazy koronavirem. Od té doby zemřelo na 179.000 nakažených.

Témata: Itálie | očkování

Putin pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko…

09.12.2022 16:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na…

Podrobnosti razie v Německu byly známé předem, tvrdí poslankyně

09.12.2022 15:10 Rozsáhlý středeční zátah německé policie proti krajně pravicovým extremistům, kteří podle…

Policie vyšetřuje podezření z korupce v Evropském parlamentu

09.12.2022 14:54 Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a…

Slovenské ministerstvo obrany čelí kyberútoku, hlásí se k němu Rusové

09.12.2022 14:19 Slovenské ministerstvo obrany dnes zasáhl kybernetický útok, ke kterému se přihlásila ruská skupina…

Netanjahu dostal dalších deset dnů na sestavení vlády

09.12.2022 14:11 Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes dal designovanému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dalších…

Američtí a ruští zástupci se setkají v Istanbulu, obsah jednání je nejasný

09.12.2022 12:55 Zástupci Ruska a Spojených států se dnes setkají v Istanbulu, jednat budou o vízech, personálních…

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Související:

Nejnovější