Italské úřady začnou od úterý pokutovat lidi starší 50 let, kteří nesplnili očkovací povinnost. Jednorázovou pokutu ve výši 100 eur (zhruba 2500 korun) může dostat až 1,7 milionu lidí, kteří nemají dokončené očkování nebo nedostali posilovací dávku, informoval dnes deník La Repubblica. Od 15. února se pak pro lidi ve věku nad 50 let zpřísní podmínky pro vstup na pracoviště. Častěji se budou také kontrolovat covidové certifikáty.
Pokuty budou rozdávat finanční úřady, kteří propojí své informační systémy se seznamy očkovaných. Očkovací povinnost je splněná v případě dokončeného základního očkování proti covidu-19 nebo po podání posilovací dávky po šesti měsících od té druhé. Výnos z pokut připadne státnímu fondu na řešení mimořádných událostí.
Pokutovaní budou mít deset dní na to, aby prokázali, že se nemohli nechat naočkovat kvůli "objektivním důvodům". Mezi ně patří i prodělání nemoci covid-19 před maximálně 180 dny.
Od 15. února se pro lidi starší 50 let zpřísní podmínky pro vstup na pracoviště. Starší lidé budou mít povinnost se prokázat posíleným zeleným pasem, který lze získat jen po dokončeném očkování nebo po prodělání nemoci. Za vstup na pracoviště bez certifikátu hrozí pokuta až 1500 eur (zhruba 37.000 korun). Zaměstnance, kteří nemají splněnou povinnost a nemohou chodit do práce, po pěti dnech neomluvené absence může zaměstnavatel poslat na neplacenou dovolenou. Nesmí je ale propustit.
Od února Itálie zkrátí platnost covidového certifikátu z devíti na šest měsíců od druhé či posilovací dávky. Kvůli změně pravidel Itálii kritizovala Evropská unie. Podle tisku je pravděpodobné, že vláda schválí časově neomezenou platnost po třetí dávce.
Platnost covidových certifikátů je pro velkou část italského obyvatelstva klíčová, protože vláda rozšiřuje místa, kde je nutné se prokázat certifikátem. Od úterý se budou certifikáty kontrolovat také na poštách, v bankách, trafikách a v obchodech. Z povinnosti mají výjimku jen lékárny či obchody s potravinami, drogerií či s potřebami pro domácí mazlíčky.
Počasí v Česku se oteplovalo už v závěru uplynulého týdne a tento trend bude pokračovat i v tomto týdnu. Maximální teploty budou opět dosahovat tropických hodnot, očekávají se ale i bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Letošní ročník karlovarského filmového festivalu je u konce. Jednu z kontroverzí tentokrát vyvolal i moderátor Marek Eben. Po jeho slovech se ozval bývalý premiér, jiná známá osobnost zvažovala, zda se vůbec do lázeňského města vydá. Jak to dopadlo?
StarDance se sice na podzim vrátí na televizní obrazovky, ale stále zcela neustoupily obavy z jejího možného konce ve vysílání České televize kvůli plánované úpravě financování veřejnoprávních médií. Z Karlových Varů však nyní přišla dobrá zpráva.
Letošní jubilejní ročník karlovarského filmového festivalu sice skončil teprve v sobotu, ale čeští filmoví nadšenci by už rádi věděli, jak si mají naplánovat příští léto. Organizátoři to vědí, takže již prozradili, kdy se festival uskuteční v roce 2027.
Veronika Žilková si nenechala ujít letošní ročník karlovarského filmového festivalu a dokonce se osobně setkala s některými z hlavních zahraničních hvězd. Pro českou herečku to byl zajímavý zážitek, protože si uvědomila důležitou věc.
Tragédie se v sobotu stala při motocyklových závodech na brněnském automotodromu. Po nehodě zemřeli dva závodníci ze zahraničí, další program víkendové akce byl zrušen. Okolnostmi případu se zabývá policie.
Dara Rolins a Pavel Nedvěd za sebou mají náročné období a manažer českého fotbalového národního týmu ho má nepochybně i před sebou. Slavní snoubenci si tak nepochybně zaslouží pořádnou dovolenou, ze které se zpěvačka ozvala fanouškům.
Jubilejní šedesátý ročník karlovarského filmového festivalu v sobotu večer vyvrcholil slavnostním zakončením, kde byly předány ceny. Křišťálový glóbus získal film Padlé ovoce, udělena byla také tři čestná ocenění.
Červenec je každoročně měsícem, kdy si nejen v Česku připomínáme našeho nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Krátce před nedožitými narozeninami mnohonásobného Slavíka se slovenští kolegové vydali k jeho hrobu. Co na místě viděli?
Čeští herci s oblibou vyrážejí na filmový festival do Karlových Varů. Výjimkou není ani Bolek Polívka, který si ve Varech nenechává ujít různé společenské události. Tentokrát se mu ale přihodilo něco, s čím opravdu nepočítal.
Příští víkend bude na našem území opravdu tropický, naznačuje aktuální výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší odpolední teploty opět překročí třicítku, v neděli se ale má ochladit.
Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024).