Izrael "nařídil" evakuaci části Gazy, podle OSN to není možné

Izraelská armáda v pátek ráno vyzvala všechny civilisty ve městě Gaza, aby se evakuovali "na jih" kvůli bombardování pobřežní enklávy v reakci na teroristické útoky Hamásu. Výzva k evakuaci se týká více než milionu lidí a podle OSN, zdravotníků i médií je naprosto nemožná.

Ilustrační fotografie.

"IDF vyzývá k evakuaci všech civilistů města Gaza z jejich domovů směrem na jih pro jejich vlastní bezpečnost a ochranu a přesunutí se do oblasti jižně od Wadi Gaza," uvedly izraelské obranné síly v prohlášení.

Wadi Gaza je říční údolí rozkládající se kolem středu pásma Gazy, vinoucí se po celé jeho šířce a končící ve Středozemním moři. Je známé svými pobřežními mokřady a biologickou rozmanitostí.

OSN uvádí, že výzva k evakuaci se týká přibližně 1,1 milionu lidí, což je asi polovina populace celého pásma Gazy. Postižená oblast zahrnuje hustě obydlené město Gaza. "OSN považuje za nemožné, aby se takový evakuace uskutečnila bez zničujících humanitárních důsledků," uvedla v prohlášení. Žádá o zrušení výzvy s tím, že by se již tak tragická situace mohla proměnit v "kalamitní situaci".

Izraelská armáda tvrdí, že oslovila obyvatele města Gaza a řekla jim, aby odešli pro svou "bezpečnost a ochranu". OSN s ale domnívá, že evakuace je nemožná. Izrael v reakci na toto tvrzení uvedl, že se snažil minimalizovat škody na civilistech a řekl, že reakce OSN byla "ostudná".

Blízkovýchodní korespondent BBC Tom Bateman tvrdí, že izraelský požadavek, aby lidé opustili Gazu, je ale skutečně nemožný. "Je nemožné, aby 1,1 milionu lidí opustilo své domovy do 24 hodin.Jednalo by se o 40 000 lidí za hodinu," napsal.

Evakuace civilního obyvatelstva v tak hustě osídlené oblasti, včetně dětí, starých lidí a těch v nemocnicích, které jsou do posledního místa zaplněné raněnými a těmi, kteří se ukrývají před bombardováním, je neproveditelná.

"Do města Gazy se budete moci vrátit pouze tehdy, když bude učiněno další oznámení, které to povolí," uvedli úředníci v prohlášení adresovaném městu, které je hlavní městskou oblastí Pásma Gazy.

IDF uvedla, že militanti Hamásu se skrývají v tunelech pod městem a uvnitř budov obývaných civilisty. Armáda tvrdí, že vyzvala civilisty, aby evakuovali město, "pro vlastní bezpečnost a bezpečnost vašich rodin," a také proto, aby se distancovali se od teroristů Hamásu, kteří je používají jako lidské štíty.

Nařízení o včasné evakuaci je součástí izraelských "humanitárních opatření" v pásmu Gazy, dodal izraelský mluvčí Jonathan Conricus. Ve svém nejnovějším videu zveřejněném na X řekl, že jejich cílem je zachraňovat životy a dodal: "Civilisté nejsou náš nepřítel."

Řekl, že armáda chce minimalizovat civilní oběti při útocích na cíle v pásmu Gazy a že je i nadále plně oddána zákonům mezinárodního ozbrojeného konfliktu. "Chápeme, že to bude nějakou dobu trvat," řekl o evakuaci. "Není to snadný proces."

Agentura OSN pro pomoc a práci (UNRWA) podle pátečního prohlášení už přemístila své centrální operační středisko a mezinárodní personál v Gaze na jih od obležené enklávy. UNWRA bude pokračovat ve svých humanitárních operacích a bude poskytovat podporu svému personálu a palestinským uprchlíkům, uvedla.

Zdravotníci ale oblast opustit odmítají. Nebal Farsakh, mluvčí palestinského Červeného půlměsíce ve městě Gaza, říká, že neexistuje způsob, jak by bylo možné bezpečně přesunout jeden milion lidí ze severní Gazy do 24 hodin.

"Co se stane s našimi pacienty? Máme zraněné, máme staré lidi, máme děti, které jsou v nemocnicích," uvedla. Dodala, že mnoho zdravotníků odmítá evakuovat nemocnice a opouštět pacienty.

"Lidé nemají kam jít. To je podstata. Slyšet bombardování v celé oblasti a žádat lidi, aby se evakuovali do jiné oblasti s tímto velkým ničením infrastruktury a silnic a těmito omezeními pohybu je prostě něco neuvěřitelného," uvedla.

Představitel Hamásu označil izraelský příkaz, aby se lidé na severu Gazy přesídlili na jih, za "falešnou propagandu" a vyzval tamní občany, aby jej ignorovali. Militantní skupina je ale dlouho kritizována mezinárodním společenstvím za to, že využívá civilisty jako lidské štíty.

"Okupace se pokouší šířit falešnou propagandu různými prostředky s cílem vytvořit zmatek mezi občany a podkopat stabilitu naší vnitřní fronty," uvádí se v prohlášení Hamásu.

Témata: Izrael | Gaza | OSN

Evropská unie zreguluje AI, dosáhla předběžné dohody

09.12.2023 11:26 Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence,…

Izraelci potřebují v první fázi války v Gaze ještě dva měsíce

09.12.2023 09:54 Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve…

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Související:

Nejnovější