Izrael promýšlí odvetu vůči Hizballáhu. Sešel se bezpečnostní kabinet

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu, foto: Instagram Benjamin Netanjahu
Marek Novotný 29. července 2024 11:43
Sdílej:

Izraelský bezpečnostní kabinet v neděli po svém více než čtyřhodinovém zasedání pověřil premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta, aby rozhodli o rozsahu a načasování reakce na raketový útok Hizballáhu na Golanské výšiny. Uvedl to Times of Israel s odvoláním na Netanjahuův úřad.

Ministr financí Bezalel Smotrič a ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir se podle tohoto zdroje zdrželi hlasování.

Bezpečnostní kabinet diskutoval i izraelských rukojmích zadržovaných militantním hnutím Hamás v Pásmu Gazy, o dalších krocích Izraele v tomto směru se však bude jednat na příštím setkání.

Krátce po skončení zasedání izraelského bezpečnostního kabinetu libanonská média informovala o izraelských náletech na cíle v blízkosti měst Húlá a Markaba na jihu Libanonu. Podrobnosti o útocích nebyly bezprostředně k dispozici.

Times of Israel poznamenal, že na obě oblasti zaútočila izraelská armáda od říjnového vpádu Hamásu do jižního Izraele mnohokrát, takže se nezdá, že by to byla avizována odpověď židovského státu na raketový útok Hizballáhu.

Při útoku Íránem podporovaného Hizballáhu na Izraelem okupované Golanské výšiny jedna z raket dopadla na fotbalové hřiště v malém drúzském městě Madždal Šams. Oběti bylo deset až 20 let, uvedla izraelská armáda.

Nejméně dvě oběti na životech a tři zraněné si pak vyžádal odvetný izraelský dronový útok na jiholibanonské město Šakra. Mezi zraněnými je i jedno dítě, uvedla libanonská civilní ochrana.

Záchranné složky neupřesnily, zda v případě obětí šlo i civilisty, nebo mezi nimi byli i ozbrojenci.

Jde o první smrtící útok Izraele na Libanon od soboty, kdy libanonské militantní hnutí Hizballáh podle Izraele podnikl raketový útok na Izraelem okupované Golanské výšiny, který si vyžádal 12 obětí na životech včetně teenagerů a dětí.

Stalo se
České celebrity
Česká televize

MS v hokeji a nepříjemná kauza pro ČT. Reportérka napsala něco, co neměla

V českém rybníčku přineslo letošní mistrovství světa v hokeji jednu zajímavou kauzu. Vyvolala ji reportérka Darina Vymětalíková, když komentovala přítomnost tváří zpravodajství Primy na jednom ze zápasů skupinové fáze. Nyní se dokonce objevila informace, že by jí mohl hrozit vyhazov. 

České celebrity
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová potřebuje pomoc. Obrátila se na vysoce postaveného politika

Jiřina Bohdalová vydělala během kariéry spoustu peněz, z nichž se část rozhodla investovat. Jedna investice do výtvarného umění se jí ale moc nepovedla. Legendární herečka se nicméně nehodlá vzdát bez boje. Dokonce se s žádostí o pomoc obrátila na jednoho politika. 

Světové celebrity
princ Andrew

Bývalý princ Andrew se návštěvy bratra nedočkal. Král nezaváhal

Bývalý princ Andrew je černou ovcí britské královské rodiny, což uplynulý víkend zase jen potvrdil. Král Karel III. sice navštívil místo, kde momentálně žije jeho mladší bratr, ale vidět se sourozencem se opravdu nechtěl. 

Světové celebrity
Katie Price

Manžel Katie Price nalezen. Sedí v base!

Manžel bývalé britské modelky Katie Price, Lee Andrews, byl nalezen poté, co o něm dva týdny nebyly žádné zprávy. Samozvaný milionář byl prohlášen za nezvěstného v polovině května, pět dní po svém posledním spatření. Jeho partnerka tehdy veřejně prohlašovala, že byl unesen ve Spojených arabských emirátech. Nyní se ukázalo, že Andrews se nachází ve známé dubajské věznici Al Awir, odkud své manželce poprvé zatelefonoval.