Izrael reagoval na Erdogana. Navrhl vyloučení Turecka z NATO

Izrael
Izrael, foto: Pixabay
Marek Novotný 30. července 2024 08:49
Sdílej:

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v pondělí vyzval NATO, aby vyloučila Turecko. Reagoval tak na výhrůžky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který hrozil Izraeli vojenskou akcí, uvedla agentura Reuters.

"Vzhledem k Erdoganovým hrozbám útoku na Izrael a jeho nebezpečné rétorice, nařídil ministr zahraničí Jisrael Kac diplomatům, aby okamžitě kontaktovali všechny členy NATO, požadovali odsouzení Turecka a jeho vyloučení z Aliance," oznámilo izraelské ministerstvo zahraničí.

Erdogan, známý svou ostrou kritikou izraelské ofenzívy proti Hamasu v Gaze, prohlásil na akci své strany AKP v Rize, že Turecko by mohlo podniknout podobné kroky jako v Náhorním Karabachu a Libyi.

"Není důvod, proč bychom to nemohli udělat. Musíme být silní, abychom mohli podniknout tyto kroky," dodal.

Turecký prezident neupřesnil, jakou formu intervence má na mysli. Představitelé AKP se ke komentářům Erdogana odmítli vyjádřit.

Jisrael Kac už dříve reagoval na Erdoganovy výroky na síti X, kde napsal, že "Erdogan jde ve stopách Saddáma Husajna a vyhrožuje útokem na Izrael. Měl by si vzpomenout, co se tam stalo a jak to skončilo."

V březnu 2003 americké jednotky vpadly do Iráku, kde měly být zbraně hromadného ničení, což vedlo ke svržení Saddáma Husajna. O tři roky později byl Husajn popraven za masakry Kurdů a šíitů.

Od začátku války v Gaze před téměř devíti měsíci se vztahy mezi Izraelem a Tureckem výrazně zhoršily. Erdogan označil Hamas za "osvobozovací organizaci" a přirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k Hitlerovi. V polovině července Erdogan prohlásil, že Turecko nebude podporovat budoucí spolupráci mezi NATO a Izraelem, dokud na palestinských územích nezavládne trvalý mír.

Válku v Gaze zahájil útok Hamasu a dalších skupin na jižní Izrael 7. října 2023, při kterém zahynulo přes 1200 lidí. Izrael odpověděl masivními leteckými útoky a pozemní ofenzívou.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Na schůzku s Harrym a Meghan je Karel III. připraven, v paláci ale panují velké obavy!

Britský král Karel III. je podle královských expertů připraven setkat se během plánované červencové návštěvy se svým synem princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markleovou i jejich dětmi. Harry se chystá příští měsíc poprvé po čtyřech letech přivést celou svou rodinu ze Spojených států zpět do vlasti.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Dříve s ní soucítili. Proč teď leze Meghan Britům krkem?

Když princ Harry a jeho manželka Meghan v roce 2020 oznámili, že opouštějí své role v královské rodině, britská veřejnost s nimi měla upřímný soucit. Lidé chápali tlak, pod kterým žili. Problém, proč Meghan v Británii už nikdy plně neotevřou náruč, však podle webu Express netkví v porušení protokolu ani v rodinných neshodách. Důvod je mnohem prostší: veřejnost dodnes netuší, co vlastně chce.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Kde budou Harry a Meghan v Británii bydlet? Už je jasno!

Britský král Karel III. nabídl svému synovi princi Harrymu a jeho manželce Meghan možnost ubytování v jedné z královských rezidencí během jejich plánované červencové návštěvy Velké Británie. Součástí této nabídky, která je vnímána jako podaná olivová ratolest, je také zajištění bezpečnostních opatření pro celou rodinu. 

Světové celebrity
David Beckham

Rána pro Davida Beckhama: Jeho vlastní syn mu chce konkurovat!

Syn slavného fotbalisty Brooklyn Beckham opět rozvířil vody veřejného rodinného konfliktu, když natočil novou reklamu, která přímo konkuruje dřívějším marketingovým aktivitám jeho otce Davida.