Izrael s obavami sleduje útoky íránských dronů ve válce na Ukrajině

Izrael pozorně sleduje ruské útoky na Ukrajinu íránskými bezpilotními letadly a obává se, že bude příštím cílem těchto strojů. Z Libanonu by jimi mohl začít na Izrael útočit íránský spojenec - libanonský Hizballáh, napsal server The Times of Israel.

Izrael, ilustrační fotografie.

Rusko v bojích na Ukrajině používá drony, které se zásahem cíle samy zničí. Podle izraelského serveru Izraelci bedlivě sledovali tyto útoky na Kyjev s obavami, že právě takové zbraně by byly použity při příštích válkách proti Izraeli na jeho severní hranici.

Izraelská rozhlasová a televizní stanice Kan oznámila, že právě kvůli kapacitě těchto dronů Izrael rozmístil na severu množství systémů protivzdušné obrany jako Iron Dome, Davidův prak (David’s Sling) a rakety Arrow. Obavy vedly také k posílení spolupráce s USA, protože Izrael a Spojené státy mají zkušenost s drony, které Teherán použil při útocích na izraelské a americké síly na Blízkém východě.

List The New York Times minulý týden s odvoláním na ukrajinský zdroj napsal, že Izrael poskytuje Ukrajině tajné informace o dronech, které nyní používá ruská armáda. Podle listu soukromá izraelská firma dává Ukrajině k dispozici satelitní snímky s ruskými vojenskými pozicemi.

Rusko nasadilo drony Šáhed-136 na Ukrajině v září, Írán mu jich dodal několik set, píše The Times of Israel. Írán ale vytrvale popírá informace o tom, že se podílí na vyzbrojování Ruska. "Írán nevyvezl zbraně žádné válčící straně," řekl znovu mluvčí íránské diplomacie Náser Kanání. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak však řekl, že Írán nese odpovědnost za zabíjení Ukrajinců. "Tato země, která utlačuje vlastní národ, poskytuje monstrózní zbraně k masovému zabíjení v srdci Evropy," řekl.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v jednom rozhovoru, který poskytl CNN, řekl, že žádal Izrael o systémy protivzdušné obrany. Izrael je podle něj jednou z pěti zemí, které vlastní technologii, která by mohla pomoci Ukrajině bránit se leteckým útokům.

Izrael ale Kyjevu odmítá poskytnou obranné i útočné zbraně v zájmu udržení svých vztahů s Ruskem.

Zelenskyj minulý týden prohlásil, že íránské drony se používají k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. List The Washington Post o víkendu napsal, že Teherán pro Rusko připravuje první dodávku balistických střel krátkého doletu.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější