Hizballáh zahájil v noci ze soboty na neděli odplatu za smrt vysoce postaveného velitele Fuáda Šukra. Izraelská armáda tvrdí, že stihla podniknout preventivní letecké údery v Libanonu, kde zaznamenala přípravy na odvetný útok. Informoval o tom web Times of Israel.
Izraelské bojové letouny podle armádního mluvčího Daniela Hagariho vzlétly do akce kvůli bezprostřední hrozbě pro izraelské občany. Mluvčí zdůraznil, že Izrael jedná v sebeobraně. Ráno místního času se sešel izraelský bezpečností kabinet, zasedání vlády v klasickém formátu není v plánu.
Izrael nicméně vyhlásil stav nouze. Pokud je platný, mají úřady větší pravomoci nad civilním obyvatelstvem za účelem zajištění jeho bezpečnosti. Nouzový stav platí 48 hodin a může být prodloužen.
Hizballáh se k útoku přihlásil, přičemž později oznámil ukončení první fáze odvety. Libanonské militantní hnutí tvrdí, že odpálilo více než 320 raket a zasáhlo 11 izraelských základen. Při úderu použilo také drony.
Podle Times of Israel přistála jedna z raket v obci Manot na severu Izraele, kde zasáhla drůbežárnu, která začala hořet. V severoizraelských obcích se brzy ráno rozezněly sirény. Izraelská záchranná služba informovala, že je ve stavu nejvyšší pohotovosti.
Dočasně mimo provoz bylo v průběhu noci také Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu. Odlety se odkládaly, zatímco přilétající letadla musela být přesměrována jinam. Omezení provozu již bylo ukončeno.
Libanonská média uvedla, že na jihu země proběhlo zhruba 40 izraelských úderů. Armádní mluvčí Hagari vyzval obyvatele obcí, v nichž působí Hizballáh, aby se v zájmu vlastního bezpečí evakuovali jinam.
Napětí na Blízkém východě je neobvykle vysoké od chvíle, kdy byl na konci července při návštěvě Teheránu zabit politický vůdce Hamásu Ismail Haníja. Stalo se tak jen několik hodin poté, co při izraelském náletu v libanonské metropoli Bejrútu zahynul prominentní představitel Hizballáhu Fuád Šukr.
Zejména s odvoláním na smrt Haníji Teherán přislíbil, že jeho smrt přímo na íránském území pomstí. Chystanou odvetu potvrdil také Hizballáh v reakci na smrt Šukra. "Za jakýkoli akt agrese proti nám z jakékoli strany tvrdě zaplatí," adresoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu varování oběma stranám.
Král Karel III. poprvé přímo zasáhl do kauzy spojené s Jeffrey Epsteinem a vyjádřil připravenost podpořit policii při prověřování obvinění vznesených proti Andrewu Mountbatten-Windsorovi.
Princ a princezna z Walesu vydali své první veřejné prohlášení k aktuálním odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Prostřednictvím mluvčího Kensingtonského paláce vzkázali, že jsou „hluboce znepokojeni“ novými informacemi, které se objevily v dokumentech zveřejněných v USA. Ve svém vyjádření zdůraznili, že jejich pozornost a myšlenky zůstávají zaměřeny především na oběti těchto činů.
Britská policie v současné době prověřuje podezření, že Andrew Mountbatten-Windsor předával důvěrné informace ze své role vládního obchodního zmocněnce odsouzenému agresorovi Jeffreymu Epsteinovi. Podle dokumentů, které začátkem měsíce zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, měl přeposílat oficiální zprávy o zahraničních cestách do Singapuru, Hongkongu či Vietnamu z let 2010 a 2011. Mluvčí policie v Thames Valley potvrdil přijetí podnětu a uvedl, že informace jsou vyhodnocovány standardním postupem.
Nadace Invictus Games, jejímž zakladatelem je princ Harry, oznámila významnou personální posilu. Do správní rady nadace nastoupila Nana Fifieldová, která zastává pozici technologické ředitelky v Amazon Prime Video. Tento nečekaný krok vzbudil pozornost zejména proto, že Amazon je přímým konkurentem streamovací platformy Netflix, se kterou Harry a jeho manželka Meghan spolupracují od roku 2020.
V Česku se již nějaký čas otepluje, přestože slunečních paprsků si lidé moc neužívají. To by se alespoň na některých místech mohlo změnit v úterý, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zároveň porostou i teploty.
Šest uskupení by se momentálně dostalo do Poslanecké sněmovny, jasným vítězem by bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by neuspěly opoziční strany KDU-ČSL a TOP 09.
V Česku se televizní diváci těší na další řadu StarDance, jejíž nedílnou součástí je jako porotce v posledních řadách i Richard Genzer. Nyní dostal laso ze Slovenska, kde se lidé chystají na novou sérii show Let's Dance.
V Česku se od začátku roku koná tzv. zbraňová amnestie, která přináší i kuriózní momenty. Jeden takový se stal v Praze, kde žena přinesla na policejní služebnu protitankovou střelu. Policie toho využila, aby upozornila občany, jak se má s takovým arzenálem manipulovat.
Česko získalo na olympijských hrách třetí zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu v řadě. Po dvou triumfech Ester Ledecké navázala vítězstvím Zuzana Maděrová. Ledecká přitom nechyběla na startu a ovládla kvalifikaci. Jak moc chtěla znovu vyhrát, to ukázaly rozhovory po závodě.
Slovenská média během probíhajícího únorového víkendu hodně skloňují jméno Maroše Kramára. Úplně to přitom není jeho vina. Řeší se však dopravní nehoda, při které měl za volantem sedět jeho syn. Teenager ale není dospělý, zároveň prý byl pod vlivem alkoholu.
V Česku se bude během probíhajícího únorového týdne oteplovat. Teploty mohou vyšplhat až na 11 stupňů nad nulou, než o nadcházejícím víkendu dojde k ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu.