Izrael ví o desítkách rukojmích, proto chce pokračovat v boji

Vysoce postavený vyjednavač Izraele v pondělí uvedl, že desítky rukojmí zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy jsou s určitostí naživu. Izrael podle jeho slov nemůže souhlasit s přerušením bojů, dokud nebudou všichni zajatci propuštěni na základě dohody.

Izrael

"Desítky jsou s určitostí naživu," řekl podle serveru Times of Israel představitel, který však chtěl zůstat v anonymitě. "Nemůžeme je tam nechat dlouho, zahynuli by," dodal.

Hnutí Hamás loni 7. října během útoku na území Izraele zajalo 251 osob, píše AFP. Izrael uvádí, že 116 z nich je stále zadržováno v Pásmu Gazy včetně 41, kteří podle izraelské armády přišli o život.

Americký prezident Joe Biden v květnu představil třífázový plán na ukončení války v Pásmu Gazy, který zahrnuje příměří i propuštění rukojmí. Představitel však pro AFP uvedl, že Izrael konflikt s Hamásem před dosažením dohody o propuštění rukojmí ukončit nemůže, protože militanti by mohli svůj slib porušit a jednání by se prodloužila. " V tomto období - před podpisem dohody - se nemůžeme zavázat k ukončení války ," řekl.

Vyjednavači Izraele podle slov představitele Bidenův plán schvalují. "Očekáváme a čekáme, že hnutí Hamás řekne ano," řekl a dodal, že v případě, že Izrael dohody s Hamásem nedosáhne, izraelská armáda bude pokračovat v bojích.

Válka v Pásmu Gazy vypukla loni 7. října po útoku hnutí Hamás na Izrael, při kterém přišlo o život téměř 1200 lidí. Odvetná izraelská ofenzíva si podle zdravotnických úřadů v Gaze dosud vyžádala nejméně 37.347 obětí, převážně civilistů.

Usáma Hamdán, vysoký představitel Hamásu, v rozhovoru pro CNN uvedl, že není jasné, kolik z 116 rukojmích, které Hamás od 7. října drží v Pásmu Gazy, je stále naživu.

"K tomu nemám žádné informace. Nikdo o tom nic neví," odpověděl Hamdán na otázku CNN o počtu přeživších rukojmích. "Jsem přesvědčený, že pokud mají psychické problémy, může za to Izrael a jeho činy v Gaze," dodal. Podle něj byli rukojmí propuštěni v lepším stavu, než byli uneseni.

Hamdán také vysvětlil, proč Hamás, který je považován za teroristickou organizaci Spojenými státy a Evropskou unií, odmítl návrh na příměří. Podle něj musí Izrael nejprve přistoupit na úplné zastavení bojů, než začne vyjednávání o osvobození rukojmích z obou stran konfliktu.

"Potřebujeme jasný souhlas Izraele s ukončením bojů, úplné stažení z Gazy, které umožní Palestincům určit si vlastní budoucnost, a ukončení obléhání našeho území (...) Pak můžeme začít jednat o spravedlivé dohodě o výměně zajatců," uvedl pro CNN. "Izraelci chtějí přerušit boje jen na šest týdnů a pak je znovu obnovit. Američané zatím nedokázali přesvědčit Izrael, aby přijal úplné ukončení bojů," řekl Hamdán.

Návrh příměří, který oznámil americký prezident Joe Biden, předpokládá tři fáze. Po zastavení bojů a propuštění části rukojmích by se izraelská armáda stáhla z obydlených oblastí Gazy a umožnila návrat palestinských civilistů. Tato fáze by trvala šest týdnů.

Ve druhé fázi by byli propuštěni zbývající rukojmí, boje by se trvale ukončily a izraelská armáda by se zcela stáhla z Gazy. Poslední fáze by zahrnovala obnovu zničeného Pásma Gazy. Hamás s tímto plánem obecně souhlasí, ale vyjádřil pochybnosti, zda ho Izrael dodrží, uvádí Reuters.

Hamdán také odmítl zprávy deníku The Wall Street Journal (WSJ), které tvrdily, že lídr Hamásu v Gaze Jahjá Sinvár "vítá" smrt civilistů jako "nezbytnou oběť". Podle něj jde o falešnou zprávu vytvořenou někým, kdo není Palestinec, aby vyvinul tlak na Hamás a vyprovokoval jejich vůdce.

Sinwár údajně věří, že narůstající počty civilních obětí války v Gaze jsou pro Hamás výhodnější než ukončení bojů.

WSJ napsal, že zkoumal desítky textových zpráv, které Sinwár poslal vyjednavačům. Sinwár se od útoku 7. října 2023 na Izrael neukázal na veřejnosti a je považován za jednoho z hlavních organizátorů tohoto útoku, při kterém zemřelo přibližně 1200 lidí. Předpokládá se, že se ukrývá v komplikované síti tunelů Hamásu v Gaze.

Témata: Izrael | Gaza

Německo si připomnělo 80. výročí pokusu o atentát na Hitlera

20.07.2024 21:38 Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této…

Izraelská armáda zaútočila na jemenské město

20.07.2024 19:56 Jemenské přístavní město Hudajdá, které kontrolují povstalci, bylo v sobotu bombardováno. Místní…

Před 50 lety odstartovala invaze Turecka na Kypr

20.07.2024 17:39 Národnostně smíšený Kypr získal nezávislost na Spojeném království v roce 1960. O 14 let později…

Při izraelském bombardování v Pásmu Gazy umřely desítky Palestinců

20.07.2024 15:08 Při izraelském bombardování v oblasti uprchlického tábora Nusajrát v Pásmu Gazy v pátek zahynulo…

Rabování, střelba, zabíjení. V Pásmu Gazy se šíří anarchie

20.07.2024 11:56 Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) v pátek upozornil, že v Pásmu Gazy se šíří …

Trump měl "velmi dobrý telefonický rozhovor" se Zelenským

20.07.2024 09:38 Republikánský kandidát na post prezidenta USA Donald Trump na své sociální síti Truth Social uvedl,…

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Související:

Nejnovější