Izraelská armáda v úterý oznámila, že během noční operace ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy našla těla šesti rukojmích. Uvedl to server Times of Israel.
Operace byla provedena ve spolupráci se zpravodajskou službou Šin bet.
Nalezená těla patří Jagevovi Bechstabovi, Alexandru Dancygovi, Joramu Mecgerovi, Nadavu Popplewellovi a Chaimu Perrymu, kteří byli izraelskými úřady již před operací prohlášeni za mrtvé.
Armáda také objevila tělo Avrahama Mundera, jehož úmrtí oznámil v úterý kibuc Nir Oz.
Pět z těchto rukojmích bylo při zajetí starších 50 let a příbuzní tří z nich byli propuštěni během týdenního příměří v listopadu minulého roku.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poděkoval izraelským silám za nalezení těl rukojmích a vyjádřil hluboký zármutek nad ztrátou jejich životů. "Izrael bude nadále vynakládat veškeré úsilí k návratu všech našich rukojmích - živých i mrtvých," uvedl ve svém prohlášení.
Podle izraelských úřadů Hamás nadále zadržuje přibližně 110 rukojmích, které zajal při útoku na jih Izraele 7. října. Izraelské odhady naznačují, že třetina z nich je již po smrti.
Hamás v neděli odmítl návrhy předložené na nejnovějším kole jednání o příměří v Pásmu Gazy. Hnutí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua obvinilo z maření snah o dosažení dohody. Jednání, o která v těchto dnech usilují mezinárodní zprostředkovatelé, jsou přitom možná poslední příležitostí k dosažení dohody o ukončení války, prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Na základě informací od zprostředkovatelů o jednáních v Dohá se hnutí opět přesvědčilo, že Netanjahu nadále klade překážky na cestě k dohodě, oznámil podle Times of Israel Hamás.
Šlo o první prohlášení Hamásu v souvislosti s nejnovějším kolem jednání o příměří v Pásmu Gazy, které se konalo ve čtvrtek a pátek v katarské Dohá. Hamás své zástupce k jednání nevyslal. Zprostředkovateli rozhovorů jsou USA, Egypt a Katar.
Palestinské hnutí tvrdí, že Netanjahu je "plně zodpovědný za maření úsilí zprostředkovatelů" o dosažení dohody a nese plnou odpovědnost za životy rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy. Hamás zároveň zopakoval, že nadále podporuje návrh dohody, který koncem května představil prezident USA Joe Biden.
Izraelský premiér v neděli vyzval ke zvýšení tlaku na Hamás před novým kolem jednání. "Hamás až do této chvíle zůstává neústupný. Na jednání v Dohá dokonce nevyslal ani svého zástupce. Proto by měl být tlak zaměřen na Hamás a (Jahjú) Sinvára, ne na izraelskou vládu," řekl Netanjahu během zasedání vlády s odkazem na nově jmenovaného lídra hnutí.
Biden v neděli uvedl, že dohoda mezi Izraelem a Hamásem je nadále možná. "My se nevzdáváme," dodal s tím, že jednání pokračují. Blinken se ale obává, že jednání, o která v těchto dnech usilují mezinárodní zprostředkovatelé, jsou možná poslední příležitostí k dosažení dohody o ukončení války v Pásmu Gazy.
"Toto je rozhodující chvíle - pravděpodobně nejlepší, možná poslední příležitost dostat rukojmí domů, získat příměří a dostat všechny na lepší cestu směrem k trvalému míru a bezpečnosti," uvedl podle BBC Blinken.
Jednou z nevyřešených záležitostí jsou hranice mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Netanjahu trvá na tom, že izraelská armáda musí i nadále kontrolovat pás podél těchto hranic, zvaný "Filadelfský koridor".
Policie pokročila s případem únosu dvanáctiletého chlapce ze Zlínska, který v minulém týdnu otřásl Českem. Kriminalisté obvinili pětadvacetiletého muže z pokusu o vraždu. Budou zároveň požadovat, aby podezřelý skončil ve vazbě.
V českých domácnostech už začíná vládnout klidná atmosféra, ale mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou se naopak v jejich podcastu vyskytlo pořádné napětí. Oheň na střeše vzplál kvůli živým vysíláním na sociální síti.
Českem o víkendu otřáslo vyvrcholení případu pohřešovaného chlapce, po kterém se pátralo od čtvrtka. Hoch je sice v pořádku, ale policisté pracují s vyšetřovací verzí, že byl unesen. Už se objevily i první informace o tom, kde byl školák nalezen.
Popová královna Madonna a režisér Guy Ritchie se poprvé po 17 letech sešli, aby společně podpořili svého syna Rocca Ritchieho na jeho umělecké výstavě v Londýně. Rocco Ritchie (25) hrdě sdílel fotografii svých slavných rodičů na Instagramu v pondělí, čímž potvrdil nečekané páteční setkání na výstavě nazvané Talk Is Cheap (Řeči jsou laciné).
Americký prezident Donald Trump vyvolal pobouření svými bezcitnými vtipy na sociálních sítích po oznámení smrti hollywoodského režiséra Roba Reinera. Reiner a jeho manželka Michele byli nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles v neděli. Policie Los Angeles zatkla v souvislosti s jejich úmrtím jejich 32letého syna Nicka Reinera, který zůstává ve vazbě. Kauce byla stanovena na 4 miliony dolarů.
Popová hvězda Taylor Swift žertem sdílela své šílené nápady, jak by mohla zajistit utajení svatebních pozvánek na sňatek s jejím snoubencem, hvězdou NFL Travisem Kelcem. Během svého vystoupení v pořadu Late Night with Seth Meyers 8. října hovořila o nadcházející svatbě a reagovala na velký zájem médií o to, kdo se dostane na seznam hostů.
Král Karel III. (77) se v pátek svěřil se svými pocity ohledně boje s rakovinou a přinesl dobrou zprávu. Ve svém předtočeném televizním poselství, které bylo odvysíláno v rámci večera „Stand Up to Cancer“ na stanici Channel 4, oznámil, že se jeho léčebný plán v novém roce zredukuje.
Od prosince probíhá meteorologická zima, ale v posledních panuje počasí, které spíš připomíná podzim. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc nic nenasvědčuje tomu, že by u nás mělo začít vydatněji sněžit.
Česko má od pondělí novou vládu, jejíž členové doplnili již dříve jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO). Měnit se budou i lidé ve funkcích, které dělají předsedovi kabinetu a ministrům servis. Novou mluvčí vlády se má stát žena, kterou dobře znají televizní diváci.
Česko má ode dneška kompletní novou vládu premiéra Andreje Babiše. Hnutí ANO do ní nominovalo jednu dámu, která se doslova na poslední chvíli přejmenovala. Nová ministryně pro místní rozvoj se totiž vdala.
Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.
Ke konci se chýlí týden, který se nesl ve znamení loučení s moderátorem Patrikem Hezuckým. Poslední rozloučení proběhlo v pátek odpoledne a vdově Nikole na něm byli oporou členové rodiny. Jedna z jejích sester prozradila, že se dokonce dostali do křížku se zákonem.