Izraelci nebyli na vpád teroristů z Hamásu vůbec připraveni, napsaly NYT

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Marek Novotný 30. prosince 2023 21:19
Sdílej:

Izraelská armáda byla ve chvíli říjnového útoku teroristů z hnutí Hamás zcela nepřipravená. Chyběly jasné rozkazy od velení, vojáci se dorozumívali s pomocí aplikací WhatsApp či Telegram, vyplývá ze zjištění amerického deníku New York Times. Posily podle listu až na místě zjišťovaly, jaký chaos v řadách ozbrojených sil zavládl.

Podle zjištění NYT vydalo velení izraelské armády až více než hodinu po vpádu teroristů na izraelské území první rozkazy a rozhodlo o přesunu dalších sil na jih. Ani po několika hodinách velitelé dostatečně nechápali rozsah útoku hnutí Hamás. Deník konstatoval, že armáda byla dezorientovaná, špatně organizovaná, neefektivní a zpomalená.

Mimo jiné tak došlo k situacím, kdy sami nasazení vojáci bojovali o holý život. Důstojníci sdělili americkému listu, že armádě chyběla jakákoliv příprava či plán pro případ podobného útoku. "Armáda se nepřipravuje na věci, které považuje za nemožné," komentoval to Jaakov Amidror, bývalý poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

NY Times připomněly, že situaci ovlivnil i špatný úsudek tajných služeb, které dospěly k závěru, že Hamás není podobného útoku schopen. Došlo tak dokonce k omezení odposlechů radiové komunikace mezi radikály s tím, že jde o ztrátu času.

Ignorována byla i upozornění ze strany civilní obrany kibuců v pohraničí u Pásma Gazy. Její příslušníci opakovaně apelovali na lepší trénink i výbavu. Náležitě připraveni na mobilizaci a rychlé nasazení nebyli podle deníku ani rezervisté. Tel Aviv předpokládal, že v případě jejich zapojení do jakéhokoliv konfliktu bude dostatek času na přípravu.

NYT také napsaly, že velitelé situaci v úvodu konfliktu špatně vyhodnotili, takže vojáci v prvních vlnách byli nedostatečně ozbrojeni. S pistolemi a útočnými puškami čelili kulometům, raketometům či minám. Navíc se ukázalo, že teroristé pronikli na izraelské území na násobně více místech, než se zprvu předpokládalo.

Izrael vede válku v Pásmu Gazy s hnutím Hamás přes dva měsíce. Teroristé v sobotu 7. října vpadli na izraelské území a zavraždili přibližně 1200 lidí, především civilistů. Zmocnili se také více než dvou stovek rukojmích.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Experti konečně přišli na to, proč se Meghan vrací do Británie!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová se podle tvrzení americké novinářky chce vrátit do Velké Británie především proto, aby podpořila své skomírající podnikání.

Světové celebrity
Madonna

Madonna adoptovala dvě dcery, teď je posílá z domu!

Americká zpěvačka Madonna uvažuje o tom, že své třináctileté adoptované dcery, dvojčata Stellu a Estere, pošle studovat do Velké Británie. Královna popu má v plánu zajistit jim tradiční britské vzdělání a údajně již osobně navštívila prestižní dívčí školu Cheltenham Ladies’ College, kde roční školné vychází na 67 tisíc liber. Její dcery, které adoptovala v roce 2017 v Malawi, by v případě přijetí na této internátní škole od letošního září pravděpodobně bydlely.

Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Odhalení sochy Ozzyho Osbourna: Proč na něm chyběla Sharon?

Sharon Osbourneová musela vynechat odhalení sochy svého zesnulého manžela, rockera Ozzyho Osbourna, poté, co byla nečekaně převezena do nemocnice.

Světové celebrity
Král Karel III.

Na schůzku s Harrym a Meghan je Karel III. připraven, v paláci ale panují velké obavy!

Britský král Karel III. je podle královských expertů připraven setkat se během plánované červencové návštěvy se svým synem princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markleovou i jejich dětmi. Harry se chystá příští měsíc poprvé po čtyřech letech přivést celou svou rodinu ze Spojených států zpět do vlasti.