Izrael zakázal vstup do země generálnímu tajemníkovi OSN António Guterresovi. Tento krok následoval po Guterresově vágní reakci na íránský raketový útok na Izrael.
„Dnes jsem prohlásil, že generální tajemník OSN je v Izraeli persona non grata a zakázal mu vstup do země. Každý, kdo nedokáže jednoznačně odsoudit ohavný útok Íránu na Izrael, jak to udělaly téměř všechny země světa, si nezaslouží vstoupit na izraelskou půdu,“ napsal na sociální síti X šéf izraelské diplomacie Israel Katz.
Obecně se mu nelíbí Guterresův přístup k válce mezi Izraelem a Hamásem. „Jedná se o generálního tajemníka, který dosud neodsoudil masakr a sexuální zvěrstva spáchaná vrahy z Hamásu 7. října, ani nevedl žádné úsilí o jejich prohlášení za teroristickou organizaci,“ zdůraznil Katz.
Ubezpečil, že Izrael bude nadále své občany bránit a udržovat národní důstojnost. „Generální tajemník, který podporuje teroristy, násilníky a vrahy z Hamásu, Hizballáhu, Hútíů a nyní i z Íránu – mateřské lodi globálního teroru – se zapíše do dějin OSN jako skvrna,“ dodal ministr.
Guterres během úterý zveřejnil na X dva příspěvky týkající se napětí na Blízkém východě. „Odsuzuji rozšiřování konfliktu na Blízkém východě a jeho další eskalaci. Musí to přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ uvedl tajemník v době, kdy Írán podnikal útok proti Izraeli. Teherán ale nijak nejmenoval.
Generální tajemník OSN často volá po klidu zbraní a odsuzuje eskalace násilí na Blízkém východě, aniž by konkrétně stranil jedné straně. Tento přístup však přináší napětí ve vztazích s Izraelem.
Vztahy Guterrese s Íránem jsou rovněž složité, přičemž se snaží udržet diplomatické kanály otevřené a podpořit deeskalaci v regionu. Tento přístup často kritizují ti, kdo od něj čekají přísnější postoj vůči Íránu a jeho regionálním aktivitám, včetně podpory militantních skupin, jako je Hizballáh či Hamás.
Naopak o dvě hodiny dříve zveřejnil příspěvek, kde odsoudil izraelské akce v Libanonu. „Jsem velmi znepokojen eskalací konfliktu v Libanonu a vyzývám k okamžitému příměří. V Libanonu je třeba za každou cenu zabránit totální válce a respektovat svrchovanost a územní celistvost Libanonu,“ shrnul.
Izrael zachovává velmi tvrdý přístup k lidem ze zemí, které považuje za nepřátelské. Do židovské země se nedostanou občané Sýrie, Íránu, Libanonu a Iráku. Odepřen vstup mají také Severokorejci, Kubánci a Venezuelané.
Tel Aviv ve vstupu zamezuje i občanům z dalších afrických a latinskoamerických zemí. Konkrétně jde o Somálsko, Súdán a Libyi z Afriky a Honduras či Guatemalu z Latinské Ameriky. Důvodem jsou obavy ze zvýšení kriminality a zhoršení bezpečnosti jako takové.
V Česku se dnes očekávají další silné bouřky, platí proto příslušná výstraha. Podle meteorologů mohly první bouře udeřit už nad ránem. Naprosto vyloučen není ani výskyt supercel.
Z českého šoubyznysu nepřicházejí neustále jen dobré zprávy. Smůla se lepí na paty například Ondřeji Brzobohatému, jenž nedávno oznámil rozpad dalšího manželství. Tentokrát se rozvádí s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Ve svém okolí má nicméně jednu ženu, která se ho vždycky zastane.
Poslaneckou sněmovnou otřásá další poměrně nečekaná kauza. Poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) je podle nejnovějších informací podezřelý z domácího násilí, takže byl policisty vykázán z vlastního domu. Případ se nadále prověřuje.
Ornella Koktová si v první polovině letošního roku neužila moc klidu. Alespoň během letních prázdnin se influencerka dočkala odpočinku, protože celá rodina vyrazila na dovolenou.
Soukromý život populárního Štěpána Kozuba se před několika týdny poměrně hodně řešil, protože se objevily zvěsti o jeho možném rozchodu s další partnerkou. Sám herec na spekulace dlouho nereagoval. Nakonec zveřejnil fotku, která vydá za tisíc slov.
Není žádným tajemstvím, že Dorotě Nvotové byla před několika měsíci diagnostikována rakovina prsu v počátečním stadiu. Nyní se úspěšná slovenská herečka svěřila, že se potýká s další nevyléčitelnou nemocí.
Série varování ze strany tuzemských meteorologů pokračuje i ve čtvrtek. Meteorologové opět upozornili na nebezpečí bouřek, zároveň plošně upřesnili výstrahu na vysoké teploty. Beze změny zůstává varování před požáry, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Svět filmu se za desítky let značně proměnil, což zjevně vnímá i Zdena Studenková. Podle jejích slov ale rozhodně nejde o změnu k lepšímu. Kriticky se vyjádřila především o české kinematografii a našich herečkách. Čím jsme si to "zasloužili"?
Nedožité narozeniny Karla Gotta, jemuž by bylo čerstvě 87 let, připadly na úterý. Jedna věc tentokrát fanoušky nejslavnějšího českého zpěváka všech dob obzvlášť zaujala. Stala se, respektive spíš nestala, na sociálních sítích.
Televizní diváci se na konci srpna dočkají nové politické diskuze České televize, která definitivně nahradí Otázky Václava Moravce, jejichž hlavní protagonista na jaře odešel z veřejnoprávního média.
Britský princ Harry se během své návštěvy Velké Británie objevil jako host v populárním a poněkud chaotickém podcastu bývalého ragbyového reprezentanta Joea Marlera. V uvolněném rozhovoru se moderátoři zajímali mimo jiné o to, jaké je vlastně jeho plné jméno a co přesně si píše do kolonky povolání.
Ministr zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé) se zastal poslance a vládního zmocněnce Filipa Turka, jenž čelí rostoucímu tlaku kvůli pondělní dopravní nehodě v centru Prahy. Macinka podle svých slov stojí za Turkem a hodlá za něj bojovat.