Izraelská studie: Netopýři nestojí za prvopočátkem pandemie covidu-19

Netopýr, ilustrační fotografie.
Netopýr, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 4. září 2022 19:22
Sdílej:

Izraelští vědci přišli s dalšími argumenty, které podle nich svědčí o tom, že na začátku pandemie covidu-19 nebylo přenesení koronaviru na člověka od netopýrů. Vyplývá to ze studie týmu Telavivské univerzity, o níž dnes informoval server The Jerusalem Post.

Netopýři mají špatnou pověst a jsou označováni za "krvelačné draculy" či za šiřitele různých virů, včetně koronaviru SARS-CoV-2, napsal izraelský server. Tato tvrzení jsou ale podle nové studie vědců z Tel Avivu chybná, netopýři mají naopak pozitivní vliv, například v hubení hmyzu či opylování plodin.

"Netopýři mají vysoce účinný imunitní systém, který jim umožňuje relativně snadno bojovat s viry, včetně těch, jež jsou považovány za smrtelné," tvrdí vědci z týmu, jehož studie byla publikována v prestižním časopise iScience Journal. Vědci z Telavivské univerzity se zabývali desítkami článků a studií na toto téma a došli k závěru, že spojování netopýrů s počátkem pandemie covidu-19 koncem roku 2019 "není podloženo dostatečnými vědeckými důkazy". Ani téměř tři roky od začátku této pandemie tak vědci stále neznají její prvotní příčinu.

Maya Weinbergová, která se na této studii podílela, vysvětlila, jak je to s imunitním systémem netopýrů. "Všeobecně jsou netopýři mylně považováni za rezervoár mnoha nakažlivých nemocí, a to jenom proto, že byli shledáni sérologicky pozitivními, tedy že měli protilátky," citoval Weinbergovou server The Jerusalem Post. "To ale znamená, že nemoc přežili a vytvořili si protilátky, tudíž už nejsou nositeli viru," dodala.

V posledních letech došla podle izraelského deníku řada vědců k závěru, že netopýři jsou schopni bojovat s různými viry, včetně smrtelných, lépe než člověk a většina dalších savců. Proto by vědci měli jejich imunitní systém hlouběji studovat, což by mohlo pomoci vnést více světla do boje s nakažlivými nemocemi, stárnutím i rakovinou, uvedli vědci z Telavivské univerzity.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté zasahovali kvůli střelci v Ostravě. Muže našli bez známek života

Policie ve středu dopoledne zasahovala kvůli ozbrojenému muži v Ostravě. Na místě došlo k postřelení ženy, která skončila v péči zdravotníků. Střelec byl následně nalezen bez známek života. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová brečela před lidmi. Známe důvod

Agáta Hanychová má velký důvod slavit. V pondělí si totiž odnesla jednu z cen z předávání ocenění Podcast roku. Na fanoušky se snaží působit dojmem, že ji to překvapilo. Zvlášť po tom, co se před několika měsíci stalo mezi ní a někdejší kolegyní a kamarádkou Ornellou Koktovou. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlová zasadila další ránu Knihovně Václava Havla

Bývalá první dáma Dagmar Havlová se rozhodla odvolat souhlas s užíváním jména bývalého českého a československého prezidenta, který dosud měla Knihovna Václava Havla. Havlová je připravena poskytnout nejrůznější materiály týkající se Havla blíže nespecifikované veřejné instituci.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift dostala před svatbou od slavné zpěvačky důležitou radu!

Zpěvačka Este Haimová se podělila o manželskou radu pro svou blízkou kamarádku Taylor Swiftovou, kterou v červenci čeká svatba s hvězdou NFL Travisem Kelcem. Čtyřicetiletá Haimová, která se nedávno provdala za podnikatele Jonathana Levina, budoucím nevěstám doporučuje především to, aby si svůj speciální den maximálně užily. Sama přiznala, že byla během vlastního svatebního dne tak ochromená emocemi, že se zapomněla na chvíli zastavit a celý moment pořádně vstřebat, což je věc, kterou by zpětně udělala jinak.