Pokud chce afghánské islamistické hnutí Tálibán nějakým způsobem fungovat, bude muset spolupracovat na mezinárodní úrovni. Je však otázkou, nakolik budou tálibové pragmatičtí. Na některé předpoklady ohledně vývoje je ještě brzy. ČTK to řekl islamolog Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd ČR. Zároveň zdůraznil, že se Tálibán nepolepšil. Podle Ostřanského je nicméně otázkou, jak bude vypadat islamizace afghánské společnosti, kterou Tálibán deklaruje.
"Myslím, že se poučili ve smyslu, že budou donuceni k tomu, pokud mají nějakým způsobem fungovat, aby kooperovali,“ uvedl Ostřanský. Poznamenal, že je to změna od dob, kdy se tálibové dostali k moci poprvé a měli představu, že se opevní a udělají si svůj emirát. "Nejde o to, že by se Tálibán polepšil. To rozhodně ne," zdůraznil odborník.
Podotkl, že jde o extrémní výpad islámu, navíc promísený s kmenovými tradicemi, kvůli čemuž se na ně i řada muslimských extremistů a konzervativců "dívá skrz prsty." "Jsou to (tálibové) prostě vousáči, radikálové, pořád stejní. Ale dostali lekci. Budou muset kooperovat. Do jaké míry budou pragmatičtí a do jaké míry budou lpět na nějakých zásadách, na to je ještě přespříliš brzy. Teprve se dostali k moci,“ konstatoval Ostřanský.
Na mezinárodním poli lze podle Ostřanského očekávat eskalaci. "Určitě. Kdo má radost z toho, že tálibové jsou teď u moci? Já myslím, že kromě nich skoro nikdo. Do jisté míry by mohli mít radost Číňané. Možná by, do jisté míry, mohly mít radost některé složky pákistánské společnosti,“ uvedl Ostřanský.
"Afghánistán a Pákistán, to jsou prostě tradičně rivalové, ale to neplatí pro některé odlehlé části pákistánského území, kde jsou takzvaná kmenová území. To je prostě oblast, která se tradičně vzpírá jakékoliv centrální autoritě,“ poznamenal islamolog. "Ale na druhou stranu ten kolaps západních dlouholetých snah je natolik výrazný a ten jejich triumf je natolik spektakulární. Takže teď jsou všichni vyděšení, co se bude dít," dodal.
Ostřanský připomněl, že Tálibán deklaroval islamizaci společnosti. Ta však podle něj může vypadat velmi různě. "To může vypadat tak, jak jsme to viděli před čtvrt stoletím. Ty ikonické fotky – ženy v burkách. Ale může to vypadat mnohem modernějším způsobem, viz třeba Turecko, kde se společnost islamizuje o sto šest a na burku tam nenarazíte," míní islamolog.
Dodal také, že Tálibán nemůže zůstat nezměněný, je však otázkou, jak se bude dále profilovat. "Jedna možnost jsou ty praktické potřeby. Musí mít odněkud peníze, to je taky důvod, proč nezavřeli všechny neziskovky a zahraniční rozvojové pracovníky nevypakovali ven nebo jim nezačali hrozit po způsobu Islámského státu, že jim uřežou hlavy, ale naopak vyhlásili, že potřebují pomoc," podotkl islamolog.
"Buď tedy ty praktické potřeby, aby ten stát nějak fungoval, měl z něčeho příjem, aby se to nerozsypalo jako domeček z karet. Ale druhá možnost je, že se naopak zatvrdí. Že v okamžiku, kdy proti nim vypukne nějaká kampaň, nikdo neví, jak se proti nim bude reagovat, tak že se zatvrdí a zahnáni do kouta začnou ještě víc kousat," uzavřel islamolog.
Česko hned na Nový rok rozesmutnila zpráva o úmrtí známého herce. Ve věku 59 let náhle zemřel Pavel Nečas. V šoku je i zpěvačka a kamarádka zesnulého Monika Absolonová. Vždyť s Nečasem ještě před několika dny mluvila.
Prezident Petr Pavel i premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek přednesli své novoroční projevy a příští týden se opět setkají tváří v tvář. Pražský hrad již prozradil, kdy se wulkustční tradiční novoroční oběd hlavy státu a předsedy vlády.
Americký prezident Donald Trump ocenil informaci, že slavný herec George Clooney přijal francouzské občanství. Trump kritizuje Clooneyho, jenž v poslední prezidentské volbě podporoval jeho soupeře, opakovaně.
Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala.
Vánočního dárku, o jaký nestáli, se dočkalo několik členů činoherního souboru Slovenského národního divadla (SND) v čele s půvabnou Táňou Pauhofovou. Divadlo propustí pět herců, kteří se nebojí kritizovat kontroverzní ministryni kultury Martinu Šimkovičovou.
Nový rok se nese také ve znamení politických projevů. Ještě před prezidentem Petrem Pavlem zveřejnil svou řeč k národu nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zmínil, že chce, aby vláda řešila problémy obyčejných lidí, které zároveň vyzval k tomu, aby byli na Česko hrdí.
Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění.
Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas.
Karlos Vémola nebude na závěr letošního roku vzpomínat v dobrém. Těsně před Vánoci ho sebrali policisté, když se chystal na operační zákrok. Tomu se konečně podrobil až v úterý. Nyní už je zpátky v areálu věznice, ale má to háček. Po operaci je pod dohledem lékařů.
Česko má za sebou úvodní hodiny ledna 2026, který má přinést počasí obvyklé pro tento kalendářní měsíc. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Prokletí rodiny Kennedyových zřejmě trvá i v současnosti. Ve věku pouhých 35 let zemřela Tatiana Schlossbergová, vnučka někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Informovala o tom britská stanice BBC.
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.