Jak by se měly zkrátit karantény a izolace? Odborníci se neshodují

Odborníci oslovení ČTK se neshodují v tom, na kolik dní by bylo vhodné zkrátit izolaci nakažených koronavirem a karanténu jejich kontaktů. Doporučují ale jejich ukončení testem. U nakažlivější varianty omikron, která tvoří v ČR zřejmě už zhruba deset až 15 procent případů, nastupují dříve příznaky, lidé by tak měli být infekční kratší dobu.

Covid-19, ilustrační fotografie.

Dnes večer o tomto tématu jedná také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s týmem odborníků z Národního institutu pro zvládnutí pandemie vedeného vakcinologem Romanem Chlíbkem. Mluvčí resortu Ondřej Jakob ČTK řekl, že dnes informace o jednání podávat nebude, výsledky zveřejní po jednání vlády ve středu.

Za rozumné považuje zkrácení karantény a izolace imunolog Václav Hořejší. Také epidemiolog a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal na dotaz ČTK sdělil, že se zkrácením na pět až sedm dní souhlasí. "U izolace pod podmínkou, že bude ukončena kvalitním negativním antigenním testem," napsal.

Předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý podporuje zkrácení izolace ze současných 14 dní na deset, pokud nakažený posledních 48 hodin nemá příznaky. "O změnách v karanténách se zatím vede diskuse," doplnil.

Evoluční biolog Jaroslav Flégr se domnívá, že pro takové rozhodnutí zatím není dostatek vědeckých dat. "Je jasné, že u omikronu představuje hlavní nebezpečí, že bude současně příliš mnoho lidí v karanténě a izolaci," odpověděl na dotaz ČTK. Ministr Válek řekl v rozhovoru Lidovým novinám, že třeba tři miliony lidí v karanténě najednou by se projevily ve fungování celé ekonomiky. V některých krajích už v současné době chybějí kvůli nákazám a karanténám například řidiči autobusů. Podle Válka je omikron infekční zhruba tři dny po objevení příznaků. Podle Flégra by zkrácení sice snížilo riziko nedostatku pracovníků, ale je otázkou, jak by se to projevilo na šíření viru. "Možná, že v zahraničí karanténu rovněž zkracují, ale pro zakončení požadují PCR test. To by logiku mělo," doplnil.

Zkrácení pro variantu omikron podle biochemika Libora Grubhoffera vychází ze zkušeností z USA, doporučují ho i tamní odborné autority. Mělo by zmírnit právě výpadky pracovních sil kvůli karanténám. "Zkrácení karantény a izolace na hraničních pět dní považuji za současné situace za rozumné pro bezpříznakové onemocnění či probíhající v mírné formě a za předpokladu důsledného testování na vstupu a výstupu," dodal.

V současné době trvá izolace nakaženého 14 dní od pozitivního testu a karanténa jeho kontaktů také dva týdny, pokud není ukončena negativním testem. Ten je možné podstoupit, pokud osoba nemá příznaky, po sedmi dnech od kontaktu. Výjimku z karantény mají lidé očkovaní a ti, kteří nemoc prodělali v posledním půlroce, pokud nežijí s nakaženým v jedné domácnosti.

Ve středu po jednání vlády ministr Válek avizoval, že v současné době jsou připravené tři varianty možného zkrácení. Zároveň chce upřesnit dobu, po kterou by člověk neměl být očkovaný po prodělání nemoci. Závěry předloží vládě v prvním lednovém týdnu k projednání. Mimořádné opatření pak už vydá ministerstvo, vláda ho schvalovat nemusí.

Křeslo , šestého místopředsedy Sněmovny zůstalo neobsazené

25.01.2022 18:48 Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy Sněmovny zůstalo i po prvním kole dnešní tajné volby…

Sněmovna schválila možnost mimořádného volna ve školách kvůli koronaviru

25.01.2022 18:46 Aktualizováno Ředitelé škol zřejmě budou moci vyhlásit až na deset dní mimořádné ředitelské volno nebo zavést…

Blažek poslal Farskému analýzu ohledně rezignace na mandát poslance

25.01.2022 18:01 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit…

Milostivé léto se může od září do listopadu zopakovat

25.01.2022 17:24 Aktualizováno Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo letos od začátku září do konce listopadu zopakovat. Nyní se…

Pro karanténu žáků a učitelů platí v současnosti jiná pravidla než u…

25.01.2022 17:15 Pro karanténu žáků a učitelů po kontaktu s nakaženým covidem-19 platí v současnosti jiná pravidla…

Při eskalaci situace na Ukrajině by ČR a SR měly postupovat společně, míní…

25.01.2022 15:56 Pokud Rusko napadne Ukrajinu, Británie nebude váhat se zpřísněním sankcí a bude se snažit přispět k…

Koalice Spolu půjde společně i do podzimních voleb

25.01.2022 14:05 Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici Spolu,…

Kupka rezignoval na funkci náměstka středočeské hejtmanky

25.01.2022 13:54 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky…

Příznivci hnutí Chcípl PES demonstrují proti pandemickému zákonu

25.01.2022 13:37 Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti…

Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona neprojedná

25.01.2022 13:26 Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie …

Související:

Nejnovější

reklama