Moc Alžběty II. sahala daleko za hranice Britských ostrovů. Byla vstřícná vůči menším zemím a v rámci Commonwealthu, který dobrovolně sdružuje bývalé britské kolonie, utužovala porozumění a dobré vztahy.
Britské impérium bylo až do konce druhé světové války světovou velmocí a svým vlivem se rovnalo například Spojeným státům nebo Sovětskému svazu. Otec Alžběty, Jiří VI., stál celou druhou světovou válku po boku Winstona Churchilla a spojeneckých vojáků ve Velké Británii. Jeho dcera na trůn nastoupila jako nenápadná pětadvacetiletá žena jen s málem zkušeností. Do rukou dostala obrovské impérium.
„Commonwealth byl vytvořen jako alternativa k udržení úzkých vazeb založených na dobrovolném přátelství a společných zájmech napříč zeměmi hovořícími anglicky. Většinou jde o země, které byly britskými koloniemi,“ popsala historička Cindy McCreey pro zpravodajský web France24.
Podle lektora ústavního práva Craiga Prescotta byly země Commonwealthu pro královnu Alžbětu prioritou. „Ona je hlavním důvodem, proč společenství ještě přežívá. Několikrát procestovala všechny tyto země. Vždy při svých vánočních projevech nebo projevech ke dni Commonwealthu zdůrazňovala jeho důležitost,“ doplnil Prescott rovněž pro web France 24.
Její poslední zahraniční cesta vedla na Maltu, kde se zúčastnila Zasedání předsedů vlád společenství. „Alžběta byla enormně vlivná. Snažila se urovnávat rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a jejich lídry a dávala lidem pocit, že je jejich země coby člen Commonwealthu relevantní,“ řekla McCreey.
Říše, nad kterou slunce nezapadá
Zpočátku vlády Alžběty II. bylo Britské impérium velmi rozlehlé. Kromě Kanady a Austrálie pod jeho vliv patřila také Indie nebo Jihoafrická republika. Hranice dnešního Commonwealthu končí až v samotné Oceánii. Jeho členy jsou například Fidži, Kiribati, Nauru nebo Tonga. Bez nadsázky se dá říct, že nad Britským impériem a následně Commonwealthem slunce opravdu nezapadá. Lidé, kteří tráví dovolenou například na Maledivách, na Kypru nebo na Jamajce se nacházejí pod vlivem britské královské koruny také.
Mnoho zemí se zbavilo závislosti na Velké Británii alespoň co se vlády britského monarchy týče. Alžběta II. na sklonku svého života vládla Kanadě, Austrálii, Novému Zélandu, Papui Nové Guinei a samotné Velké Británii a Severnímu Irsku. Ostatní země již mají své prezidenty a koruna tam má již pouze symbolický vliv.
Země, kterým vládne britský monarcha, má na starosti většinou guvernér. „Austrálie a Spojené království mají velice úzké vztahy určené naším společným dědictvím, společnými hodnotami, silnými mezilidskými vztahy napříč oběma zeměmi, blízkými strategickými zájmy a také společnými zájmy v oblasti investic a obchodu,“ popsala australská vláda na svém webu.
Australská vláda zveřejnila také čísla, kolik lidí vzájemně obě země navštívilo. V roce 2019 přicestovalo do Austrálie téměř 720 tisíc Britů, naopak cestovalo zhruba 670 tisíc Australanů. Mnoho lidí cestovalo do každé ze zemí za prací nebo za studiem. V Austrálii mělo brigádu téměř 38 tisíc Britů a 6 800 jich zde studovalo.
Rozdílem oproti jiným organizacím je nezávislost jednotlivých zemí. Podle webu Britannica.com nemusí jednotlivé země vůči Commonwealthu plnit žádné závazky. „Jsou drženy společnými tradicemi a zkušenostmi. Společenství drží pohromadě na základě vzájemné komunikace a setkávání. Každý členský stát posílá svého zástupce do hlavních měst ostatních členů,“ vysvětluje Britannica.
Hlava Commonwealthu, britský monarcha, má především ceremoniální funkci. Sekretariát Commonwealthu naopak organizuje různé aktivity mezi členskými státy. Jednou z nich jsou Hry Commonwealthu. Týmy především z Australásie (Austrálie a Nového Zélandu), Velké Británie, Kanady, Jihoafrické republiky, ale také ostatních členských států se utkávají v sérii soutěží v různých sportech, jakými jsou například atletika, box, wrestling nebo plavání.
Česko se připravuje na víkendový vpád arktického vzduchu, jehož vinou dojde k výraznému ochlazení. Od pátku do neděle klesnou teploty až o 15 stupňů. Nejvíce na pozoru by se měli mít zemědělci a zahrádkáři.
Evropští lídři se zatím k oznámeným americkým clům nevyjadřují, ale některé osobnosti se již ke krokům prezidenta Donalda Trumpa vyjádřily. Podle exministra financí Miroslava Kalouska zchudnou Američané, ale i ostatní národy. Šéf evropských lidovců Manfred Weber mluví o útoku, který poškodí obě strany.
Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.
V posledních měsících se objevují zprávy o napětí mezi princem Harrym a jeho sestřenicí, princeznou Eugenií. Dříve blízký vztah mezi nimi údajně ochladl, což vyvolává otázky o dynamice uvnitř královské rodiny. Podle některých zdrojů se Harry, který se po odchodu z královských povinností usadil s Meghan Markle v Kalifornii, začal distancovat od svých britských příbuzných, včetně Eugenie.
Máme za sebou Valentýna, ale český svátek zamilovaných, tedy první máj, se pomalu blíží. Pod rozkvetlou třešní si jistě dají pusu i Lucie Bílá a její partner Radek Filipi. Dojde někdy k tomu, že svůj vztah posunou na další úroveň?
Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.
Odsouzený exposlanec Dominik Feri, který si ve vězení odpykává tříletý trest, čelí dalšímu obvinění. Policie jej od března stíhá pro podezření ze znásilnění nezletilé dívky, které bylo v tu chvíli jen 17 let.
Tohle není aprílový vtip. Jaromír Soukup opravdu přestoupil z organizace Clash do konkurenční Fight Night Challenge a znovu se postaví do boxerského ringu. Se soupeřem Michalem Vančurou už se potkal tváří v tvář. Zatím z toho byla jen slovní přestřelka.
Blíží se první víkend dubna, který je sice již druhým jarním měsícem, ale tentokrát přinese zimní počasí. Přes Česko přejde studená fronta, kterou bude doprovázet vpád arktického vzduchu ze severu.
Letošní Velikonoce se blíží. Pro rodinu Karla Gotta budou již šesté bez legendárního zpěváka, který nás po vleklých zdravotních problémech opustil v říjnu roku 2019. Jak prožil poslední velikonoční svátky ve svém životě?
Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli?
Česko ve středu zasáhla zpráva o úmrtí oblíbeného herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Od samého rána se objevují reakce na odchod uznávaného umělce. Ozval se například ministr kultury Martin Baxa (ODS) či režisér Jiří Strach.