Odhalit riziko šíření covidu-19 ve školách včas by podle občanské iniciativy KoroNERV-20 mohlo častější testování žáků na koronavirus. Počty dětí v karanténě jsou podle platformy v současnosti vysoké a postup hygieniků při výskytu covidu-19 ve školách nejednotný. Vyzvala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby podmínky karantény pro školáky upravil tak, aby do ní muselo co nejméně žáků. ČTK to dnes sdělil mluvčí iniciativy Pavel Krejča.
Podle KoroNERV řešili hygienici v hlavním městě od 20. září do 26. září v 79 pražských školách 185 potvrzených případů nákazy covidem-19. V průměru šlo o dvě až tři děti v jedné škole. Do karantény kvůli tomu muselo 2248 žáků a 25 učitelů, a to zpravidla na dva týdny.
"Jakkoli nechceme zlehčovat závažnost samotného onemocnění, počty dětí v karanténě jsou skutečně vysoké. Apelujeme proto na ministra zdravotnictví, aby vydal jednotné pokyny pro to, jak při vyhlášení karantény postupovat," uvedla za KoroNERV-20 Mariana Čapková, předsedkyně školského výboru hlavního města Prahy. Podle ní takové pokyny v současnosti nejsou k dispozici. O karanténě rozhodují krajští hygienici na základě vyhodnocení konkrétní situace a rizikovosti kontaktů ve škole.
Řešením by podle členů KoroNERV-20 mohlo být také častější testování žáků na covid-19, které by odhalilo riziko šíření nákazy včas a karanténa by pak nezasáhla tolik dětí. Tento postup se podle iniciativy používá například v USA.
Školy by podle platformy měly do Vánoc zůstat otevřené a jejich případné uzavření kvůli nárůstu pozitivních případů v celé populaci by mělo být krajní možností. Opakování plošného uzavírání škol jako v předešlých měsících na začátku září odmítli i Vojtěch a ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Současná situace podle Čapkové nejvíc dopadá na rodiče dětí do 12 let, které ještě nemohly být očkované, ale zároveň v případě karantény nezvládnou být samy doma celý den. Opět se tak podle ní opakuje situace z předchozích měsíců, kdy uzavření škol kvůli epidemii dolehlo především na rodiče mladších školních dětí. V případě uzavření školy by podle platformy měli mít žáci s problémy v učení při distanční výuce možnost chodit do školy prezenčně v malých skupinkách.
Žáci po nástupu do škol na začátku září absolvovali tři kola testování na covid-19. Potvrdilo se 438 pozitivních případů nákazy, 290 na ZŠ a 148 na SŠ. Celkově se provedlo téměř 3,2 milionu testů. Záchyty případů nákazy koronavirem tehdy nerostly, v plošném testování se tedy nepokračovalo. Počty nových nákaz v Česku ale v poslední době stoupají, ve středu laboratoře odhalily 1047 nakažených koronavirem, což je o 315 víc než před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že chystá na podzim další testování žáků, termín zatím neupřesnilo.
KoroNERV-20 se skládá především z odborníků na ekonomiku, jeho členem je ale například i epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES).
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.