Jak ruský tisk informuje o agresi na Ukrajině? Převrací skutečnost

Reakce Západu na poslední kroky Moskvy včetně uznání nezávislosti dvou povstaleckých republik na východě Ukrajiny byla předvídatelná a nových protiruských sankcí se netřeba příliš obávat, míní podle ruských provládních médií oficiální ruští představitelé a politologové.

Rusko, Kreml

Experti oslovení oficiálními médii obviňují z prohloubení napětí v rusko-ukrajinských vztazích Kyjev a poukazují na potřebu zlepšit situaci Rusů žijících na ukrajinském Donbasu.

"Pokud jde o jejich reakci - je předvídatelná a očekávatelná," okomentoval podle agentury Interfax ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov výroky západních představitelů k uznání Doněcké a Luhanské lidové republiky Ruskem. Podle vládního deníku Rossijskaja gazeta se s Peskovem v tomto ohledu shoduje i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

"Co se ekonomických sankcí proti Rusku týče, tak zřejmě zavedou nějaké nové okrasné sankce," citovala agentura RIA Novosti člena ruské rady pro mezinárodní vztahy Bogdana Bezpalka. Činitel zároveň bagatelizoval situaci, kdy by se předmětem sankcí stal nově postavený plynovod Nord Stream 2 s tím, že stejně ještě nebyl uveden do provozu. Podle Bezpalka se Rusové nemusejí bát ani očekávaného pádu rublu, který bude jen dočasný.

"Můžeme se vykašlat na názory Západu a USA!" uvedla pak v oficiálním prohlášení Liberálnědemokratická strana Ruska Vladimira Žirinovského k hrozbě nových západních postihů. "Protože teď jde o otázku zachování Ruska, o to, v jakém státě a s jakými právy a svobodami budou žít naše děti, o to, zda se nakonec osvobodíme od jha nekonečné stagnace, kdy nám každý rok budou napařovat další a další sankce," stojí dále v prohlášení strany.

Vinu za vyostření situace v ukrajinsko-ruských vztazích připisují ruská provládní média Kyjevu. Podle politologa Nikity Mendkoviče, na něhož se odvolává portál Lenta.ru, začínají ale zahraniční představitelé konečně chápat, že Ukrajina projevuje vůči Rusku agresi. "To, co se nyní stalo v Doněcké a Luhanské lidové republice spustí proces, kdy budou světoví hráči revidovat svůj vztah k Ukrajině, aby ji konečně donutili upustit od praktik státního terorismu, neofašismu a podobně," uvedl Mendkovič.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová rozhodnutí uznat nezávislost dvou republik vyhlášených proruskými separatisty vysvětlila snahou zakročit proti utrpení obyvatel Donbasu, kteří se od roku 2014 potýkají s realitou války. V rozhovoru s prokremelskou stanicí Komsomolskaja pravda sdělila, že Moskva předala Berlínu a Washingtonu množství materiálů, které "svědčí o masových hrobech i o zvěrstvech" na východní Ukrajině. Uvedla, že ve městech Luhansk a Doněck jsou "čerstvé hroby dětí, které zemřely při ostřelování", a zdůraznila, že ji překvapuje "ledová lhostejnost", s jakou západní partneři reagují na tamní situaci.

"Rusko již nestrpí... likvidování ruského lidu na Donbasu," shoduje se se Zacharovovou politolog Alexej Martynov, jehož oslovila agentura RIA Novosti.

Obyvatelé Donbasu podle prokremelské stanice Pervyj kanal oslavovali formální uznání dvou samozvaných republik jako nejlepší zprávu za poslední roky. Masové oslavy se podle stanice nekonaly kvůli nočnímu zákazu vycházení.

Témata: Rusko

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Další květnový útok na Kyjev nepřežil muž

28.05.2023 08:46 Nejméně jeden civilista nepřežil další ze série květnových ruských útoků na ukrajinskou metropoli…

Rusko si nepřeje Ukrajinu v NATO a EU. Kyjev ihned reagoval

27.05.2023 18:11 Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje…

Vučić už bude jen v čele Srbska, strana přijala jeho rezignaci

27.05.2023 16:42 Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí…

NATO vyzvalo Kosovo k deeskalaci, srbská armáda je dál ve stavu pohotovosti

27.05.2023 14:50 NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V…

Čínská provokace Tchaj-wanu. Průlivem propluly tři vojenské lodě

27.05.2023 10:53 Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, který si ostrov nárokuje, opět roste. Tchaj-pej v sobotu…

Protiofenziva může začít, uvedl ukrajinský činitel pro BBC

27.05.2023 09:40 Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva.…

Biden reagoval extrémně negativně, když se dozvěděl o přesunu jaderných…

27.05.2023 08:32 Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko…

Související:

Nejnovější