"Jako po apokalypse." Francii, Španělsko a Portugalsko zasáhly rozsáhlé požáry, Británie čelí extrémním vedrům

Následek lesního požáru v Portugalsku
Následek lesního požáru v Portugalsku, foto: Profimedia
ČTK 16. července 2022 20:33
Sdílej:

Kvůli požárům v departementu Gironde na jihu Francie muselo domovy opustit už přes 12.000 lidí, uvedla stanice BBC. Na jihu Španělska vyhnal lesní požár jihozápadně od Málagy z domovů asi 2300 lidí. S následky vlny veder se potýká také Portugalsko, Itálie nebo Řecko, stav nouze vyhlásila i Británie.

S dvěma požáry v Gironde, z nichž jeden zuří nedaleko od Bordeaux, bojuje podle BBC přibližně 3000 hasičů. Plameny zachvátily plochu o asi stovce kilometrů čtverečních.

"Nikdy jsem nic podobného neviděla. Člověk má pocit, jako kdyby nastala postapokalypsa," sdílela své pocity s agenturou AFP Karyn, obyvatelka městečka Teste-de-Buch krátce předtím, než úřady nařídily preventivní evakuaci obce.

Ve Španělsku pozorovali velká oblaka dýmu stoupající na oblohu zpoza kopců také letní hosté na pláži v středomořském letovisku Torremolinos. S požárem u města Mijas se potýká několik letadel.

Several European countries including France, Spain and Turkey are dealing with wildfires brought on by an intense heatwave.In Portugal, one journalist filmed himself caught up in the middle of a fire. pic.twitter.com/IWs97jT7VE

— Al Jazeera English (@AJEnglish) July 15, 2022

V Řecku hasiči bojují s plameny asi 50 kilometrů jižně od Atén a také na severním krétském pobřeží, kde bylo evakuováno sedm vesnic poblíž letoviska Rethymnonu. V Portugalsku propukly požáry východně od Porta. Teploty se na některých místech v zemi vyšplhaly až na 47 stupňů.

Italská vláda vyhlásila stav nouze v oblasti vyschlého údolí řeky Pád. Nejdelší řeka v zemi na některých místech připomíná pouhý pramínek, napsala BBC.

#IFMijas Ánimo a todos mis compañeros. pic.twitter.com/dOghd5ZqpC

— Pablo Sánchez Gavira (@psanchez_95) July 15, 2022

Problémy s pojené s horkým počasím zasahují i další části Evropy. Nouzový stav vyhlásila také Británie, poněvadž se očekává, že teploty tam dosáhnou 40 stupňů Celsia. Nejvyšší varování se v pondělí a úterý vztahuje na oblast zahrnující Londýn a Manchester. Některé školy skončí dříve výuku a zdravotnická zařízení zruší některé naplánované návštěvy pacientů.

V Rakousku bojují hasiči již čtvrtý den s požárem ve vojenském výcvikovém areálu v Ebenfurthu jižně od Vídně. Do operace je zapojeno podle agentury APA 200 požárníků a 150 příslušníků ozbrojených sil.

Stalo se
Společnost
Miloš Zeman

Sám už by to nezvládl. Miloš Zeman otevřeně promluvil o plavbě žlutým člunem

Bývalý český prezident Miloš Zeman během pravidelného letního pobytu na chalupě na Vysočině opět nasedl do člunu. Plavbu absolvoval, přestože podmínky nebyly zrovna ideální. Lidé z ochranné služby museli být nablízku a pomáhat. 

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson se opět postaral o poprask na sociálních sítích!

Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.

Světové celebrity
Ariana Grande

Ariana Grande konečně prozradila, s kým aktuálně randí!

Americká zpěvačka Ariana Grande oficiálně potvrdila obnovení milostného vztahu s tanečníkem a fotografem Rickym Alvarezem. Dvojice spolu randila již v letech 2015 až 2016, než se jejich cesty na dlouhou dobu rozdělily. O možném návratu se v kuloárech spekulovalo delší dobu a zpěvačka tyto dohady potvrdila zveřejněním společných fotografií na sociální síti Instagram.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Film Harryho a Meghan v kinech totálně propadnul!

Vévodkyni z Sussexu a jejímu manželovi princi Harrymu uštědřil jejich nejnovější filmový počin další výraznou porážku na americkém trhu. Dokumentární snímek z produkce jejich společnosti Archewell, který mapuje příběh amerických skautek prodávajících sušenky, v tamních kinech propadl a nedokázal se probojovat ani do první desítky nejsledovanějších filmů týdne.