Jako záruku demokracie vidí lidé v Česku nejčastěji hnutí STAN, lidovce a ODS

Volební štáb Pirátů a STAN
Volební štáb Pirátů a STAN, foto: Adam Mráček / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 8. listopadu 2021 15:19
Sdílej:

Jako záruku demokratických poměrů vidí lidé v Česku nejčastěji hnutí STAN, lidovce a ODS, nejmenší zárukou demokracie ze stran zastoupených v minulé Sněmovně jsou komunisté, SPD a ANO. Žádná ze stran se výrazně neprofiluje jako záruka právního řádu a bezpečnosti občanů, relativně nejlépe jsou zde hodnoceny STAN a KDU-ČSL. V průzkumu na přelomu srpna a září, tedy v době před sněmovními volbami, to zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Hnutí STAN, lidovce a ODS považuje za záruku demokratických poměrů 41 procent lidí, že nezaručují demokracii si myslí u těchto tří politických subjektů nižší podíl dotázaných. U sociální demokracie je to vyrovnaně 38 procent, že zaručuje i nezaručuje demokratické poměry, u ostatních stran vždy převažuje podíl těch, kteří je jako záruku demokracie nevidí. Komunisty takto hodnotí 60 procent lidí, SPD 46 procent a ANO 45 procent.

Hnutí ANO je ale v porovnání s jinými stranami častěji vnímáno jako subjekt se silnými politickými osobnostmi, schopný hájit zájmy ČR v zahraničí a relativně silný v ekonomickém růstu a veřejných financích, uvedlo CVVM. Silné politické osobnosti u ANO vidí 66 procent dotázaných, následují Piráti s 55 procenty a SPD se 49 procenty.

U STAN a lidovců převažuje podíl lidí, kteří je považují za záruku právního řádu a bezpečnosti občanů, nad těmi, kteří je takto nevidí. Právní řád a bezpečnost zaručují Starostové a KDU-ČSL shodně podle 39 procent lidí. Opačný názor, tedy že neposkytují záruku právního řádu a bezpečnosti, je nejvýraznější u komunistů se 49 procenty, ANO se 45 procenty a SPD a Pirátů shodně se 43 procenty.

CVVM se v průzkumu mezi 28. srpnem a 20. zářím dotazovalo 951 lidí ve věku od 15 let. Sněmovní volby před polovinou října vyhrála koalice Spolu tvořená ODS, lidovci a TOP 09 před hnutím ANO a koalicí Pirátů se STAN. Do Sněmovny se dostala i SPD, naopak komunisté a ČSSD místa v dolní komoře Parlamentu neobhájili.

Stalo se