Janeček dává podnět k ÚS kvůli vyřazení z prezidentské volby

Podnikatel Karel Janeček si je jistý, že nasbíral více než 50.000 podpisů pro svoji kandidaturu na prezidenta. Významná část z nich nebyla uznána na základě špatných pravidel, uvedl v dnešním prohlášení, které ČTK poskytla jeho mluvčí Nikol Klevcovová. Zopakoval, že podá podnět k Ústavnímu soudu.

Karel Janeček

Nejvyšší správní soud (NSS) v úterý oznámil, že zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně neregistrovalo Karla Diviše kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Denisu Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo. V obou případech vnitro podle soudu chybovalo. Janečkův podnět soud zamítl. Kandidátů na prezidenta tak zůstalo devět.

Janeček dnes uvedl, že jeho ústavní práva byla poškozena. "Nechci žít v zemi, kde ten, kdo neobchází zákon – v daném případě kontrolou platnosti podpisů z nějakého druhu databáze občanů – je v zásadní nevýhodě. Víme přitom s absolutní jistotou, že minimálně jeden z kandidátů takovou kontrolu využil," poznamenal.

Janečkovi soud sice uznal několik stovek podpisů, které vnitro původně nezapočítalo, ani tak se ale nedostal přes požadovanou hranici 50.000 občanských podpisů. Prostřednictvím časově náročné kontroly se soudu podařilo dohledat a ztotožnit 433 lidí, původně vnitrem neuznaných. Chybělo jen 19 dalších k tomu, aby se Janeček po složitém přepočtu dostal přes hranici 50.000 uznaných podporovatelů. Výsledná chybovost v kontrolních vzorcích promítnutá do celé petice nakonec vedla soud k závěru, že kandidaturu Janečka platně podpořilo 49.920 občanů.

"Máme s jistotou více než 50.000 podpisů, kterými občané vyjádřili svou vůli. Významná část z nich nebyla uznána na základě špatných pravidel (v rozporu se záměrem ústavy), například kvůli chybě petenta při udání adresy," míní podnikatel.

"Není prokázáno, že by celkový výpočet správných podpisů byl méně než 50.000 bez ohledu na stávající špatná pravidla. Důvod je, že v celkovém vzorku 17 tisíc chybělo k nalezení pouze 19 (!) chybně vyřazených podpisů," doplnil Janeček. Pravděpodobnost chybného neuznání podpisů z důvodu náhodné chyby podle něj činí 37,5 procenta.

Věří proto, že Ústavní soud jeho podnětu vyhoví a lednové volby odloží. Poděkoval NSS za kvalitní práci a kritiku současného procesu prezidentských voleb a pogratuloval Divišovi.

"Každý může napadnout rozhodnutí soudu ještě u Ústavního soudu," uvedl dnes k Janečkovu postupu ředitel odboru voleb ministerstva Tomáš Jirovec. Ministerstvo podle něj respektuje i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu připustit do voleb Diviše. Podpisy, které se na rozdíl od vnitra podařilo soudu ztotožnit, úřad zanalyzuje a nález přenese do praxe pro příští volby.

Jirovec uvedl, že respektuje i rozhodnutí nepustit do voleb Denisu Rohanovou. "Tam i ten Nejvyšší správní soud připustil, že těch výkladových cest je vícero," řekl. Vnitro podle něj zvolilo svůj postup proto, že nemělo pocit, že má dostatek argumentů kandidátní listinu odmítnout. V připravovaném návrhu zákona o správě voleb podle něj již ministerstvo omezuje období, ve kterém lze podat kandidátní listinu.

Kromě Diviše dále kandidují bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější