Janoušek opět žádal o dřívější propuštění z vězení. Neuspěl

Podnikatel Roman Janoušek ani napodruhé neuspěl s žádostí o dřívější propuštění z vězení. Jeho požadavek dnes zamítl Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbista si proti rozhodnutí obratem podal stížnost, věcí se tak bude zabývat ještě pražský městský soud. Muž je za mřížemi na 4,5 roku za dopravní nehodu, kterou způsobil pod vlivem alkoholu. Odpykal si zatím zhruba 2,5 roku, trest měl dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.

Ilustrační fotografie.

Soudce Lubomír Janoušek upozornil, že na podmíněné propuštění nemá odsouzený nárok automaticky jen proto, že se ve výkonu trestu chová dobře. Musí nastat polepšení odsouzeného, tedy jeho vnitřní proměna. A to se podle soudce neprokázalo. Stejně rozhodl obvodní soud už v létě, nadřízený soud mu ale následně věc vrátil k novému projednání, a to kvůli formálním procesním důvodům - soudce totiž Janouška napoprvé správně nepoučil o náležitostech výslechu.

“Chtěl bych vás požádat, abyste přehodnotil svůj původní názor a dal mi šanci na propuštění,” řekl dnes soudci odsouzený Janoušek. "V průběhu času se můj zdravotní stav nelepší a podle prognózy lepšit nebude," doplnil. V doprovodu vězeňské eskorty přišel na jednání s pomocí berle a také s ochrannou pokrývkou hlavy. Tuto helmu před výslechem odložil.

Na dotazy státního zástupce Janoušek uvedl, že v případě podmíněného propuštění by žil v Braníku a živil by se jako ekonomický poradce. Svůj příjem odhadl na 150.000 korun měsíčně, podotkl také, že má relativně veliké životní úspory a žádné dluhy.

Nehoda, při níž vlivný podnikatel srazil svým autem ženu v pražské Michli a ujel, se stala v roce 2012. Janoušek byl původně obžalovaný za pokus o vraždu, soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a z řízení pod vlivem návykové látky. Brněnská justice mu pak výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž muži po operaci hlavy hrozí těžké poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli. Sledování ale poté lobbistu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Média navíc zveřejnila snímky, na nichž byl Janoušek bez hole v Alpách.

Státní zástupce Richard Petrásek Janouška propustit nechce, podle něj se totiž nepolepšil. "Nesplnil podmínku náhledu na trestnou činnost a přijetí trestu," vysvětlil. V závěrečné řeči také uvedl, že Janoušek se vyhýbal trestu za pomoci tendenčních lékařských zpráv a že do vězení znovu nastoupil až po vydání soudního příkazu a pod mediálním tlakem.

Janouškův advokát Martin Sadílek se proti argumentu o tendenčních posudcích ohradil s tím, že státní zástupce lže a mystifikuje. Nepropuštění Janouška bude podle advokáta demotivovat nejen jeho klienta, ale "i spoluodsouzené, kteří vidí, jak se pan Janoušek snaží". "Přestaňte se na něj dívat jako na Lorda Voldemorta!" apeloval na soudce v narážce na jednu z přezdívek, které si Janoušek dříve vysloužil. "Má příkladné rodinné zázemí, které ho bude motivovat k tomu, aby se ničeho podobného už nedopouštěl," uzavřel.

Témata: Roman Janoušek | soudy

Vláda schválila novelu zákona, která zakazuje prodej pyrotechniky na…

24.07.2024 21:46 Vláda schválila novelu zákona, která zakazuje prodej pyrotechniky na tržištích, ve stáncích a v…

V Česku rapidně přibylo lidí se žloutenkou

24.07.2024 15:41 V loňském roce se v Česku zdvojnásobil počet případů hepatitidy typu C a E, přičemž žloutenkou typu…

Prezident Pavel se nečekaně zúčastnil zasedání vlády

24.07.2024 13:09 Prezident Petr Pavel se dnes zúčastnil zasedání vlády, kde se jednalo o zprávě týkající se…

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Související:

Nejnovější