Janoušek opět žádal o dřívější propuštění z vězení. Neuspěl

Podnikatel Roman Janoušek ani napodruhé neuspěl s žádostí o dřívější propuštění z vězení. Jeho požadavek dnes zamítl Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbista si proti rozhodnutí obratem podal stížnost, věcí se tak bude zabývat ještě pražský městský soud. Muž je za mřížemi na 4,5 roku za dopravní nehodu, kterou způsobil pod vlivem alkoholu. Odpykal si zatím zhruba 2,5 roku, trest měl dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.

Ilustrační fotografie.

Soudce Lubomír Janoušek upozornil, že na podmíněné propuštění nemá odsouzený nárok automaticky jen proto, že se ve výkonu trestu chová dobře. Musí nastat polepšení odsouzeného, tedy jeho vnitřní proměna. A to se podle soudce neprokázalo. Stejně rozhodl obvodní soud už v létě, nadřízený soud mu ale následně věc vrátil k novému projednání, a to kvůli formálním procesním důvodům - soudce totiž Janouška napoprvé správně nepoučil o náležitostech výslechu.

“Chtěl bych vás požádat, abyste přehodnotil svůj původní názor a dal mi šanci na propuštění,” řekl dnes soudci odsouzený Janoušek. "V průběhu času se můj zdravotní stav nelepší a podle prognózy lepšit nebude," doplnil. V doprovodu vězeňské eskorty přišel na jednání s pomocí berle a také s ochrannou pokrývkou hlavy. Tuto helmu před výslechem odložil.

Na dotazy státního zástupce Janoušek uvedl, že v případě podmíněného propuštění by žil v Braníku a živil by se jako ekonomický poradce. Svůj příjem odhadl na 150.000 korun měsíčně, podotkl také, že má relativně veliké životní úspory a žádné dluhy.

Nehoda, při níž vlivný podnikatel srazil svým autem ženu v pražské Michli a ujel, se stala v roce 2012. Janoušek byl původně obžalovaný za pokus o vraždu, soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a z řízení pod vlivem návykové látky. Brněnská justice mu pak výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž muži po operaci hlavy hrozí těžké poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli. Sledování ale poté lobbistu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Média navíc zveřejnila snímky, na nichž byl Janoušek bez hole v Alpách.

Státní zástupce Richard Petrásek Janouška propustit nechce, podle něj se totiž nepolepšil. "Nesplnil podmínku náhledu na trestnou činnost a přijetí trestu," vysvětlil. V závěrečné řeči také uvedl, že Janoušek se vyhýbal trestu za pomoci tendenčních lékařských zpráv a že do vězení znovu nastoupil až po vydání soudního příkazu a pod mediálním tlakem.

Janouškův advokát Martin Sadílek se proti argumentu o tendenčních posudcích ohradil s tím, že státní zástupce lže a mystifikuje. Nepropuštění Janouška bude podle advokáta demotivovat nejen jeho klienta, ale "i spoluodsouzené, kteří vidí, jak se pan Janoušek snaží". "Přestaňte se na něj dívat jako na Lorda Voldemorta!" apeloval na soudce v narážce na jednu z přezdívek, které si Janoušek dříve vysloužil. "Má příkladné rodinné zázemí, které ho bude motivovat k tomu, aby se ničeho podobného už nedopouštěl," uzavřel.

Témata: Roman Janoušek | soudy

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

V Bečově se při oslavě v penzionu propadla podlaha, jedna žena se zranila

03.12.2022 18:54 V Bečově nad Teplou se dnes odpoledne propadla podlaha v jednom z penzionů uprostřed soukromé…

Někdejší ministr a dlouholetý poslanec ČSSD Milan Urban odchází ze strany

03.12.2022 15:55 Někdejší ministr průmyslu a dlouholetý poslanec sociální demokracie Milan Urban odchází po 27…

Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod…

03.12.2022 10:05 Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek…

Související:

Nejnovější