Japonské volby ovlivněné vraždou Abeho podle projekcí vyhrála vládní strana

Doplňovací volby do horní komory japonského parlamentu vyhrála podle projekcí vládnoucí Liberálnědemokratická strana (LDP). Oznámila to stanice NHK. V čele strany byl v minulosti bývalý premiér Šinzó Abe, který v pátek přišel o život při atentátu. Volby se dnes konaly ve stínu této události, tragické pro celé Japonsko.

Fumio Kišida

Nynější šéf LDP a premiér Fumio Kišida po zveřejnění projekcí mimo jiné hovořil o potřebě revitalizovat japonskou ekonomiku, strana za Abeho držela chvíli ticha.

Japonci volili do Sněmovny poradců, která je horní komorou parlamentu s menšími právy, než má dolní komora. Dnes šlo o obsazení 125 z 248 křesel a vítězství LDP se očekávalo.

Sněmovna poradců schvaluje zákony, ale dolní sněmovna ji může přehlasovat. Členové jsou voleni na šest let a zhruba polovina se obnovuje při volbách konaných v tříletých intervalech. Volby do horní komory parlamentu se v Japonsku považují za referendum o podpoře současné vládě, poznamenala agentura Reuters.

Podle projekce NHK by mohla vládnoucí LDP se spojeneckou stranou Kómeitó získat 69 až 83 ze 125 volených křesel. Předvolební odhady hovořily o zisku 59 až 69 křesel. Konečné výsledky by měly být známy v pondělí.

Abeho zastřelil veterán námořnictva při pátečním předvolebním shromáždění na západě Japonska, kam Abe přijel podpořit místního kandidáta LDP.

Dobrý výsledek pro LDP umožní vůdci této strany a premiérovi Kišidovi realizovat jeho plán zvýšení rozpočtu pro armádu a revizi ústavy, což se Abemu za jeho působení ve vládě nepodařilo. Podle projekcí si strany podporující ústavní změnu v horní komoře udrží dvoutřetinovou většinu.

Kišida po zveřejnění projekcí uvedl, že je významné, že se podařilo uspořádat volby v době, kdy zemí otřásl atentát na expremiéra Abeho. LDP při čekání na první projekce držela za Abeho chvíli ticha ve své centrále v Tokiu.

Kišida podle agentury Reuters také řekl, že je potřeba revitalizovat japonskou ekonomiku. Přislíbil, že se jeho strana zaměří na růst cen a bude usilovat o zvýšení mezd. Poznamenal, že chce podnikat cílené kroky ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií a potravin, ale doplnil, že snížení spotřební daně nepřipadá v úvahu.

Témata: Fumio Kišida | Japonsko

Soud v USA nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova…

18.08.2022 21:55 Soud ve West Palm Beach na Floridě dnes nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby do poledne 25.…

OSN musí podle Zelenského zajistit ochranu Záporožské jaderné elektrárny

18.08.2022 20:44 Aktualizováno Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a…

Bouře v Rakousku má pět obětí včetně dvou dětí

18.08.2022 20:31 Aktualizováno Prudké bouře si dnes v Rakousku vyžádaly nejméně pět lidských životů. V jihorakouské spolkové zemi…

Na Charkov opět padaly rakety, zabily 17 osob

18.08.2022 19:59 Aktualizováno Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město…

Stojíme po boku Ukrajiny, řekl Erdogan po schůzce se Zelenským

18.08.2022 19:42 Aktualizováno Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s…

Chorvatsko investuje desítky milionů eur do zajištění zásobování plynem

18.08.2022 19:11 Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod…

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

18.08.2022 18:57 Letošní požáry zničily v Evropské unii 700.000 hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla…

Rusko a Ukrajina se obviňují z přípravy provokace v Záporožské elektrárně

18.08.2022 18:52 Aktualizováno Moskva dnes obvinila Kyjev, že chce v pátek podniknout rozsáhlou provokaci v Záporožské jaderné…

Rusko tvrdí, že dál jedná s USA o výměně vězněné basketbalistky

18.08.2022 17:43 Moskva a Washington pokračují v neveřejných diplomatických jednáních o výměně vězňů, jejíž součástí…

Scholz při hovoru s izraelským premiérem odsoudil Abbásův výrok o…

18.08.2022 16:56 Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu s izraelským premiérem Jairem Lapidem znovu odsoudil…

Související:

Nejnovější