Japonsko od 30. listopadu zakáže vstup do země cizincům. Důvodem jsou obavy spojené s novou variantou koronaviru omikron. S odkazem na dnešní oznámení japonského premiéra Fumia Kišidy o tom informuje agentura Reuters.
Kišida novinářům sdělil, že cílem kroku je zabránit nejčernějšímu scénáři. "Je to dočasné opatření, dokud nebudou informace o variantě omikron jasnější," řekl podle agentury Kjódó. Zároveň uvedl, že se nákaza koronavirem prokázala u člověka, který přijel z Namibie. Vzorek nyní v laboratoři analyzují s cílem zjistit,o jakou variantu koronaviru jde.
Zákaz vstupu cizincům Japonsko přitom zmírnilo 8. listopadu, když se otevřelo podnikatelům, zahraničním studentům a stážistům v technických oborech pod podmínkou, že za ně budou zodpovídat organizace, které je hostí.
O víkendu Japonsko zpřísnilo omezení vstupu pro lidi přijíždějící z Jihoafrické republiky a osmi dalších zemí. Těmto cestujícím přitom nařídilo desetidenní karanténu v zařízeních určených vládou.
Nová varianta koronaviru omikron, kterou již v uplynulých dnech zaznamenala i řada zemí v Evropě, včetně ČR, budí obavy po celém světě a mnoho zemí kvůli ní již zpřísnilo podmínky vstupu. Kvůli nové variantě musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu z několika jihoafrických zemí minimálně na deset dnů do izolace. Izrael oznámil, že zakáže vstup cizincům, zatímco Maroko na dva týdny ode dneška pozastaví přílety do země.
Varianta omikron, kterou poprvé identifikovali výzkumníci v JAR, vykazuje mnoho mutací,jež podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají.
Agáta Hanychová stále dělá překvapenou z toho, co jí "provedla" kamarádka z úspěšného podcastu. Maminka Ornelly Koktové se - jak už to tak bývá - k událostem kolem dcery nemíní mlčet. A Hanychovou neváhala označit za hloupou.
Soukromá zahraniční cesta prezidenta Petra Pavla se již minule stala předmětem nejrůznějších spekulací. Tentokrát by tomu tak být nemuselo. Mluvčí hlavy státu totiž nakonec prozradil, kam se prezident v těchto dnech vydal.
Britská policie dokončila prohlídku v někdejší rezidenci bývalého prince Andrewa ve Windsoru, která proběhla v rámci vyšetřování údajného zneužití pravomoci ze strany mladšího bratra krále Karla III. Informovala o tom televizní stanice Sky News.
Muž, který způsobil úterní policejní manévry v Havířově, si sám vzal život. Potvrdila to policie. Případ, který bude kvůli úmrtí podezřelého odložen, se prověřuje kvůli podezření ze spáchání trojice trestných činů. Policisté také informovali, že muž měl zbraň legálně.
Ropné dodávky ropovodem Družba na Slovensko budou obnoveny až v březnu, řekl slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) ve středu. Znovu zároveň zkritizoval Ukrajinu, která podle jeho tvrzení neobnovila dodávky, ačkoliv s ropovodem prý nic není.
Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 66 let zemřel klávesista Jiří Valenta, jenž byl přes 30 let členem legendární kapely Olympic. Opustil ji před šesti lety ze zdravotních důvodů.
Česko si v těchto dnech užívá předčasné jaro, teploty dokonce mají v tomto týdnu překročit 15 stupňů. Zima ale možná ještě neřekla poslední slovo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) není vyloučeno, že se k nám v březnu dostane chladný vzduch z Arktidy.
Prezident Petr Pavel ve středu odjel z Česka na soukromou cestu do zahraničí. Informovala o tom prezidentská kancelář na webu. Pražský hrad neprozradil jakékoliv detaily. Hlava státu se vrátí do práce na začátku příštího týdne.
Ukrajinské drony zaútočily na továrnu na hnojiva v západním Rusku. Při události zemřelo sedm lidí, nejméně dalších deset osob utrpělo zranění. Informovala o tom BBC. K útoku došlo krátce po čtvrtém výročí zahájení války na Ukrajiny, kterou Moskva rozpoutala invazí do sousední země.
StarDance se na podzim vrátí na televizní obrazovky a jako porotce u toho nebude po jisté odmlce nebude chybět Zdeněk Chlopčík. Potvrdila to už Česká televize, nahradit má Jana Tománka. Co říká na Chlopčíkův comeback jeden z dalších tradičních členů poroty?
V osobním životě Pavla Nedvěda je jedním z nejdůležitějších lidí jeho partnerka Dara Rolins, ale manažera fotbalové reprezentace umí potěšit i jiné osoby v souvislosti s jeho aktuální rolí v českém fotbale.
Běží poslední dny meteorologické zimy, která skončí o nadcházejícím víkendu. V neděli pak začne meteorologické jaro. Z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) tak vyplývá, jaký bude začátek jara.