Japonský premiér Fumio Kišida dnes slíbil, že Tokio v příštích třech letech poskytne 30 miliard dolarů (740 miliard korun) na pomoc africkým zemím. Japonsko chce také chudším státům pomoci se zabezpečením potravin.
Kišida před prezidenty a premiéry třiceti afrických zemí zároveň zdůraznil význam mezinárodního řádu založeného na pravidlech a nikoli na síle, napsala agentura Reuters.
Japonsko podle Kišidy prodlouží půjčku v objemu pět miliard dolarů Africké rozvojové bance a další čtyři miliardy dolarů chce v Africe investovat do ekologických opatření. Tokio chystá také investiční plány na posílení zdravotnictví na kontinentu. Chce se rovněž zapojit do snah o dostatečné dodávky obilí do Afriky a o zvýšení potravinové bezpečnosti kontinentu.
V Africe v posledních letech posilují svůj vliv Rusko a Čína. Kišida ve svém vystoupení zdůraznil význam mezinárodního řádu, který se opírá o právní pravidla. "Pokud se vzdáme společnosti založené na právu a dopustíme změny daného stavu silou, tak to bude mít dopad nejen na Afriku, ale na celý svět," uvedl.
Japonský premiér promluvil na mezinárodní konferenci v Tunisu, kterou uspořádal tuniský prezident Kaís Saíd, který je kritizován za autoritářský způsob vlády. Saíd pozastavil činnost parlament a prosadil změnu ústavy, která výrazně zvyšuje jeho pravomoci. Novou ústavu si nechal potvrdit v červencovém plebiscitu, ve kterém hlasovala jen třetina voličů. Kišida hovořil prostřednictvím videopřenosu, protože má covid-19.
Víkendová konference je pro Saída první velkou mezinárodní akcí poté, co loni zablokoval parlament. Pozváním zástupců separatistické Fronty Polisario ze Západní Sahary, na kterou si činí nárok Maroko, přitom Tunis vyvolal diplomatickou krizi s Rabatem. Obě země povolaly své velvyslance do vlasti na konzultace.
Finanční podporu přitom potřebuje samotné Tunisko, kde se situace zhoršila kvůli rostoucím cenám paliv a potravin, uvedla agentura Reuters. Tento týden se v zemi kvůli nedostatku pohonných hmot tvořily před čerpacími stanicemi dlouhé fronty a obchody musely omezit prodej některého zboží.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.