Japonské ministerstvo zdravotnictví dnes schválilo použití tablety k léčbě covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Merck & Co. Molnupiravir se tak stal prvním ústně podávaným lékem proti covidu schváleným v této asijské zemi. Přípravek by měl být podle ministerstva ve zdravotnických zařízeních k dispozici už v pondělí, informovala agentura Kjódó.
Opovolení vyrábět a prodávat lék, který brání šíření viru v těle, zažádala japonská součást společnosti Merck na začátku prosince. Úřady ho povolily ve zrychleném řízení.
Lék by měl podle výrobce fungovat i proti nové nakažlivější variantě koronaviru omikron. Dospělí pacienti s mírnými příznaky nemoci budou lék užívat dvakrát denně celkem pět dní. Japonská vláda se už dohodla se společností Merck na nákupu 1,6 milionu dávek. Prvních 200.000 prášků výrobce rozveze do zdravotnických zařízení v zemi už o víkendu.
Molnupiravir je antivirotikum, které brání množení viru v těle pacienta. Má formu tobolek, což je výhoda proti zatím dostupným lékům na covid, takzvaným monoklonálním protilátkám. Ty se musejí podávat formou infuzí v nemocnicích.
Japonsko už si také objednalo dva miliony dávek tablet od firmy Pfizer, přestože lék ještě v zemi nebyl schválen.
Tisíce Čechů o víkendu vyrazí na Letnou, kde se bude konat velká demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro demokracii. Chybět nebudou ani známé osobnosti. Účast jedné z nich už oznámil předseda spolku Mikuláš Minář.
Po nadcházejícím víkendu bude následovat poslední ryze březnový týden. Začne poměrně teplým dnem, následně se ale počasí pokazí. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ivana Gottová se od smrti manžela v říjnu 2019 snaží mít pod dohledem veškeré akce, které mají cokoliv společného s Karlem Gottem. Slíbila mu totiž, že bude řádně pečovat o jeho odkaz. Nyní to ale vypadá, že na jednoho spolupracovníka nejslavnějšího českého zpěváka je krátká.
Britskou královskou rodinou otřásá nový spor, v jehož centru stojí dcery prince Andreje, princezny Beatrice a Eugenie. Podle tvrzení královského životopisce Andrewa Lownieho čelí sestry vážnému varování, že by v budoucnu mohly přijít o své šlechtické tituly. Důvodem je jejich údajné odmítnutí finančního auditu, který po nich požadoval jejich bratranec a následník trůnu, princ William.
Hollywoodská hvězda Leonardo DiCaprio zřejmě našel vztah, který by mohl prolomit jeho pověstnou zdrženlivost k dlouhodobým závazkům. Podle exkluzivních informací webu People je jednapadesátiletý herec „otevřen vážné budoucnosti“ s o čtyřiadvacet let mladší modelkou Vittorií Ceretti. Pár se společně objevil na nedělním udílení Oscarů, a přestože se vyhnuli společnému pózování na červeném koberci, během samotného ceremoniálu seděli bok po boku.
Není to tak dávno, co Jaromír Jágr naznačil, že jeho vrcholová hokejová kariéra je u konce. Jasné je, že v této sezóně už se na ledě neobjeví, protože Kladno vypadlo z play-off. Jágra každopádně zdůrazňuje, že na jeho lásce k hokeji se nic nezměnilo.
Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury.
Jednou ze slavných osobností českého šoubyznysu, které letos oslaví kulaté narozeniny, bude Dagmar Patrasová. Už před časem se objevily informace o tom, že blízcí plánují její oslavu. Jak přípravy pokročily?
Budou to brzy čtyři měsíce, co se Česko rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým. Nejvíce pocítila ztrátu rodina, ale vyrovnat se s jeho odchodem museli i kolegové z Evropy 2. A zdaleka nejde jen o Leoše Mareše jako nejbližšího spolupracovníka.
Zásadní posun nastal v kauze kolem úspěšného filmu Sbormistr. Jeden z pražských soudů zakázal předběžným opatřením jeho šíření prostřednictvím televizního vysílání. Dosáhla toho žena, která tvrdí, že děj snímku je bez jejího souhlasu inspirován jejím životním příběhem.
Ten pohádkový příběh řeší celá Austrálie. U protinožců mají nového multimilionáře, který v loterii Powerball vyhrál jackpot ve výši 50 milionů dolarů. Muž přitom o výhře zprvu pochyboval. Dokonce smazal email s dobrou zprávou, protože se domníval, že jde o spam.
Česká televize se během uplynulého víkendu musela poprvé popasovat s absencí Václava Moravce, který se po více než 20 letech rozhodl ve veřejnoprávní televizi skončit. Na Kavčích horách už každopádně mají jasno o dlouhodobější náhradě za moderátora politických debat.