Je rozhodnuto. Trump překonal hranici 270 volitelů. Bude 47. prezidentem USA

Dramatická volební noc, která rozhodla o 47. prezidentovi Spojených států, má svého vítěze. Hranici 270 volitelů překonal republikánský kandidát Donald Trump, který porazil demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou.

Donald Trump

Souboj mezi demokratickou kandidátkou a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým republikánským prezidentem Donaldem Trumpem měl být jedním z nejvyrovnanějších v poslední době. Politologové i komentátoři před sčítáním uznali, že nelze s jistotou říci, kdo se stane vítězem.

Podle prvních výsledků exit pollu CNN měl přibližně 46 % amerických voličů pozitivní pohled na viceprezidentku Kamalu Harrisovou, ale nikoliv na bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Naopak asi 42 % voličů pohlíží příznivě na Trumpa, ale ne na Harrisovou. Zhruba 8 % dotázaných má negativní názor na oba kandidáty, což je mírně vyšší než v roce 2020, ale méně než 18 % v roce 2016.

K uzavření prvních volebních místností došlo o půlnoci středoevropského času ve státech Indiana a Kentucky. O hodinu později se uzavřely místnosti ve státech Florida, Georgia, Jižní Karolína, Virginia a Vermont. Následovaly státy jako Severní Karolína, Ohio, Západní Virginie, Alabama, Delaware, Missouri, či ostře sledovaná Pensylvánie, kde se místnosti uzavřely ve dvě hodiny ráno našeho času.

Ve čtyři hodiny ráno středoevropského času se uzavřou místnosti ve státech Colorado, Iowa, Louisiana, Minnesota, ale i New York nebo Texas. Jako poslední, v sedm hodin ráno našeho času, se uzavřou místnosti na Aljašce.

Půl hodiny po uzavření prvních volebních místností ukazovala první čísla zhruba 80 tisíc hlasů pro Harrisovou a téměř dvojnásobek pro Trumpa. Hodinu po uzavření prvních volebních místností měla Harrisová na kontě 190 tisíc hlasů, Trump 340 tisíc. V USA ale rozhoduje počet volitelů z jednotlivých států, vyhrát tedy může i kandidát, který dostane v součtu méně hlasů voličů než jeho soupeř.

Těch měl hodinu po uzavření prvních volebních místností na kontě více Trump než Harrisová. Podle projekcí CNN získal státy Indiana (11 volitelů) a Kentucky (8). Harrisová měla v daném čase podle projekcí získat tři volitele ve Vermontu. O pár minut později projekce přiřkly Trumpovi další 4 volitele ze Západní Virginie.

Dvě hodiny po uzavření prvních volebních místností měla Harrisová téměř 8 milionů hlasů, zatímco Trump o milion více. Na počet volitelů ale podle projekcí vedl se ziskem 90 oproti 27 u Harrisové.

K výše uvedeným si přičetl Trump 30 volitelů z Floridy, 11 z Tennessee, 9 z Alabamy, 7 z Oklahomy a 10 z Missouri. Harrisová si naopak podle projekcí připočítala 10 volitelů za Maryland, 3 volitele za DC (District of Columbia) a 11 volitelů za Massachusetts.  

Dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností měl Trump na kontě už 105 volitelů. Podle projekcí získal 9 dalších za Jižní Karolínu a 6 za Arkansas. O půl hodiny později projekce přiřkly Trumpovi 3 volitele z Wyomingu a stejný počet z Jižní a Severní Dakoty.

Dalších 40 volitelů by měl získat v Texasu, naopak Harissová si zajistila 22 volitelů za Illinois a Delaware a 28 volitelů za New York. 14 volitelů pak získala za New Jersey. Tři a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností tak měla Harrisová na kontě 99 volitelů, zatímco Trump si po predikované výhře Ohiu připsal 178 volitelů.

Trump následně vyhrál v Missouri, Montaně i Utahu. Získal také Iowu a Idaho. Harrisová naopak vyhrála ve státech Colorado, Washington a Kalifornie. Pět hodin po uzavření volebních místností tak měla na kontě 153 volitelů, zatímco Trump 211.

Objevila se také první predikce, podle níž vyhraje volby Donald Trump. Uvedl to deník The New York Times s tím, že získá 286 volitelů. Má šanci na výhru v Pensylvánii, navíc je podle serveru jasným favoritem v Georgii a Severní Karolíně. 

Po šesté hodině ranní se stav obou kandidátů přiblížil na 230:210 volitelům ve prospěch Trumpa, jemuž AP přisoudila důležité vítězství v Severní Karolíně. Harrisová mezitím získala Oregon, Nové Mexiko, Havaj a Virginii. 

Trump podle projekcí NBC či CNN vyhraje také v Georgii, která se společně se Severní Karolínou řadí mezi tzv. nerozhodnuté státy, kde se rozhoduje o celkovém vítězi voleb. Georgia přináší úspěšnému kandidátovi 16 hlasů volitelů. Exprezident si tak polepšil na 246 a přiblížil se magické hranici 270 volitelů. 

Trump už podle amerických médií vyrazil do štábu, kde jeho příznivci sledují výsledky, přičemž se očekává, že v průběhu volební noci promluví ke shromážděným lidem. Harrisová údajně projev zatím neplánuje. Mluvčí Trumpovy kampaně Karoline Leavittová si mezitím rýpla do dění ve štábu demokratické kandidátky, kde došlo k vypnutí televizního vysílání s průběžnými výsledky. "Vypadá to, že radost opustila budovu," napsala na síti X. 

V 7:00 středoevropského času se na Aljašce uzavřely poslední volební místnosti, takže v tu chvíli bylo možné konstatovat, že o vítězi voleb je definitivně rozhodnuto, ačkoliv sčítání pokračuje a nový prezident ještě není znám. Dramatickým zůstává souboj o triumf v Nevadě, kde Trump sice po sečtení přibližně 70 procent vedl o více než 38 tisíc hlasů, ale NBC News konstatovala, že zdejší duel je příliš těsný na to, aby se dal prohlásit jeho vítěz.

Žádné překvapení nenastalo ve státě New Hampshire, kde americké televize označily Harrisovou jako vítězku. Ve hře však v tomto případě byli jen čtyři volitelé. Trump zde při prezidentských volbách prohrál i potřetí v řadě. 

Televizní stanice Fox News posléze jako první ze všech prohlásila Trumpa vítězem v klíčové Pensylvánii. Označila to za jeho zatím nejdůležitější vítězství a zdůraznila, že v takovém případě by k celkovému vítězství chyběli exprezidentovi jen tři další volitelé. AP mu zase připsala triumf v druhém kongresovém okrsku v Maine, NBC News mu přičetla čtyři volitele za Nebrasku. Trumpovo vítězství v Pensylvánii následně potvrdily i další televizní stanice či agentura AP. 

Sám Trump poté vystoupil na pódium ve svém volebním štábu a za přítomnosti rodiny či kandidáta na viceprezidenta J. D. Vanceho se prohlásil za 47. prezidenta Spojených států amerických. Harrisová byla v průběhu jeho projevu označena za vítězku v Minnesotě a New Jersey. 

O výhře ve volbách nakonec rozhodl nerozhodnutý stát Wisconsin, ve kterém Trump získal 10 volitelů. Se ziskem minimálně 277 volitelů se tak oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Hlasy ještě nejsou na 100 % sečteny, změny už se ale neočekávají.

Počty volitelů jsou důležitější než samotné počty hlasů, které nejsou tak průkazné. Navíc se předpokládalo, že sčítání výsledků bude zpočátku dominovat republikánský kandidát. Jeho demokratická protivnice začne náskok stahovat až v nadcházejících hodinách.

Fenomen, který je nazýván „červená fata morgána“ nebo „modrý posun“, popisuje situaci, kdy se počáteční vedení republikánského kandidáta po uzavření volebních místností ztratí, jakmile jsou započítány korespondenční hlasy, jejichž součet se započítá později.

Tento jev se stal známým po volbách v roce 2020, kdy počítání korespondenčních hlasů ve státech jako Georgia nebo Pensylvánie prodlužovalo výsledky voleb i o několik dní. Bývalý prezident Donald Trump na tento jev poukazoval při šíření nepravdivých tvrzení o volebních podvodech, přičemž realita spočívá v různých pravidlech o tom, kdy mohou být korespondenční hlasy započítány.

Minulé volby se nesly v duchu těsných vítězství, jako například v roce 2000, kdy George W. Bush porazil Ala Gorea v klíčové Floridě jen o několik stovek hlasů. Nicméně v posledních dnech předchozích voleb se vždy nějak rýsovala preference voličů.

Tentokrát tomu tak není, protože v průzkumech nevykrystalizoval jasný vítěz a ukazatele se rozcházejí. Například nedávný průzkum z republikánského státu Iowa ukázal překvapivý náskok Harrisové, což u mnohých vyvolalo překvapení.

Výsledek letošních voleb může nakonec záviset na výsledcích v sedmi klíčových nerozhodnutých státech, tzv. „swing“ states: Pensylvánii, Georgii, Severní Karolíně, Michiganu, Wisconsinu, Arizoně a Nevadě. V každém z nich mají oba kandidáti reálnou šanci zvítězit, což zvyšuje tlak a napětí nejen na kandidáty, ale i na jejich týmy.

Před uzavřením volebních místností hlásily některé klíčové státy vysokou volební účast, a to i přes údajné hrozby, které měly za cíl narušit hlasování. Státy jako Michigan, Wisconsin a Georgia obdržely hrozby, které podle FBI „zřejmě pocházejí z ruských emailových domén“, ale žádné z nich nebyly shledány důvěryhodnými.

Oba prezidentští kandidáti se soustředí na zvýšení účasti. Viceprezidentka Kamala Harris dnes odpoledne telefonovala voličům ve Washingtonu, D.C., zatímco Donald Trump motivoval voliče k účasti na posledních telefonických konferencích.

V Michiganu a Georgii se očekává rekordní účast, přičemž Michigan hlásí 3,3 milionu předčasných hlasů a Georgia již odpoledne zaregistrovala kolem 700 tisíc hlasů. Kvůli nedůvěryhodným bombovým hrozbám v Georgii došlo ke krátkému uzavření čtyř volebních míst v okresech Gwinnett, Clayton a Fulton.

V Arizoně se v okrese Apache vyskytly problémy s hlasovacími stroji, což vedlo k dlouhým čekacím dobám a nedostatku provizorních lístků. V Pensylvánii očekává guvernér Josh Shapiro rychlejší sčítání než v roce 2020, kdy trvalo několik dní.

Oba kandidáti se v posledních týdnech soustředili právě na Pensylvánii. Její přezdívka „Keystone State,“ tedy „klíčový stát,“ je letos více než příhodná. Harrisová zde zakončila svou předvolební kampaň v pondělí večer před ikonickým schodištěm muzea ve Filadelfii, známým ze scény filmu Rocky. Tento symbolický závěr kampaně zdůraznil důležitost Pensylvánie jako klíčového bojiště těchto voleb.

V některých případech, zejména v klíčových státech, by malé rozdíly ve výsledcích mohly vyžadovat přepočty hlasů. Například právě v Pensylvánii by byl přepočet nezbytný, pokud by rozdíl mezi hlasy vítěze a poraženého činil méně než půl procenta.

V předchozích volbách, jako například v roce 2020, byl vítěz Joe Biden vyhlášen až čtyři dny po dni voleb, kdy rozhodly výsledky ve zmíněné  Pensylvánii. V jiných volbách byl vítěz oznámen mnohem dříve; například v roce 2016 byl Trump prohlášen za vítěze několik hodin po uzavření volebních místností.

Putin pogratuloval Trumpovi a pochválil ho

08.11.2024 10:02 Nově zvolený prezident USA Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že od svého vítězství v prezidentských…

Trumpova cesta zpátky k moci: Jak se dokázal vrátit na vrchol?

07.11.2024 21:46 Donald Trump dosáhl jasného vítězství v prezidentských volbách nad Kamalou Harrisovou, a to díky…

Rutte věří, že NATO bude s Trumpem čelit Rusku. Macron je skeptický

07.11.2024 19:35 Generální tajemník NATO Mark Rutte oznámil, že spolu s Donaldem Trumpem, vítězem amerických…

Trump věří, že prezident by měl mít téměř absolutní moc. Máloco ho teď…

07.11.2024 17:13 Donald Trump, který si během svého prvního funkčního období zvykl na rozsáhlé pravomoci, věří, že…

Trump může válku ukončit za 24 hodin. Kyjevu by se to ale nelíbilo

07.11.2024 15:00 Ukrajina se ocitla před tvrdou realitou, kterou si mnozí jen neradi připouštěli: vítězství Donalda…

Vláda v Německu se rozpadá, země míří k předčasným volbám

07.11.2024 13:10 Německý kancléř Olaf Scholz ve středu oznámil, že odvolal ministra financí Christiana Lindnera,…

Co znamená výhra Trumpa pro Rusko a Ukrajinu?

07.11.2024 11:44 Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách představuje zásadní bod zlomu v zahraniční…

USA čekají velké změny. Jaké kroky Trump po převzetí úřadu chystá?

07.11.2024 09:49 Donald Trump se po vítězství v prezidentských volbách 2024 připravuje na návrat do Bílého domu s…

Harrisová poprvé promluvila. Porážku uznala, voličům slíbila pokračování…

06.11.2024 23:30 Demokratická kandidátka Kamala Harrisová ve středu uznala porážku v prezidentských volbách, po…

Trump dostal gratulaci od Harrisové, v telefonátu uznala porážku

06.11.2024 20:25 Úřadující viceprezidentka a poražená prezidentská kandidátka Kamala Harrisová ve středu odpoledne…

Související:

Nejnovější