Je třeba vyvodit odpovědnost i vůči objednavatelům vraždy Kuciaka, vyzvala Čaputová

Pro spravedlnost na Slovensku je potřeba, aby byla vyvozena odpovědnost i vůči objednavatelům vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Novinářům to řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová u příležitosti čtvrtého výročí vraždy zmíněné dvojice, které připadá na dnešek.

Zuzana Čaputová

Příští týden by soud v zemi měl opět projednat obžalobu vůči dvěma z původního počtu pěti stíhaných v případu Kuciakovy vraždy. Tři odsouzení v kauze, včetně vraha Kuciaka a Kušnírové, si již odpykávají dlouholeté tresty vězení.

"Byli zabiti proto, že Ján se ve své práci věnoval odhalování korupce a zneužívá moci. Byli zabiti proto, že se věnoval věcem, které jsou v zájmu náš všech," řekla Čaputová, která dnes dopoledne uctila památku Kuciaka a Kušnírové u jejich domu ve vesnici Velká Mača nedaleko Trnavy, ve kterém byli oba zastřeleni.

Po zmíněné vraždě se v zemi konaly mohutné demonstrace, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie pak v parlamentních volbách v roce 2020 utrpěla porážku a odešla do opozice.

"Před čtyřmi lety se většina společnosti spojila v požadavku za slušné a spravedlivé Slovensko. Tento požadavek je aktuální i dnes. V těchto dnech, v těchto týdnech prožíváme na Slovensku zvýšenou vlnu nenávisti, hněvu, verbálních útoků. I v případě Jána a Martiny fyzickému útoku na nich předcházely slovní vyhrůžky. Musíme to zastavit dříve, než bude pozdě," upozornila Čaputová. Slovenskou společnost i politiky v posledním období rozdělila například smlouva se Spojenými státy o obranné spolupráci, proti které se v zemi konaly i demonstrace.

Na náměstí Slovenského národního povstání v centru Bratislavy, kde se v roce 2018 protivládní protesty odehrávaly, dnes rodiče Kuciaka a Kušnírové odhalili památník zavražděné dvojici. "Zdá se mi, že slušnost se ze života vytrácí," řekl v projevu Kuciakův otec.

Ocelové umělecké dílo podle jeho spoluautora Mariána Králika symbolizuje trhlinu nebo otevřenou ránu. Jeho hlavní část byla umístěna na fasádu jedné z budov na náměstí a u improvizovaného pietního místa, kde po vraždě Kuciaka a Kušnírové lidé zapalovali svíčky.

Příští týden by v Kuciakova případu soud první instance měl znovu projednat obžalobu na podnikatele Mariana Kočnera a na Alenu Zsuzsovou. V původním líčení je zprostil obžaloby, nejvyšší soud tento verdikt ale loni zrušil. Podle žalobce si Kočner objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky. Zsuzsová podle obžaloby zločin zprostředkovala. Kočner i Zsuzsová byli dříve odsouzeni v jiných kauzách k dlouholetému trestu vězení. V Kuciakově případu slovenské soudy kromě vraha dříve potrestali i jeho pomocníka a zprostředkovatele tohoto zločinu.

Výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové si například prohlášením na sociální síti připomenuli také další slovenští politici. List Sme zase napsal, že v zemi se vytváří atmosféra nenávisti vůči novinářům. Podle něj Fico a jeho stranický kolega Ľuboš Blaha označují novináře za zrádce.

Maďarští poslanci ratifikovali vstup Finska do NATO

27.03.2023 21:44 Aktualizováno Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen…

Rusko chce od zahraničních firem příspěvek za odchod, píše tisk

27.03.2023 21:41 Zahraniční firmy z "nikoli přátelských zemí" by při opuštění svých ruských aktiv měly ruským úřadům…

Biden se neobává, že protesty v Izraeli přerostou do občanské války

27.03.2023 21:23 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se neobává, že současné protesty v Izraeli přerostou do občanské války…

Střelba na škole v americkém městě Nashville má šest obětí

27.03.2023 21:05 Aktualizováno Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami dnes zabila tři dospělé a tři děti v…

Netanjahu odkládá kontroverzní justiční reformu

27.03.2023 20:55 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů…

Zelenskyj navštívil frontové pozice a sešel se s ředitelem MAAE

27.03.2023 20:36 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské…

Ve válce na Ukrajině byl pohřešován český dobrovolník, už se našel

27.03.2023 12:25 Aktualizováno Pohřešovaný český dobrovolník na Ukrajině, který vystupuje pod přezdívkou Sendy Storm, se po šesti…

Rusko zvažuje, že bude žádat o kompenzace za škody vzniklé explozemi na…

27.03.2023 10:43 Rusko zvažuje, že bude žádat o kompenzace za škody vzniklé loňskými explozemi na plynovodech Nord…

Putin se podle analytiků snaží o celkové vítězství na Ukrajině, sází na…

27.03.2023 08:20 Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) stále…

Ukrajina chce kvůli ruským jaderným zbraním schůzi Rady bezpečnosti OSN

26.03.2023 20:10 Kvůli ohlášenému rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku dnes Ukrajina vyzvala k mimořádné…

Související:

Nejnovější