Je ve hře Johnsonův comeback? Až 63 procent konzervativců by ho uvítalo

Až 63 procent členů britské Konzervativní strany by uvítalo Borise Johnsona zpět na premiérském postu, pro nynější ministerskou předsedkyni Liz Trussovou by opět hlasovalo pouze 25 procent, uvádí televize Sky News s odvoláním na průzkum agentury YouGov. Ministr zahraničí James Cleverly stanici dnes řekl, že je naprosto přesvědčený, že další kampaň konzervativců týkající se obsazení premiérského postu by ničemu neprospěla.

Boris Johnson

Trussová dnes ve 13:00 SELČ v Dolní sněmovně vystoupí při tradičních středečních interpelacích a v době rostoucí britské inflace, vnitrostranických sporů i rychle klesajících volebních preferencí konzervativců bude čelit otázkám opozice i vlastních poslanců.

Jako jeden z prvních přihlášených do dnešní debaty je Sajid David, bývalý ministr zdravotnictví a oponent Trussové ve vnitrostranickém klání o premiérský post. Cleverly dnes řekl Sky News, že premiérka se za řečnickým pultem ve sněmovně "cítí velice pohodlně", ačkoli britská média i lidé na sociálních sítích už delší dobu poukazují na to, že její projev postrádá jiskru a je robotický.

Premiérka se v úterý v rozhovoru se stanicí BBC omluvila za chyby, které udělala, když se snažila "příliš rychle a příliš brzy" prosadit své ekonomické vize, které zapříčinily nestabilitu na finančních trzích a pád kurzu libry.

Trussová je přesvědčená, že konzervativce dovede do příštích voleb, a to navzdory zatím nepotvrzeným zprávám, že až 100 poslanců Konzervativní strany požaduje její odstoupení a své přání již vyjádřili v dopise předsedovi konzervativního Výboru 1922 Grahamovi Bradymu. Výbor 1922 je orgánem Konzervativní strany, který sdružuje poslance bez vládních funkcí a de facto řídí vnitřní fungování strany. Aby mohlo být za běžných okolností zahájeno vnitrostranické hlasování o nedůvěře v předsedu vlády, stačí, aby šéf Výboru 1922 obdržel příslušný dopis od 15 procent poslanců, což je nyní 54. Podle stranických pravidel ale nemůže premiér čelit hlasování o nedůvěře, dokud není rok ve funkci. V praxi by se však hlasování o důvěře pravděpodobně uskutečnilo, pokud by na Bradyho vyvinul tlak dostatečný počet konzervativců ve sněmovně.

Sky News v úterý zveřejnila informaci, že nový ministr financí Jeremy Hunt se s Bradym osobně setkal. Zdroje stanice se neshodují v tom, zda šlo o rutinní jednání, nebo zda souviselo s podněty poslanců na odvolání Trussové.

Trussová se domnívá, že v čele britské vlády neuspěla kvůli ekonomickému…

05.02.2023 18:22 Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému…

Zelenskyj podle Scholze souhlasí s tím, že západní zbraně nemají být…

05.02.2023 17:02 Aktualizováno Kyjev nepoužije přislíbené zbraně dlouhého dostřelu k útokům na Rusko, pouze na ruské jednotky na…

Putin podle Bennetta slíbil, že nedá zavraždit Zelenského

05.02.2023 12:51 Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi,…

Rusové zasáhli dům v centru Charkova, jeden zraněný

05.02.2023 09:55 Aktualizováno Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům,…

USA se postaraly o špionážní balón, jak slíbil Biden. Sestřelily ho nad…

04.02.2023 21:33 Aktualizováno Spojené státy dnes sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený…

Demokraté schválili nové pořadí primárek, úpravy navrhoval i Biden

04.02.2023 20:38 Vedení americké Demokratické strany dnes schválilo nové pořadí stranických shromáždění a primárek…

Papež je v Jižním Súdánu, setkal se s vysídlenými dětmi

04.02.2023 19:37 Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným…

Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí

04.02.2023 17:02 Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí a 7,5 milionu Ukrajinců…

Sunak telefonicky hovořil se Zelenským o urychlení pomoci Ukrajině

04.02.2023 16:22 Britský premiér Rishi Sunak dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem…

Ukrajina a Rusko si vyměnily 179 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 15:18 Aktualizováno Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl dnes šéf ukrajinské prezidentské…

Související:

Nejnovější