K vraždě britského novináře Doma Phillipse a brazilského odborníka na domorodé národy Bruna Pereiry se doznal jeden z podezřelých, které zadržela policie. Napsala to agentura Reuters s odkazem na místní média. Policie informaci nepotvrdila. Podle tisku podezřelý označil místo, kde schoval těla pohřešovaných mužů.
Policie dříve informovala, že stále pátrá po obou mužích v rámci vyšetřování vraždy. Podle brazilských médií vyšetřovatelé přivezli na místo u města Atalaia do Nortepo, kde byli britský novinář a brazilský odborník naposledy spatřeni, jednoho z podezřelých. Očitý svědek agentury Reuters potvrdil, že na břehu řeky, kde se pátralo, se nachází policie se zakukleným a spoutaným mužem.
Tento týden média informovala o tom, že byla nalezena těla obou mužů. To se ale nepotvrdilo. Mylnou informaci předaly brazilské úřady manželce novináře, za což se omluvily. Vyšetřovatelé ale objevili některé věci, o kterých se domnívají, že patří Phillipsovi a Pereirovi.
Oba muži jsou pohřešovaní od začátku června. Nacházeli se v odlehlé části Amazonie u kolumbijských hranic. V oblasti se nachází mnoho domorodých národů, ale v regionu bují také nelegální těžba nerostů, nezákonný lov a rybaření či pašeráctví drog. V souvislosti se zmizením obou mužů policie zadržela dva bratry jednoho rybáře.
Sedmapadesátiletý nezávislý novinář Phillips, který spolupracoval i s deníkem The Guardian či The Washington Post, v Amazonii sbíral informace pro knihu. Do džungle se vydal s Pereirou, který dříve pracoval pro vládní agenturu Funai. Tato Národní nadace pro indiány má na starost ochranu domorodého obyvatelstva, včetně například vytyčování chráněných rezervací, v nichž indiáni žijí. Pereira dostával už v minulosti kvůli své práci výhrůžky.
Britskou královskou rodinou v posledních týdnech otřásá kauza bývalého prince Andrewa, na kterého dokonce vyrukovala policie. Blízcí s ním logicky nechtějí být viděni, ale král Karel III. se o víkendu ocitl na stejném místě jako mladší bratr.
Zajímavá návštěva v uplynulých dnech dorazila za bývalým prezidentem Milošem Zemanem. Přišla za ním známá česká herečka, která však v posledních letech nemá mezi částí společnosti nejlepší pověst.
Írán se podle dostupných informací snaží zachránit, co zbývá z jaderného programu, než bude příliš pozdě. Tvrdí to zdroje izraelského deníku The Jerusalem Post. Teherán chce ochránit, co půjde, opevnit zařízení a schovat vybavení, u kterého to jde udělat.
Březen je prvním měsícem meteorologického jara a počasí by tomu mělo v následujících dnech a týdnech odpovídat. Na horách se očekává obleva, v nížinách už bude přes den většinou přes 10 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu.
Česko na konci února šokovala zpráva, která se rozšířila ze Slovenska. Šlo o hoax o údajném úmrtí Dagmar Patrasové, která musela fanoušky ujišťovat, že je naživu. Známá herečka pochopitelně nechápe, jak se něco takového mohlo stát.
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Českou hudební scénou otřásla v uplynulém týdnu smutná zpráva. Ve věku 66 let zemřel klávesista Jiří Valenta, někdejší člen legendární kapely Olympic. Podle dostupných informací spáchal sebevraždu. Rodina se nyní zabývá tím, jak bude vypadat smuteční obřad.
Martin Dejdar oslaví za necelých 14 dní další narozeniny. Významným oslavencem byl v loňském roce, kdy měl kulaté šedesátiny. Dárek si k nim nadělil sám. A odvaha slavnému herci opravdu nechyběla.
Načasování se úplně nepovedlo. Simona Krainová se o víkendu, kdy ve Spojených arabských emirátech došlo k výbuchům, rozhodla poreferovat o realitním trhu v Dubaji, kde se lidé také báli o život. Modelka se stala terčem posměchu i kritiky. Jak reagovala?
V Česku o víkendu začalo meteorologické jaro, ale jarní počasí panovalo už v posledních únorových dnech. Zásadní změna se neočekává ani během prvního ryze březnového týdne. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude slunečno a nadprůměrně teplo.
Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení.