Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba potvrdil čtvrteční setkání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem na diplomatickém fóru v Turecku. Dal však najevo jen malá očekávání, pokud jde o výsledek. Moskva podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové vychází z toho, že se jednání uskuteční.
Šlo by o schůzku mezi oběma znepřátelenými zeměmi na dosud nejvyšší úrovni od 24. února, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Podle informací agentury Reuters Lavrov do tureckého města Antalya přiletěl dnes večer. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes večer oznámil, že také do Turecka vyrazí, aby jednal o bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren.
"(Rozhovory) by měly být zítra (ve čtvrtek). Vycházíme z faktu, že jelikož je potvrdila ukrajinská strana, tak se budou konat, vzhledem k tomu, že jsou iniciativou Turecka, které organizuje všechny ty události, na jejichž okraji by se mělo setkání odehrát," řekla dnes ráno podle agentury TASS Zacharovová v rádiu Sputnik.
Dodala, že ruská strana se na jednání připravuje, nijak však nekomentovala pozici, s níž Moskva k rozhovoru přistoupí.
Kuleba podle agentury Reuters posléze vyzval Lavrova, aby k jednáním v Turecku "přistoupil v dobré víře, a nikoli z propagandistické perspektivy".
"Upřímně ale řeknu, že moje očekávání od těchto rozhovorů jsou malá," uvedl šéf ukrajinské diplomacie ve videoprohlášení. "Máme zájem na příměří, na osvobození našich území a třetím bodem je vyřešení všech humanitárních otázek," dodal.
Předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij dnes podle agentury RIA Novosti řekl, že ruská delegace v žádném jednacím bodu neustoupí.
Šéf MAAE mezitím dnes večer oznámil, že ve čtvrtek také zamíří do Turecka s cílem jednat o bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren. "Zítra pojedu do Antalye. Doufám, že na tamních schůzkách pokročím v naléhavé otázce zajištění bezpečnosti a zabezpečení ukrajinských jaderných zařízení. Musíme jednat ihned!" napsal Grossi na twitteru.
Grossi usiluje o společné jednání se zástupci Ukrajiny a Ruska od počátku minulého týdne, kdy po bojích propukl požár ve výcvikovém zařízení v areálu Záporožské jaderné elektrárny. MAAE tehdy uvedla, že nebyly poškozeny reaktory a nedošlo k uvolnění radiace.
Ruské síly se od začátku invaze zmocnily Záporožské jaderné elektrárny a úložiště jaderného odpadu u odstavené jaderné elektrárny v Černobylu, kde v roce 1986 došlo k bezprecedentní jaderné katastrofě. Obě zařízení nadále obsluhuje ukrajinský personál, podle Grossiho však za podmínek, které ohrožují bezpečnost. Zda se uskuteční trojstranné jednání, ke kterému Grossi vyzývá, MAAE agentuře Reuters bezprostředně nepotvrdila.
Ankara pořádá pravidelné diplomatické fórum ve městě Antalya na jihu země a o možnosti setkání ministrů zahraničí Ruska a Ukrajiny na jeho okraji hovořil tento týden šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Turecko, které je členem NATO a udržuje dobré vztahy s Moskvou i s Kyjevem, se již od začátku rusko-ukrajinského konfliktu nabízelo jako prostředník.
Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.