Jednání RB OSN začalo. Svět se těsně vyhnul jaderné katastrofě, řekly USA

Svět se podle Spojených států v noci na dnešek jen těsně vyhnul jaderné katastrofě, když vypukly boje mezi ruskými a ukrajinskými vojáky o Záporožskou jadernou elektrárnu, při nichž vzplála jedna z budov v komplexu. Na mimořádném jednání Rady bezpečnosti OSN to dnes zdůraznila velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová a vyzvala Rusko, aby z elektrárny stáhlo svoje vojáky a podobná zařízení už do konfliktu nezatahovalo.

OSN

Ruský vyslanec Vasilij Něbenzja prohlásil, že Rusko elektrárnu neostřelovalo, zařízení však podle něj nyní hlídají ruští vojáci. Únik radioaktivního materiálu nehrozí, uvedl ruský diplomat.

"Díky bohu, svět se vyhnul jaderné katastrofě," prohlásila Thomasová-Greenfieldová a řekla, že kroky Ruska jsou nezodpovědné a nebezpečné. "Nejen že (ruský prezident Vladimir Putin) nevyslyšel výzvy k zastavení invaze na Ukrajinu, ale právě jsme byli svědky nové nebezpečné eskalace, která představuje vážnou hrozbu pro celou Evropu a svět," dodala.

Vyslanec Moskvy Něbenzja označil za lež, že by elektrárnu Rusko ostřelovalo, zopakoval již dřívější tvrzení ruských činitelů, že za požár v jedné z budov v areálu elektrárny v blízkosti jednoho z jaderných reaktorů nese zodpovědnost Ukrajina. Západní státy se podle něj svými varováními ohledně možných nebezpečí dělostřeleckých útoků v bezprostředním okolí největší jaderné elektrárny v Evropě jen snaží rozdmýchat umělou hysterii.

Připustil však, že se v oblasti odehrály boje, v nichž figurovali ruští vojáci, kteří prý ale používali jen ruční zbraně. Ruské jednotky podle něj nyní elektrárnu hlídají, Moskva na místo vyslala rovněž svoje inženýry, kteří umí s jejím vybavením zacházet. Elektrárna funguje normálně a nehrozí nebezpečí úniku radioaktivity do ovzduší, dodal ruský vyslanec.

Velvyslanec Ukrajiny při OSN Serhij Kyslycja reagoval slovy, že ruské podání nočních událostí v jaderné elektrárně je příkladem manipulativního chování a vyzval Něbenzju, aby přestal šířit lži. Ukrajina podle něj v okolí elektrárny neregistruje zvýšenou radiaci.

"Mezinárodní komunita musí zachovat chladnou hlavu a zůstat racionální," řekl na jednání čínský zástupce Čang Ťün, podle nějž je v nynější situaci nežádoucí "přilévat olej do ohně".

K záležitosti se vyjádřily i špičky OSN, tajemnice pro politické záležitosti organizace Rosemary DiCarlová na začátku setkání řekla, že útoky proti jaderným zařízením jsou v rozporu mezinárodním humanitárním právem.

Ruské vedení dnes komunikovalo rovněž s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, který v telefonickém rozhovoru vyzval ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, aby zajistil větší spolupráci svého resortu se strukturami OSN při řešení humanitárních problémů, informoval ruský portál gazeta.ru. Šojgu v hovoru s tajemníkem zopakoval ruské důvody pro zahájení invaze na Ukrajinu. Kyjev obvinil z nedodržování minských dohod o urovnání konfliktu na východní Ukrajině a ze zintenzivnění ostřelování ukrajinského Donbasu.

Ruští vojáci dobyli Severodoněck, ukrajinské síly se stáhly k Lysyčansku

25.06.2022 20:40 Aktualizováno Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských…

Rusko poskytne Bělorusku rakety, které mohou nést jaderné hlavice

25.06.2022 19:19 Aktualizováno Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce…

Erdogan mluvil s Anderssonovou, k pokroku ohledně NATO nedošlo

25.06.2022 17:33 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 17:03 Aktualizováno V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Erdogan navrhl obnovit trest smrti, chce s ním zastrašit lesní žháře

25.06.2022 15:55 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl znovuobnovit ve své zemi trest smrti, který by podle…

Střelba u gay baru v Oslu: Dva mrtví, dalších 21 osob zraněných

25.06.2022 15:29 Aktualizováno Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako extrémní islamistický terorismus.…

Biden podepsal zákon o přísnější regulaci prodeje zbraní v USA

25.06.2022 15:27 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní,…

Rusové tvrdí, že při útoku na Ukrajině zabili desítky polských žoldnéřů

25.06.2022 12:54 Ruská armáda zabila při útoku na východoukrajinské město Kosťantynivka až 80 polských žoldnéřů.…

Zelenskyj odvolal ukrajinské velvyslance z několika zemí

25.06.2022 11:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odvolal z funkce velvyslance v několika zemích,…

Rusové ostřelovali Javoriv nedaleko polských hranic

25.06.2022 10:22 Aktualizováno Ruská armáda dnes ráno ostřelovala vojenskou základnu v ukrajinském Javorivu blízko polské hranice,…

Související:

Nejnovější