Jednání Sněmovny pokračuje, zkrátila řečnickou dobu k novele o zdravotních platbách státu

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 4. května 2022 08:49
Sdílej:

Poslanci bez řečnického přednostního práva budou moci vystoupit k navrhovanému snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce nejvýše dvakrát deset minut, rozhodla dnes Sněmovna na návrh koalice. Dolní komora se sešla na mimořádné schůzi svolané zejména ke kontroverzním koaličním předlohám v úterý dopoledne.

Ze šestice bodů zatím neprojednala ani jeden. Pět hodin poslancům zabralo, než schválili program schůze. Před půlnocí Sněmovna přerušila diskusi o zdánlivě bezrozporné poslanecké novele, jež upravuje administrativu kolem dokladování podmínek udržitelnosti u biomasy.

Od zahájení schůze do dnešních časných ranních hodin jednali poslanci prakticky nepřetržitě 18 hodin. Od 04:00 do 08:00 následovaly dvě dvouhodinové "hygienické" přestávky, které si vyžádaly opoziční kluby ANO a SPD.

Omezení řečnické doby prosadil hned na začátku dnešního pokračování úvodní debaty o sporné vládní novele předseda poslanců koaliční KDU-ČSL Marek Výborný. Sněmovna před tím zamítla návrh Roberta Králíčka (ANO), aby poslanci mohli mluvit až hodinu. Do diskuse se aktuálně hlásí 21 členů dolní komory. Nyní si vzal slovo předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, jenž patří k řečníkům s přednostním právem a omezení se na něj nevztahuje. Rekapituloval, jaké kroky ve zdravotnictví učinil jeho kabinet. "Za naší vlády jsme navýšili výdaje do zdravotnictví o 250 miliard korun," prohlásil.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) při obhajobě novely o zdravotních platbách státu v noci uvedl, že ho překvapilo, že si ji opozice vybrala jako jeden z cílů útoku na vládu. Zdravotní pojišťovny mají podle něho dostatečné zůstatky na účtech a nižší státní platby plánované od poloviny roku systém neohrozí.

Systém zdravotního pojištění má snížením plateb přijít letos o 14 miliard korun, s čímž už počítá schválený státní rozpočet. Podle opozice může tento krok zhoršit dostupnost zdravotní péče, což Stanjura označil za lež. Ministr také uvedl, že koalice chce do předlohy vložit ve druhém čtení automatickou valorizaci plateb za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané. Na vzorci je podle ministra shoda.

Stát platí za každého svého pojištěnce z rozhodnutí bývalého kabinetu Andreje Babiše (ANO) od ledna 1967 korun měsíčně, o 200 korun víc než loni. Od července to má být podle novely o 400 korun méně. Stát by tak měl za celý letošek odvést do veřejného zdravotního pojištění za každého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni.

Stalo se
Světové celebrity
Karlos Vémola

Karlos Vémola jde do vazby, rozhodl soud

Zápasník MMA Karlos Vémola jde do vazby. Poslal ho tam Obvodní soud pro Prahu 1, který ve čtvrtek vyhověl návrhu státního zástupce . Důvodem je obava z možného útěku, kterou soudce odůvodnil výší hrozícího trestu.

Světové celebrity
Vévodkyně Kate a princezna Charlotte

Vévodkyně Kate se posadila za klavír. A divákům spadla brada

Tradiční vánoční koncert ve Westminsterském opatství letos nabídl divákům skutečně výjimečný moment. Princezna z Walesu, která tuto slavnostní událost pořádá již popáté, se tentokrát u klavíru nepředstavila sama. K velkému překvapení všech přítomných i televizních diváků ji doprovodila její desetiletá dcera, princezna Charlotte. Společně předvedly emotivní skladbu „Holm Sound“ od Erlanda Coopera, kterou natočily v prostorách hradu Windsor.

Světové celebrity
Pat Finn

Zemřel herec Pat Finn (†60), známý ze seriálů Přátelé a Průměrňákovi

Herecký svět zasáhla smutná zpráva o úmrtí amerického komika a herce Pata Finna, který ve věku 60 let podlehl dlouhému boji s rakovinou. Herec, jenž byl známý svou neutuchající energií a pozitivním přístupem k životu, zemřel ve svém domově v Los Angeles. Podle informací amerických médií se s onkologickým onemocněním léčil od roku 2022. Rodina ve svém prohlášení uvedla, že Pat nikdy nepotkal cizího člověka, ale pouze přátele, které do té doby ještě neznal, a svůj život prožil naplno a s radostí.

Světové celebrity
Sean Diddy Combs

Sean „Diddy“ Combs chce být okamžitě propuštěn z vězení

Právní zástupci zdiskreditovaného Seana „Diddyho“ Combse podali odvolání, ve kterém žádají o jeho okamžité propuštění z vězení nebo o zásadní snížení trestu. Combs si v současnosti odpykává čtyřletý trest odnětí svobody ve věznici Fort Dix poté, co byl letos usvědčen z trestných činů souvisejících s prostitucí. Podle obhajoby byl však rozsudek nespravedlivě ovlivněn obviněními, kterých byl hudebník původně zproštěn.