Jedním z největších problémů po zemětřesení je přístřeší pro statisíce Turků bez domova

Jedním z největších problémů pro Turecko, které se od pondělí potýká s následky ničivého zemětřesení, je zajištění přístřeší pro statisíce lidí, kteří uprostřed zimy zůstali bez střechy nad hlavou. Otřesy zničily tisíce budov a nespočet dalších poškodily. Na stadionech a v sutinami zasypaných centrech měst se proto staví stany a v letoviscích na středomořském pobřeží se otevírají jindy zazimované hotely, píše agentura Reuters.

Istanbul

Dvaašedesátiletý syrský uprchlík Bahdžat Silu se spolu s rodinou utábořil nedaleko svého domu ve městě Kahramanmaraş. Při otřesech se totiž na zdech jejich obydlí z tvárnic a vlnitého plechu objevily nebezpečné praskliny. "Zůstat uvnitř je příliš nebezpečné. Když si jdeme pro naše věci, plížíme se dovnitř jako zloději," uvedl Silu.

"Strávili jsme čtyři roky v (uprchlickém) táboře - a tohle je horší. Je tu taková tma," řekl. Hlas se mu při tom zlomil a rozplakal se.

Ve stanech se dále choulí uprchlíci v táborech na severu Sýrie. Z velké části je před větší katastrofou zachránilo právě jejich obydlí, které otřesy nemohly proměnit v dusící a drtící masu. Do stanů se nyní přistěhovali i přeživší z okolních vesniček, kde se zřítily desítky domů.

"Zemětřesení bylo děsivé, ale lidé děkovali bohu, že žijí ve stanech, když viděli, co se kolem nich děje," říká Fidaa Muhammadová, obyvatelka tábora Dajr Ballút.

V jednom z přístřešků, malé pevné místnosti s plátěnou střechou, nekontrolovaně vzlyká mladá žena. Rty tiskne na displej mobilního telefonu, na kterém je fotografie jednoho z jejích synů. Zemřel až poté, co ho vyprostili ze sutin. "Až teď mi dochází, že jsem venku, že už nejsem pod troskami," říká žena, která při zemětřesení přišla o manžela a tři děti, z nichž nejmladšímu bylo pouhých 40 dní.

Turecké úřady otevřely několik stanovišť pro lidi, kteří se ocitli bez domova a chtějí se dostat ze zasažených oblastí. Odhadují, že po cestách odjelo tři dny po katastrofě bezmála 5000 lidí a přes 23.000 odvezla letadla.

V letovisku Marmaris na březích Egejského moře otevřel majitel hotelu Cettia Beach své ubytovací kapacity pro přeživší zemětřesení.

"Hotel je přes zimu zavřený a podle plánu se měl otevřít až v dubnu, kdy začíná letní sezona. Hotel jsme rekonstruovali, ale přestaneme a otevřeme ho příští týden," uvedl majitel.

Po celém Turecku hotely vyčlenily asi 10.000 pokojů pro lidi zasažené katastrofou, uvádí turecká hotelová federace. Většina ubytování se nachází v letoviscích jako jsou Antalya, Alanya, Marmaris, Fethiye, Bodrum nebo Izmir a v oblasti Kapadocie. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že v penzionech, na studentských kolejích a v hotelech je ubytováno 15.729 lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo u hranic Turecka a Sýrie v noci z neděle na pondělí, po něm následovaly stovky slabších otřesů. Obě země hlásí téměř 20.000 mrtvých, zraněných jsou desetitisíce, další desetitisíce lidí přišly o střechu nad hlavou. I přes mrazivé počasí se ale zdá, že mnoho lidí nechce zasaženou oblast opustit. Pod hromadami sutin jsou totiž stále pohřbeny tisíce lidí.

Témata: Turecko

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Británie dá Kyjevu náboje z ochuzeného uranu, Rusko v reakci opět vyhrožuje

21.03.2023 18:28 Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu,…

Putin chce nahradit západní firmy v Rusku čínskými podniky

21.03.2023 17:02 Moskva je připravena pomoci čínským podnikům, aby nahradily západní firmy, které opustily Rusko…

Pavel je v Německu, Steinmeier ocenil přátelské vztahy obou zemí

21.03.2023 12:52 Aktualizováno Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým…

Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická…

21.03.2023 12:16 Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími…

Si Ťin-pching pozval Putina, ať letos přijede do Číny, informují agentury

21.03.2023 11:46 Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v…

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Související:

Nejnovější