Jednotný registrační systém pro uprchlíky z Ukrajiny v Evropské unii už funguje

Jednotný registrační systém pro uprchlíky z Ukrajiny v Evropské unii už funguje, řekl po dnešním neformálním zasedání ministrů vnitra EU v Praze ministr Vít Rakušan (STAN). Žádná členská země podle něj proti němu není. Ve čtyřech zemích ale systém, který má zabránit duplicitě běženců, naráží na právní problémy s ochranou dat.

Vít Rakušan (STAN)

Některé země podle Rakušana už systém používají, některé ještě ne. "Jednotlivé státy do něj postupně vkládají svá data a nejsou snad žádné státy, jak jsem pochopil z neformální diskuse, které by odmítaly systém jako takový," uvedl ministr. Čtyři země podle něj musí odstranit právní bariéry v domácí legislativě, která se týká sdílení a ochrany dat.

Systém má zabránit registraci běženců ve více státech EU. Podle eurokomisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové nyní překryvy existují. Někteří uprchlíci se nahlásí v jedné zemi a poté v další. V Evropské unii je podle ní nyní zhruba 3,2 až 3,7 milionu ukrajinských běženců.

Ministři vnitra EU jednali o dopadech války na Ukrajině

Ukrajina infrastrukturně trpí, bude potřebovat například i obnovu policejních automobilů či techniky. Po dnešním neformálním jednání ministrů vnitra EU v Praze to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Se svými protějšky jednal také o boji proti sexuálnímu zneužívání dětí.

Debatu o válce na Ukrajině ministři podle Rakušana dnes rozšířili i o moldavský pohled. Moldavská ministryně vnitra Ana Ravencová a eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová podepsaly dokument, podle kterého má v Kišiněvě vzniknout platforma Evropské unie, která sdruží bezpečnostní experty zemí EU pro boj s mezinárodním organizovaným zločinem. Rakušan dodal, že dnešního jednání se už on-line účastnili i čeští experti.

Dalšími tématy jednání ministrů byly podle Rakušana registrace zbraní, jejich kontrola, zamezení zneužívání uprchlíků z Ukrajiny různými podvodníky a jejich zneužívání na černém pracovním trhu. "To jsou všechno výzvy, kterým budeme čelit nejenom v rámci českého předsednictví, ale i v dalších měsících a možná i letech," řekl ministr.

Ministři jednali i o boji proti zneužívání dětí. "Komise už v květnu přišla se svým návrhem a úkolem českého předsednictví je tento návrh s ostatními členskými zeměmi posunout dál," řekl ministr. Johanssonová dodala, že návrh se soustředí na boj se zneužíváním na internetu. Internetové společnosti podle ní jen minulý rok nahlásily 85 milionů případů, za deset let tato trestná činnost v EU narostla o 6000 procent.

První ministerské setkání při českém předsednictví v Radě Evropské unie bude pokračovat v úterý jednáním ministrů spravedlnosti, kteří se budou mimo jiné zabývat sběrem a uchováváním důkazů pro účely trestního stíhání ruských zločinů na Ukrajině.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Aktualizováno Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

Hasiči v Českém Švýcarsku i dnes našli místa se zvýšenou teplotou

15.08.2022 20:10 Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou…

První ukrajinští vojáci, kteří se zranili ve válce, se léčí v Česku

15.08.2022 18:05 První ukrajinští vojáci, kteří utrpěli zranění v současné válce s Ruskem, se léčí v Česku. Doléčení…

Válek slibuje od podzimu nové funkce aplikace Tečka

15.08.2022 17:23 Ministerstvo zdravotnictví chce na podzim představit nové funkce mobilní aplikace Tečka, která…

Soud zamítl stížnosti proti vazbě v kauze kolem pražského dopravního…

15.08.2022 17:11 Soud zamítl stížnosti proti vazbě u čtyř obviněných v kauze údajné korupce kolem pražského…

Lipavský se ve čtvrtek v Praze sejde s rumunským ministrem Aureskem

15.08.2022 15:42 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude ve čtvrtek v Praze jednat se svým rumunským protějškem…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Aktualizováno Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Prezident Zeman přijme příští úterý v Lánech premiéra Fialu

15.08.2022 15:13 Prezident Miloš Zeman přijme příští úterý na zámku v Lánech premiéra Petra Fialu (ODS), sdělil dnes…

Jurečka nevyloučil zopakování jednorázového příspěvku na dítě

15.08.2022 13:04 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nevyloučil to, že by vláda mohla jednorázový…

Nejmladší obyvatele měl loni Středočeský kraj, následovala Praha

15.08.2022 12:20 Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj. Průměrný věk Středočechů byl 41,5 roku. Následuje…

Související:

Nejnovější