Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s covidem-19

Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU). Její součet za celou dobu šíření koronaviru SARS-CoV-2 dosáhl smutného milníku v úterý večer, několik dní poté, co o překročení stejné hranice informovala na základě svých statistik agentura Reuters.

Covid-19, ilustrační foto

Zlom nastává v době nové vlny americké epidemie, která podle údajů deníku The New York Times (NYT) znovu vyhnala počty nově potvrzených infekcí nad 100.000 na den. Denní přírůstky bilance obětí zůstávají i po více než měsíci vzestupu nákaz velmi nízké.

Spojené státy jsou zemí s největším počtem evidovaných úmrtí spojených s nákazou koronavirem. Různé zdroje nicméně uvádí různé součty, přičemž podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se od začátku epidemie potvrdilo 997.500 úmrtí lidí nakažených koronavirem. Nehledě na tyto malé rozdíly jde o kdysi nepředstavitelná čísla.

Za více než dva roky pandemie USA také zaznamenaly nejvíce nákaz koronavirem. Podle údajů JHU se v zemi, kde žije 330 milionů lidí, potvrdila u 82,7 milionu lidí. Následuje Indie se 43 miliony nakažených a zhruba půl milionem úmrtí a Brazílie s 30,7 milionu potvrzených případů nákazy a 665.000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Statistiky z různých zemí ovšem nelze jednoduše srovnávat vzhledem k rozdílům v metodikách evidence či dostupnosti testovacích kapacit. Při přepočtu souhrnných čísel na obyvatele navíc statistiky USA zdaleka nejsou nejhorší na světě, vyšší počet nákaz i úmrtí eviduje i Česká republika.

USA zhruba od začátku dubna zažívají nový rozmach epidemie covidu-19, přičemž podle listu NYT se po úterku průměrný počet zaznamenaných infekcí z posledního týdne dostal na 100.732 případů na den. Skutečný počet nových nákaz přitom může být výrazně vyšší, vzhledem k ústupu dřívějších testovacích systémů a většímu využívání samotestů.

Bilance hospitalizací s koronavirem vzrostla za poslední měsíc z asi 14.000 pacientů na 24.000, počet covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče ovšem roste pomaleji. Podle databáze listu The Washington Post byl v úterý těsně nad 2500, což je méně než desetina maxima z uplynulé zimy. Velmi nízko se také drží počty úmrtí, kterých USA momentálně hlásí asi 300 na den.

Tato slabší vazba mezi statistikou nákaz a vývojem hospitalizací a úmrtí může souviset se skutečností, že nová vlna epidemie zatím zasahuje hlavně severovýchod USA, kde je obyvatelstvo více proočkované než v jiných částech země. To znamená lepší ochranu před vážným průběhem koronavirové infekce: Během zimní vlny podle CDC bylo u neočkovaných lidí riziko úmrtí po nákaze asi desetkrát vyšší než u plně očkovaných osob.

Přesto však úřady v New Yorku v úterý vyhlásily stav "vysoké covidové pohotovosti", kvůli obavě, že nárůst počtu nakažených a hospitalizovaných dostane zdravotnictví opět pod značný tlak. Nejlidnatější americké město zatím neobnovuje karanténní opatření, úřady ale nyní vyzývají žáky i učitele, aby ve školách nosili roušky. Výzva přichází asi dva měsíce poté, co newyorský školský systém zrušil povinné nošení roušek v mateřských, základních i středních školách.

Ruští vojáci dobyli Severodoněck, ukrajinské síly se stáhly k Lysyčansku

25.06.2022 20:40 Aktualizováno Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských…

Rusko poskytne Bělorusku rakety, které mohou nést jaderné hlavice

25.06.2022 19:19 Aktualizováno Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce…

Erdogan mluvil s Anderssonovou, k pokroku ohledně NATO nedošlo

25.06.2022 17:33 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 17:03 Aktualizováno V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Erdogan navrhl obnovit trest smrti, chce s ním zastrašit lesní žháře

25.06.2022 15:55 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl znovuobnovit ve své zemi trest smrti, který by podle…

Střelba u gay baru v Oslu: Dva mrtví, dalších 21 osob zraněných

25.06.2022 15:29 Aktualizováno Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako extrémní islamistický terorismus.…

Biden podepsal zákon o přísnější regulaci prodeje zbraní v USA

25.06.2022 15:27 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní,…

Rusové tvrdí, že při útoku na Ukrajině zabili desítky polských žoldnéřů

25.06.2022 12:54 Ruská armáda zabila při útoku na východoukrajinské město Kosťantynivka až 80 polských žoldnéřů.…

Zelenskyj odvolal ukrajinské velvyslance z několika zemí

25.06.2022 11:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odvolal z funkce velvyslance v několika zemích,…

Rusové ostřelovali Javoriv nedaleko polských hranic

25.06.2022 10:22 Aktualizováno Ruská armáda dnes ráno ostřelovala vojenskou základnu v ukrajinském Javorivu blízko polské hranice,…

Související:

Nejnovější