Jihoafrická republika je za vrcholem vlny nákazy, část opatření zruší

Jihoafrická republika
Jihoafrická republika, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 31. prosince 2021 08:57
Sdílej:

Jihoafrická republika, kde se v listopadu poprvé ve větší míře začala šířit nová koronavirová varianta omikron, už je za vrcholem čtvrté vlny pandemie covidu-19 a ruší část protiepidemických opatření. Ve čtvrtek o tom po svém jednání informovala vláda. S okamžitou platností skončil noční zákaz vycházení, zmírní se i omezení ohledně otevírací doby obchodů prodávajících alkohol, informovala agentura Reuters.

"Všechny ukazatele napovídají, že země už je na celostátní úrovni nejspíš za vrcholem čtvrté vlny," uvedla vláda v prohlášení. "Varianta omikron je vysoce nakažlivá, ale míra hospitalizací je nižší než v předchozích vlnách," dodal kabinet.

Data ministerstva zdravotnictví ukazují, že v týdnu do 25. prosince se počet odhalených případů nákazy oproti předchozímu týdnu snížil o 30 procent. Zmenšil se i tlak na nemocnice, protože ubylo covidových pacientů.

V zemi bude dál povinné nošení roušek na veřejných místech. Na hromadných akcích uvnitř smí být najednou nanejvýš 1000 lidí, venku je maximální kapacita 2000 účastníků.

Stalo se
České celebrity
Richard Krajčo

Richard Krajčo upřímně zhodnotil počínání Charlotte Gottové

Už dvě vlastní písně představila Charlotte Gottová fanouškům. Názor si na skladby mohli udělat i lidé z branže, včetně těch, kteří s nadanou dcerou Karla Gotta spolupracovali. Tak jsme se již například dozvěděli, co si myslí Richard Krajčo. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Letní počasí, jaké Česko nezažilo. Experti vydali nové varování

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová má konečně jasno. Vydala se správným směrem

Agáta Hanychová je po úspěchu na podcastových cenách na koni, což dokazují její vyjádření k umístění, které podle svých slov nečekala. Překvapivého triumfu zároveň využila k dalším neadresným výpadům vůči někdejší kamarádce Ornelle Koktové. Znovu totiž dala najevo, že nelituje konce jejich společného projektu. 

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová a Miloš Zeman. Herečka popsala jejich první setkání

Česko sužuje vlna veder, ale Jiřina Bohdalová neměla problém vyrazit ve středu na křest nové knihy exprezidenta Miloše Zemana. Na akci prozradila, jak vlastně začínají taková přátelství mezi slavnými herci či umělci a vrcholnými politiky.