Jihoafrický lékový regulátor SAHPRA odmítl registrovat ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Překážkou ke schválení žádosti jsou podle něj některé bezpečnostní obavy, na které mu výrobce nebyl schopen odpovědět. Uvedla to dnes agentura Reuters, podle které se úřad odvolal na neúspěchy dříve vyvíjených vakcín proti HIV, které využívaly podobnou technologii jako ruský preparát.
Podle květnové studie v odborném časopise The Lancet se dříve ohlášená účinnost vakcíny na úrovni 91,6 procenta odvíjí od úpravy protokolu, která ovšem nebyla veřejnosti vysvětlena. Žurnál uvedl, že předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám kvůli nedostupnosti dat, nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevným nesrovnalostem v nahlášených výsledcích.
Ruská vakcína využívá dva nepatogenní viry, konkrétně dva upravené lidské adenoviry jako vektory neboli nosiče genetické informace. Adenoviry, které jinak způsobují mírné respirační onemocnění, jsou ve vakcínách geneticky upraveny, aby se nemohly množit.
Jihoafrický regulátor uvedl, že má obavy z bezpečnosti jednoho typu adenoviru, který preparát obsahuje. Stejný typ podle úřadu obsahovala i jedna z testovaných vakcín proti HIV, po které u mužů zůstávalo vysoké riziko, že se nemocí nakazí. SAHPRA proto výrobce ruské vakcíny požádal o data potvrzující bezpečnost vakcíny, ale tvůrci Sputniku V mu neposkytli dostačující odpověď.
V JAR je schválená vakcína AstraZeneca, preparát firmy Johnson & Johnson a očkovací látka společností Pfizer/BioNTech.
Sputnik V se kromě Ruska používá v řadě dalších zemí na různých kontinentech. Povolení pro nouzové použití dostal i v Maďarsku a v Srbsku, ačkoli Světová zdravotnická organizace (WHO) či Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu zatím neschválily. Rusko opakovaně odkládá inspekce EMA, které jsou přitom nezbytné pro registraci preparátu. V rozhovoru se serverem RBK to na začátku října řekl velvyslanec EU v Moskvě Markus Ederer.
Brazilský úřad pro kontrolu léčiv Anvisa v dubnu zamítl žádosti brazilských států o dovoz Sputniku V kvůli nedostatku údajů, které by garantovaly jeho bezpečnost, kvalitu a účinnost. Pak se ale vyslovil pro schválení dovozu ruské vakcíny.
I peníze evidentně hrají roli v dlouhodobě napjatém vztahu mezi slavnými manželi Felixem Slováčkem a Dádou Patrasovou. Kromě syna a již zesnulé dcery Aničky spolu totiž mají i firmu. Herečka se přitom pídí po tom, jak se rodinnému byznysu daří.
Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo.
V Olomouci se ve čtvrtek lidé rozloučili se Zdenou Mašínovou. Dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů zemřela minulý týden ve věku 92 let. Mašínová strávila závěr života v jednom domově pro seniory v Olomouci.
Češi dnes od 18:00 nastoupí do druhého a klíčového zápasu na mistrovství světa s JAR. Jeden z reprezentantů se ale na hřišti určitě neobjeví. Trenér Miroslav Koubek nemůže počítat s Davidem Juráskem, který se měl zranit na tréninku.
Televizní diváky mohl zamrzet konec Honzy Dědka na obrazovkách Primy, ale již nějaký čas se ví, že jeho oblíbený pořad nekončí. Nyní se Češi dozvěděli, kde se rozběhne nová kapitola historie talk show 7 pádů.
Meteorologové ve čtvrtek znovu varovali před vysokými a velmi vysokými teplotami. V pátek a sobotu mohou odpolední maxima místy překročit 34 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nikdo zdánlivě nečekal úmrtí Kateřiny Niklové, která byla známá jako asistentka Leoše Mareše. Nyní se ale objevily informace, z nichž vyplývá, že produkční měla mít v poslední době jisté zdravotní problémy. S čím konkrétně?
Chorvatská policie pokročila s vyšetřováním nedělní tragické námořní nehody v Jaderském moři, kterou nepřežili čtyři čeští občané. Podle informací v médiích došlo k zadržení prvního důstojníka katamaránu.
Problémy Jaromíra Soukupa neberou konce. Na podnikatele doléhá vlekoucí se spor ohledně péče o dceru, který vede s její maminkou Agátou Hanychovou. Teď se však ukázalo, že Soukup má stále potíže i kvůli tomu, jak dopadlo jeho někdejší mediální impérium.
Meteorologové už varovali před vysokými teplotami v pátek a sobotu, ale příští týden by mohlo být ještě tepleji. Naznačují to alespoň některé aplikace. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to ale není moc pravděpodobné.
Na Slovensku padl trest v případu dopravní nehody syna herce Maroše Kramára. Marko před několika měsíci havaroval pod vlivem alkoholu. Od první chvíle tak prakticky bylo jasné, že nevyvázne bez trestu. Za mříže ale naštěstí nemusí.
V Česku se letos lidem, kteří nemají problém sáhnout hluboko do kapsy, představí známý americký herec Kevin Spacey, jehož kariéru v posledních letech poznamenala kauza údajného sexuálního obtěžování. Soud ale někdejší hollywoodskou hvězdu osvobodil.