Jihoevropské země dál bojují s požáry, v Itálii zemřela hasička

Lesní požáry, které sužují oblast na severovýchodě Itálie nedaleko hranic se Slovinskem, si ve čtvrtek vyžádaly oběť z řad hasičů. Informovala o tom dnes agentura APA, podle níž jde o šestapadesátiletou ženu, na niž při hašení spadl strom. Stovky hasičů stále bojují s lesními požáry také ve Španělsku, kde se nyní rychle šíří požár na ostrově Tenerife, uvedl dnes server televize RTVE.

Požár vegetace, ilustrační fotografie.

Na severu Tenerife, který je jedním z Kanárských ostrovů, vypukl lesní požár ve čtvrtek v oblasti obce Los Realejos. Dosud zničil přes 500 hektarů. Stále hoří i les u obce Cebreros (provincie Ávila) nedaleko Madridu. Dostat pod kontrolu se naopak už ve středu podařilo požáry v provincii Zamora na severozápadě, která patří k nejhůře postiženým oblastem v této vlně požárů a kde také v neděli kvůli hořícímu porostu zemřeli dva lidé - hasič a pastevec ovcí.

V Itálii nyní hoří lesy mimo jiné u hranic se Slovinskem v oblasti Furlansko-Julské Benátky, jejíž regionální vláda kvůli tomu v úterý vyhlásila nouzový stav. Místním hasičům pomáhají i kolegové z jihorakouské spolkové země Korutany, uvedla dnes APA. Po dvou dnech byla dnes obnovena železniční doprava na krátkém úseku mezi Terstem a městem Monfalcone, rovněž část dálnice A4 na trase mezi Terstem a Benátkami, která byla kvůli dýmu tento týden uzavřena, už je v provozu. Dva dny byla kvůli dýmu zavřená i italská loděnice Fincantieri v Monfalcone, dnes se 3000 jejích zaměstnanců mohlo vrátit do práce.

Agentura ANSA dnes informovala, že od poloviny června dosud vyjížděli hasiči v celé zemi k téměř 33.000 lesních požárů, což bylo asi o čtyři tisíce více než ve stejném období loňského roku. Nejčetnější byly letos požáry na Sicílii, dalšími těžce postiženými regiony byly jihoitalské oblasti Apulie, Kalábrie a Kampánie či středoitalské regiony Toskánsko a Lazio, v němž leží metropole Řím.

Ve Španělsku letos lesní požáry podle odhadu evropského systému EFFIS, který vychází ze satelitních snímků programu Copernicus, zničily téměř 200.000 hektarů. Tím už překonaly škody za celý rok 2012, který dosud držel v tomto ohledu rekord v historii záznamů. Za poslední asi dva týdny podle EFFIS bylo zničeno na 80.000 hektarů, uvedl dnes server španělské televize RTVE.

U Trumpa se při prohlídce našly utajované dokumenty

12.08.2022 21:49 Aktualizováno Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa…

OSN chybí na humanitární aktivity 33 miliard dolarů, nejvíce v historii

12.08.2022 21:25 Rozdíl mezi finančními potřebami humanitárních misí a aktivit OSN a skutečně vybranými prostředky…

Ukrajinský prezident Zelenskyj si dnes telefonoval s papežem Františkem

12.08.2022 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky hovořil s papežem Františkem. Zelenskyj o…

Dodávka ropy do České republiky je obnovena

12.08.2022 20:54 Aktualizováno Tranzit ropy do České republiky ropovodem Družba byl dnes ve 20:00 obnoven. ČTK to sdělila…

V New Yorku byl pobodán spisovatel Salman Rushdie

12.08.2022 20:34 Aktualizováno Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v americkém…

Indie podporuje princip jedné Číny, je ale proti změně statu quo ohledně…

12.08.2022 18:09 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Související:

Nejnovější