Jihoevropské země trápí požáry, hořelo i u jezera Garda

S lesními požáry, které už několik dní kvůli suchu a vlně veder sužují některé oblasti Itálie, bojovali hasiči i na severu turisty oblíbeného Gardského jezera. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Přes dva tisíce hasičů je stále nasazeno do hašení lesních požárů v Portugalsku, které čelí rovněž vlně veder, stejně jako sousední Španělsko, kde nově požár zachvátil i lesy v národním parku Monfragüe na západě země.

Požár vegetace, ilustrační fotografie.

Podle agentury DPA bojovali italští hasiči do středy s několika požáry na hoře Monte Baldo, která leží blízko Gardského jezera. Požár dostaly pod kontrolu, ale oblast dál monitorují drony, protože vítr vanoucí z jihu, zejména od jezera Garda, by mohl oheň znovu rozdmýchat.

S lesními požáry se v Itálii tento týden potýkali i na Sicílii, Sardinii či v Toskánsku. V jihoitalské Apulii ve čtvrtek evakuovali preventivně turisty z hradu Castel del Monte u města Andria poté, co se nedaleko rozšířil lesní požár.

V Portugalsku, které sužují vedra i lesní požáry také už skoro týden, je nyní stále více než dvacítka ohnisek po celé zemi. S ohněm tam bojuje na 2250 hasičů, uvedla v noci na dnešek agentura Lusa. Několik hasičů skončilo kvůli požárům tento týden v nemocnici. Jednu z nich, v centru Lisabonu, navštívil i prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Novinářům poté řekl, že souhlasí s tím, že by se měly zlepšit pracovní podmínky hasičů i zaměstnanců lesů. Prezident rovněž odpovídal na dotaz, proč nenavštívil postižené oblasti. Uvedl, že to udělal před několika lety a že to způsobilo "více škody než užitku", protože jeho přítomnost s doprovodem jen zdržovala hasiče od práce.

Nynější vlna veder v Portugalsku je výjimečná, už ve středu byly překonány lokální rekordy na 13 stanicích a nejvyšší teplotu (46,3 stupně) ten den naměřili ve městě Lousa v centrální části země. Ve čtvrtek zaznamenali v obci Pinhao na severu země 47 stupňů, což je podle místních médií nejvyšší teplota v historii pro červenec v kontinentálním Portugalsku. Dosavadní portugalský rekord je ze srpna 2003, kdy v obci Amareleja na jihovýchodě země naměřili 47,3 stupně.

S lesními požáry se potýkají také ve Španělsku, kde jsou stále aktivní ohniska mimo jiné v regionech Kastilie-León či Extremadura.

Francii nadále sužují požáry, Británie očekává nejspíš rekordní vedra po víkendu

Na jihozápadě Francie musely své domovy opustit další stovky lidí kvůli pokračujícímu nekontrolovanému šíření požárů lesního porostu. Informovaly o tom dnes ráno podle agentury Reuters místní úřady. Podle agentury AFP požáry na jihozápadě Francie mobilizovaly tisícovku hasičů a od středy vyhnaly z domovů 10.000 lidí. Rekordní vedra na počátku příštího týdne očekává Británie, kde tamní meteorologický úřad vyhlásil pro některé části Anglie nejvyšší stupeň varování před vysokými teplotami, které mohou být až životu nebezpečné.

Více než tisícovka hasičů podporovaná devíti hasičskými letouny od úterý bojuje se dvěma požáry, které ještě podpořila spalující vedra, sucho a silný vítr. "Situace je nadále nepříznivá," uvedla správa departementu Gironde, v němž požáry zuří. Plameny sežehly 7300 hektarů, z toho 2000 během poslední noci.

Jiný požár ve čtvrtek propukl také poblíž města Tarascon na jihovýchodě Francie. Spálil nejméně 1000 hektarů půdy a podle hasičů je "stabilizovaný". Podle AFP platí v 11 departementech oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování před vysokými teplotami.

Jeden ze dvou požárů v departementu Gironde zuří kolem města Landiras jižně od Bordeaux, kde bylo sežehnuto už 4200 hektarů půdy. Uzavřeny byly některé silnice a nejnověji bylo evakuováno 480 místních obyvatel, dohromady už téměř 1000.

Druhý požár už strávil 3100 hektarů porostu v Arcachonské zátoce u pobřeží Atlantského oceánu nedaleko Dune du Pilat, nejvyšší písečné duny v Evropě. Z okolních kempů bylo evakuováno na 6000 lidí ve středu a 4000 ve čtvrtek. V noci na dnešek plameny v oblasti podle místních úřadů zničily tři domy a dvě restaurace.

Červený stupeň varování před extrémně vysokými teplotami dnes vydal britský meteorologický úřad pro části Anglie na příští týden. Teploty by se mohly poprvé vyšplhat na 40 stupňů Celsia. Nejvyšší stupeň varování, platný pro Londýn a části centrální Anglie, upozorňuje na rozsáhlé dopady na životy lidí. Vlna veder by mohla způsobit i narušení dopravy a infrastruktury.

Podle meteorologa BBC Matta Taylora je stále více pravděpodobné, že padne britský teplotní rekord. Dosud nejvyšší teplota v Británii, 38,7 stupně Celsia, byla naměřena v Cambridgi v roce 2019. "Mimořádné, možná rekordní teploty jsou pravděpodobné v pondělí a poté opět v úterý," varoval také meteorologický úřad.

Soud v USA nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova…

18.08.2022 21:55 Soud ve West Palm Beach na Floridě dnes nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby do poledne 25.…

OSN musí podle Zelenského zajistit ochranu Záporožské jaderné elektrárny

18.08.2022 20:44 Aktualizováno Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a…

Bouře v Rakousku má pět obětí včetně dvou dětí

18.08.2022 20:31 Aktualizováno Prudké bouře si dnes v Rakousku vyžádaly nejméně pět lidských životů. V jihorakouské spolkové zemi…

Na Charkov opět padaly rakety, zabily 17 osob

18.08.2022 19:59 Aktualizováno Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město…

Stojíme po boku Ukrajiny, řekl Erdogan po schůzce se Zelenským

18.08.2022 19:42 Aktualizováno Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s…

Chorvatsko investuje desítky milionů eur do zajištění zásobování plynem

18.08.2022 19:11 Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod…

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

18.08.2022 18:57 Letošní požáry zničily v Evropské unii 700.000 hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla…

Rusko a Ukrajina se obviňují z přípravy provokace v Záporožské elektrárně

18.08.2022 18:52 Aktualizováno Moskva dnes obvinila Kyjev, že chce v pátek podniknout rozsáhlou provokaci v Záporožské jaderné…

Rusko tvrdí, že dál jedná s USA o výměně vězněné basketbalistky

18.08.2022 17:43 Moskva a Washington pokračují v neveřejných diplomatických jednáních o výměně vězňů, jejíž součástí…

Scholz při hovoru s izraelským premiérem odsoudil Abbásův výrok o…

18.08.2022 16:56 Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu s izraelským premiérem Jairem Lapidem znovu odsoudil…

Související:

Nejnovější