Jihokorejský prezident by měl sklapnout, prohlásila sestra vůdce KLDR Kim Jo-čong

Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dnes prohlásila, že jihokorejský prezident by měl "sklapnout". Reagovala tak na opakovanou nabídku Jun Sok-jola, že je jeho země ochotná Severní Koreji poskytnout hospodářskou pomoc výměnou za jaderné odzbrojení, napsala agentura Reuters.

Jun Sok-jol

Neuctivá poznámka Kim Jo-čong je podle Reuters prvním vyjádřením kteréhokoli z vysokých severokorejských činitelů k plánu, který jihokorejský prezident Jun Sok-jol poprvé představil v květnu. Znovu o něm hovořil ve středu na tiskové konferenci při příležitosti svých prvních 100 dní ve funkci.

"Pro jeho veřejný obraz by bylo lepší, kdyby raději sklapl, než aby povídal nesmysly, protože nemá co lepšího říci," uvedla Kim Jo-čong v prohlášení, které zveřejnila státní tisková agentura KCNA.

Jihokorejského prezidenta označila za "opravdu jednoduchého a dětinského", když si myslí, že by mohl vyměnit hospodářskou spolupráci za čest KLDR a jaderné zbraně. "Nikdo nevymění svůj osud za kukuřičný koláč," dodala.

Jihokorejský ministr pro sjednocení, který má na starosti vztahy se Severní Koreou, označil Kiminy poznámky za "velmi neuctivé a nezdvořilé".

Jun Sok-jol prohlásil, že je ochoten poskytnout Severní Koreji postupnou hospodářskou pomoc, pokud ukončí vývoj jaderných zbraní a zahájí denuklearizaci. Zároveň ale prosazuje posílení vojenských odstrašujících prostředků své země vůči KLDR. Jižní Korea obnovila dlouho pozastavená společná cvičení se Spojenými státy, včetně velkých polních cvičení, která mají začít příští týden.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí ve středu uvedl, že Washington politiku nového jihokorejského prezidenta podporuje. Podle Kim Jo-čong ale obnovení jihokorejsko-amerických cvičení jen dokazuje, jak jsou řeči spojenců o diplomatickém řešení neupřímné.

Kim Jo-čong se v posledních letech stala hlasitou kritičkou Jižní Koreje. Podle některých analytiků tak převzala roli "zlého policajta", zatímco prohlášení jejího bratra Kim Čong-una jsou mnohem mírnější.

Její dnešní výrok byl podle Reuters dosud nejtvrdším osobním útokem na jihokorejského prezidenta. Nicméně tento měsíc už Kim Jo-čong zveřejnila nadávkami prošpikovanou tirádu, v níž Jižní Koreu obvinila ze zavlečení epidemie covidu-19 do KLDR a pohrozila "smrtící odvetou", pokud by došlo k dalším případům.

Severní Korea ve středu odpálila do moře dvě rakety. Jednalo se o první test raket za poslední dva měsíce, který KLDR provedla poté, co minulý týden oznámila, že se jí podařilo "zvítězit nad covidem-19".

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 05:28 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Při protestech v Íránu už podle aktivistů zemřelo 92 lidí

02.10.2022 21:21 Aktualizováno Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Britové pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Bulharsko volilo parlament. Podle exit pollu vede konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Brazilci si volí prezidenta, v průzkumech vede soupeř současné hlavy státu

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Putin má nejméně tři dvojníky, prohlásil šéf ukrajinské zpravodajské služby

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg volá po další podpoře Ukrajiny, Macron chce sankce

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů okupanty běžné, zjistila AP

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Britský král Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Související:

Nejnovější