Jihomoravská policie za necelý týden zajistila 147 migrantů

Cizinecká policie na jihu Moravy za necelý týden zajistila 147 migrantů, kteří se nelegálně dostali na území České republiky. Šlo především o Syřany, bylo mezi nimi i pět dětí. Za celý červen se podařilo zajistit 165 migrantů. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Petr Vala.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Podle mluvčího šlo v drtivé většině o syrské uprchlíky, kteří do ČR téměř vždy přicestovali ze Slovenska. "Hlídky nelegální cestovatele odhalují především ve vlacích, nákladových prostorech kamionů, osobních automobilech, ale v neposlední době také v dodávkových vozech, přitom policisté nezřídka spolupracují i s Leteckou službou Policie České republiky," uvedl mluvčí. Doplnil, že při vyhledávání uprchlíků hlídky často používají i nejmodernější techniku, kterou jsou například drony, nebo speciální přístroj, jenž dokáže odhalit ukryté migranty pomocí zachycení tlukotu srdce.

Nezřídka ale takzvanou zelenou hranici cizinci překonávají i pěšky. Cílová destinace zůstává pro migranty stejná, jde o státy západní Evropy.

"V těchto dnech se ale jihomoravským policistům podařil i nejeden kapitální úlovek. Například ve středu dopoledne hlídky na Břeclavsku odhalily i dva převaděče, kteří ve dvou dodávkách převáželi několik nelegálních migrantů," uvedl Vala. V jednom případě prchající dodávku musela svým služebním vozem zablokovat až břeclavská prvosledová hlídka, která pak řidiče a spolujezdce za použití donucovacích prostředků zpacifikovala. V nákladovém prostoru se tísnilo dalších osm lidí.

Oba muži jsou v policejní cele, jsou podezřelí ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Za to jim v případě prokázání viny hrozí až pět let vězení.

Naposledy policie sedm migrantů odhalila ve čtvrtek večer poblíž Hrušek na Břeclavsku. Před hlídkami se chtěli ukrýt v kukuřici. Policisté po zajištění migrantů zjišťují, odkud cizinci do Česka vstoupili a zda nepožádali o azyl v jiné zemi. Vráceni bývají právě buď do země, ze které přijeli, nebo do země, kde o azyl požádali. Požádat o azyl mohou také v ČR.

Témata: Policie ČR | uprchlíci

Drony v Českém Švýcarsku objevily několik míst se zvýšenou teplotou

18.08.2022 18:28 Aktualizováno Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Stanjura: Zvažujeme prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Stát zvažuje regulaci cen paliv. Čerpací stanice si výrazně navýšily marže

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

ANO má podle Babiše další dva kandidáty na post prezidenta

18.08.2022 16:22 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Kvůli rostoucí inflaci na potravinách šetří dvě třetiny Čechů, ukázal…

18.08.2022 15:36 Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach…

Ministerstvo může prodloužit omezení vstupu do parku České Švýcarsko

18.08.2022 15:18 Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

Česko podporuje vstup Rumunska do schengenského prostoru, ujistil ministra…

18.08.2022 14:59 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda bude jednat o zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

18.08.2022 14:51 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Podle Rakušana je za tlakem na STAN pokus hnutí ANO vrátit se k moci

18.08.2022 14:27 Vicepremiér, ministr vnitra a šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan, kterého opoziční hnutí ANO…

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Související:

Nejnovější