Jindrák: Zeman je z ruského prezidenta Vladimira Putina zklamaný

Miloš Zeman
Miloš Zeman, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 2. března 2022 11:23
Sdílej:

Prezident Miloš Zeman je z ruského prezidenta Vladimira Putina zklamaný, cítí se svým způsobem podvedený, řekl ředitel hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD).

Odpovídal v něm na otázky týkající se vpádu ruské armády na Ukrajinu, který Zeman navzdory své předchozí dlouhodobé podpoře Ruska odsoudil. Podle Jindráka roli zřejmě hraje také to, že Zeman pamatuje invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

"Myslím, že z Putina je Miloš Zeman zklamán. Cítí se být svým způsobem i podvedený," řekl Jindrák. Názor na ruský útok na Ukrajinu si podle něj Zeman udělal rychle. "Myslím, že kvůli vážnosti situace okamžitě věděl, že takový projev říct musí," uvedl Jindrák. "Za klíčovou věc ale považuji, že o vyznění informoval premiéra Petra Fialu ještě předtím, než ho v televizi pronesl," dodal.

Zeman je jedním z posledních aktivních politiků, který zažil rok 1968, upozornil Jindrák. "Přišel tehdy o práci a byl součástí tehdejšího dění. I osobní prožitek v tom nejspíš hraje velkou roli," řekl. Nemyslí si ale, že by se teď Zeman postavil proti Rusku a jeho lidu, že by změnil přístup třeba k ruské literatuře a hudbě. "Skutečně to souvisí se současnou politickou reprezentací v Moskvě a zejména s prezidentem Putinem," dodal.

Současné Zemanovy výzvy k tvrdším sankcím vůči Rusku podle Jindráka nejsou překvapivé, prezidentovým dlouhodobým tématem byl boj proti terorismu, upozornil. "Když vidí obrázky z Ukrajiny, jak se tam rozbíjejí civilní objekty, že to je nevyprovokovaná agrese ze strany Ruské federace, jen to potvrzuje jeho dlouhodobou kontinuitu ve smyslu, že je potřeba proti agresorům bojovat," řekl.

Možnost, že by se do bojů na straně Ukrajiny s prezidentovým svolením zapojili dobrovolníci z Česka, Jindrák označil za poměrně složitý právní problém. "Myslím, že by se mělo najít řešení, aby bylo v pořádku po všech stránkách. Aby to nebyla nějaká pobídka našim lidem ve smyslu, že bychom je vyzývali, aby šli bojovat na Ukrajinu. Protože hrozí, že když se do konfliktu zapojí jeden stát NATO, může to být záminka pro ruskou stranu," řekl. Jindrák by si dokázal představit, že prezident by povolení nevydával, ale dobrovolníci v bojích na ukrajinské straně by mohli zpětně dostat individuální nebo generální pardon od případného stíhání.

Jindrák také uvedl, že Zeman v roce 2017, když se během jeho návštěvy Moskvy na webu ruského armádního kanálu Zvezda objevil článek oslavující sovětskou invazi do Československa v roce 1968, chtěl okamžitě odjet domů, pokud se Rusové neomluví. Zůstat v Moskvě podle Jindráka Zemana přiměla předem domluvená omluva ruského premiéra Dmitrije Medveděva během jejich setkání.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Proč se Harry a Meghan vrací do Británie? Nejen kvůli dětem!

Harry a Meghan se v průběhu několika nadcházejících týdnů chystají společně se svými dětmi Archiem a Lilibet odcestovat do Velké Británie. Důvodem jejich červencové cesty je účast na významné události, která zahájí roční odpočítávání do startu her Invictus Games, jež se budou konat v roce 2027 v Birminghamu. Podle informací webu Mirror z blízkého okolí prožívá princ Harry velké zklamání a hluboký smutek z toho, jak moc se v posledních letech odcizil své rodné zemi.

Světové celebrity
Shakira

Shakira má nový objev? Spekulace jedou na plné obrátky!

Zpěvačka Shakira vyvolala spekulace o novém vztahu poté, co byla spatřena ve společnosti mexického herce Manuela Garcii-Rulfa, známého především ze seriálu Advokát. Dvojice byla fotografy zachycena na začátku týdne v západním Hollywoodu, když společně opouštěla hotel Sunset Tower. K setkání došlo jen několik dní poté, co kolumbijská hvězda vystoupila na zahájení fotbalového mistrovství světa.

Světové celebrity
Kate Middleton

Kate Middleton se po letech vrátila na prestižní dostihy. A hned ji čekal dojemný moment!

Princezna z Walesu Kate Middleton prožila během prestižních dostihů Royal Ascot dojemný moment, když potěšila jednoho ze svých dětských příznivců. Společně s manželem princem Williamem se zúčastnila druhého dne této významné společenské události. Pro princeznu to byla první návštěva těchto tradičních závodů od roku 2023.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry ještě ani nedorazil do Británie a už je zklamaný!

Podle informací ze zahraničních zdrojů prožívá princ Harry velké zklamání kvůli průtahům v otázce bezpečnosti, které jeho dětem dlouho bránily v setkání s širším kruhem britské královské rodiny.