Americký nejvyšší soud na poslední chvíli zablokoval popravu Johna Henryho Ramireze odsouzeného za loupežnou vraždu spáchanou v roce 2004. Ramirez vyžadoval, aby se ho během vstříknutí smrtelné injekce mohl dotýkat jeho duchovní poradce. Texaské zákony sice umožňují přítomnost duchovního v místnosti, kde se vykonává poprava, ale musí sedět stranou a nesmí mluvit. Soud detaily Ramirezova případu projedná v říjnu nebo v listopadu, napsala agentura AP.
Nejvyšší soud popravu zablokoval jen tři hodiny před jejím termínem. Ramirez už čekal v cele poblíž popravčí místnosti ve věznici v Huntsvillu.
Byl odsouzen za ubodání šestačtyřicetiletého Pabla Castra, který pracoval v obchodě v texaském městě Corpus Christi a který měl po útoku po těle 29 ran. Ramirez se tehdy po třídenním drogovém řádění spolu s dvěma ženami snažil získat další peníze. Přepadení jim vyneslo 1,25 dolaru (27 korun). Ramirezovi se podařilo utéct do Mexika, ale po třech a půl letech byl zatčen.
Jeho právník Seth Kretzer se domnívá, že texaský soud zamítnutím práva na blízkou přítomnost pastora v cele a pronášení hlasitých modliteb při popravě upírá trestanci jeho spirituální práva.
"Upírat náboženský rituál v tak vzácnou chvíli, kdy někdo odchází z tohoto světa do dalšího, je projev nepřátelství vůči náboženskému vyznání," tvrdí Kretzer. Ramirezovu první žádost tohoto druhu už zamítl odvolací soud nižší instance.
Jeho případ není jediný v Texasu ani v dalších amerických státech, kdy se vězni domáhají přítomnosti duchovního při popravě.
Texas v dubnu zrušil dvouletý zákaz přítomnosti duchovních v cele smrti. Do roku 2019 mohli být při popravě státem zaměstnávaní kněží, nyní to mohou být duchovní, které si vězeň vybere. Není ale povolen fyzický kontakt mezi nimi ani hlasité modlení. Podle úřadů je kontakt bezpečnostním ohrožením a hlasitá modlitba rušící prvek, který může vnést chaos do popravy. Většinou při popravě mluví jen odsouzený, který může pronést poslední slova, a pak lékař, jenž oznámí přesný čas smrti.
Castro měl devět dětí a prokurátor Mark Skurka, který se účastnil procesu s Ramirezem, řekl, že by vězeň měl mít právo na svého duchovního poradce ve chvíli popravy, ale při zachování bezpečnosti. "Za Pabla Castra se nikdo nemodlil, když ho ten chlap devětadvacetkrát bodl. Nedostalo se mu laskavosti v podobě přítomnosti duchovního," řekl Skurka.
Spolu s Ramirezem byly za přepadení odsouzeny i obě ženy, ale k nižším trestům a jsou stále za mřížemi.
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.