Britský premiér Boris Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době covidových uzávěr konaly v sídle britské vlády. Stanice ITV zveřejnila snímky, na kterých je ministerský předseda zachycený, jak si připíjí se skupinou svých zaměstnanců. Johnson přitom popřel porušení tehdy platných vládních nařízení. To ale dnes odmítli tři zaměstnanci úřadu, kteří anonymně hovořili se stanicí BBC a popsali večírky v Downing Street.
Podle ITV se jedná o fotografie ze 13. listopadu 2020, kdy se údajně konal večírek při příležitosti odchodu jednoho z Johnsonových zaměstnanců. Na snímcích lze kromě premiéra a lidí z jeho kanceláře vidět několik lahví alkoholu a občerstvení.
V době pořízení fotografií platila v Anglii druhá koronavirová uzávěra, v jejímž rámci bylo zakázáno shromažďování dvou a více osob v uzavřených prostorách, s výjimkou případů, kdy to bylo kvůli pracovním účelům "nutné".
Premiér v prosinci popřel, že se setkání vůbec konalo, a uvedl, že všechna pravidla byla dodržena. Tuto verzi dnes podpořil i Johnsonův ministr dopravy Grant Shapps.
Johnson vědomě nelhal parlamentu, když byl dotázán na zprávy o tomto večírku v Downing Street, uvedl dnes Shapps."Vědomě nelhal. To, co se říká v parlamentu, je podle nejlepšího vědomí, někdy nemáme po ruce všechna fakta," řekl Shapps. "Byl tam dole na večírku? Ne, to rozhodně ne... byl na konci náročného dne, přišel dolů, připil si na někoho, kdo tam pracoval, a odešel, a to pro něj není večírek," dodal ministr.
Zdroj z Downing Street řekl BBC, že fotografie mohl pořídit osobní fotograf premiéra, což by prý dokazovalo, že Johnson byl na akci pracovně.
Tři lidé, kteří se zúčastnili večírků v Downing Street, s touto verzí ale nesouhlasí. Uvedli, že jejich kolegové akce pořádali pravidelně. Bylo podle nich běžné, že se lidé v místnosti tísnili, seděli si na klíně, nechávali po sobě odpadky a někdy pokračovali tak dlouho, že v budově, kde sídlí premiér, zůstali celou noc. Údajně se také vysmívali ostatním, kteří se je pokusili zastavit.
"Byly každý týden," popsal večírky jeden z jejich svědků. "Pozvánky na páteční drinky v tiskové kanceláři byly prostě přibité do diáře," dodal.
Všichni tři vykreslili Downing Street jako paralelní vesmír. "Vnímali jsme to jako svou vlastní bublinu", kde pravidla ve skutečnosti neplatí, popsal jeden z nich. "Všechno prostě pokračovalo jako normálně. Společenské rozestupy se nedodržovaly. Nenosili jsme roušky na obličeji. Nebylo to jako ve vnějším světě," uvedl nejmenovaný zaměstnanec Downing Street.
Všichni také poukázali na to, že toto prostředí nastavil samotný premiér, který chtěl být oblíbený a chtěl, aby se zaměstnanci mohli "odvázat". Jeden ze svědků BBC naznačil, že to bylo, jako kdyby k večírkům měli Johnsonovo svolení, protože premiér nic nenamítal nebo se tam sám zastavil. Šokovalo je prý, když Johnson poslancům řekl, že žádná pravidla nebyla porušena.
Opozice, média i veřejnost nyní netrpělivě vyhlížejí zveřejnění plného znění zprávy státní úřednice Sue Grayové, která měla za úkol večírky v premiérské rezidenci prošetřit a předložit svá zjištění a závěry vládě. Zatím kvůli policejnímu vyšetřování zveřejnila jen verzi zprávy. Média očekávají, že by se plné znění dokumentu mohlo dostat do rukou veřejnosti již tento týden.
Dozorčí policejní orgán čelí výzvám, aby přezkoumal postup londýnské policie při vyšetřování kauzy známé jako Partygate. Ta prošetřovala celkem 12 shromáždění v premiérově sídle v Downing Street a ve vládní čtvrti Whitehall.
Londýnská policie minulý týden oznámila, že uzavřela vyšetřování večírků pořádaných za koronavirové uzávěry. Za porušení tehdy platných nařízení rozdala 126 pokut, trest přitom neminul ani Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka.
Premiér momentálně čelí vyšetřování v parlamentním výboru, zda poslance úmyslně klamal ohledně vládních večírků pořádaných v době pandemických restrikcí. Pokud by se prokázalo, že zákonodárcům úmyslně lhal, podle zvyklostí by měl odstoupit.
Místopředsedkyně opozičních labouristů Angela Raynerová v reakci na uniklé snímky řekla, že premiér "ponížil svůj úřad". Britové si podle političky zaslouží něco "lepšího". Sama však spolu s předsedou labouristů Keirem Starmerem čelí podobné kauze. Durhamská policie nyní vyšetřuje shromáždění, kterého se oba politici zúčastnili loni na jaře a které mohlo být v rozporu s koronavirovými opatřeními. Starmer slíbil, že odstoupí, pokud bude za účast na této akci pokutován.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.